29.12.2023
Wrocław nie strzela w sylwestra już ósmy rok z rzędu. Wszystko w trosce o zwierzęta
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już od 2015 roku trwa akcja „Wrocław nie strzela”. Władze miasta nie tylko nie organizują pokazu fajerwerków na przełomie starego i nowego roku, ale również edukują mieszkańców, dlaczego nie powinni robić tego we własnym zakresie. Wszystko z uwagi na dobro ludzi i zwierząt.
fot. Shutterstock
Wrocław nie strzela, kierując się dobrostanem wszystkich mieszkańców
Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, skierował w 2023 roku do mieszkańców następujące słowa:
Od 2015 roku Wrocław konsekwentnie nie puszcza fajerwerków w noc sylwestrową. Na miejskich stoiskach nie pozwalamy także na sprzedaż petard. Zachęcam wszystkich do przyłączenia się do naszej inicjatywy i refleksji nad spokojem, zarówno dla nas samych, jak i dla zwierząt. Wrocław kieruje się troską o dobrostan wszystkich mieszkańców, także tych czworonożnych i jestem przekonany, że coraz większa liczba wrocławian rozumie, że w sylwestra można bawić się bez wystrzałów.
Podstawowymi argumentami w kampanii społeczno-edukacyjnej prowadzonej przez miasto są dobro ludzi i... zwierząt. Wystrzały, związane z nimi huk i błyski sprawiają, że u jednych i drugich mogą wystąpić objawy stresu i niepokoju. Dotyczy to tak samo osób starszych, jak i zwierząt, które dodatkowo nie rozumieją, co takiego dzieje się za oknem. O tym, dlaczego stres jest szczególnie niebezpieczny dla psów, pisaliśmy w tym artykule.
Nie tylko te domowe
Choć zwierzęta domowe – zarówno te mające faktyczny dom, jak i bezdomne – zazwyczaj są brane pod uwagę w tego typu kampaniach, Wrocław zwraca uwagę również na los naszych dzikich braci mniejszych. W mieście znajduje się jeden z największych ogrodów zoologicznych, w którym mieszkają różne gatunki zwierząt z całego świata. Również u nich niepokój związany z hukami i wystrzałami może wpłynąć na rozwój chorób, a nawet spowodować nagłą śmierć.
My również, jako redakcja portalu Psy.pl, przyłączamy się do apelu o niestrzelanie w sylwestrową noc. Wpływa to negatywnie na zdrowie naszych czworonogów, wywołuje u nich niepotrzebny stres, a w przypadku starszych zwierząt niejednokrotnie bywa przyczyną nasilenia chorób, a nawet śmierci. Miejmy serce dla naszych mniejszych braci!
Źródło: radiogra.pl
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined