29.12.2023
Wrocław nie strzela w sylwestra już ósmy rok z rzędu. Wszystko w trosce o zwierzęta
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już od 2015 roku trwa akcja „Wrocław nie strzela”. Władze miasta nie tylko nie organizują pokazu fajerwerków na przełomie starego i nowego roku, ale również edukują mieszkańców, dlaczego nie powinni robić tego we własnym zakresie. Wszystko z uwagi na dobro ludzi i zwierząt.
fot. Shutterstock
Wrocław nie strzela, kierując się dobrostanem wszystkich mieszkańców
Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, skierował w 2023 roku do mieszkańców następujące słowa:
Od 2015 roku Wrocław konsekwentnie nie puszcza fajerwerków w noc sylwestrową. Na miejskich stoiskach nie pozwalamy także na sprzedaż petard. Zachęcam wszystkich do przyłączenia się do naszej inicjatywy i refleksji nad spokojem, zarówno dla nas samych, jak i dla zwierząt. Wrocław kieruje się troską o dobrostan wszystkich mieszkańców, także tych czworonożnych i jestem przekonany, że coraz większa liczba wrocławian rozumie, że w sylwestra można bawić się bez wystrzałów.
Podstawowymi argumentami w kampanii społeczno-edukacyjnej prowadzonej przez miasto są dobro ludzi i... zwierząt. Wystrzały, związane z nimi huk i błyski sprawiają, że u jednych i drugich mogą wystąpić objawy stresu i niepokoju. Dotyczy to tak samo osób starszych, jak i zwierząt, które dodatkowo nie rozumieją, co takiego dzieje się za oknem. O tym, dlaczego stres jest szczególnie niebezpieczny dla psów, pisaliśmy w tym artykule.
Nie tylko te domowe
Choć zwierzęta domowe – zarówno te mające faktyczny dom, jak i bezdomne – zazwyczaj są brane pod uwagę w tego typu kampaniach, Wrocław zwraca uwagę również na los naszych dzikich braci mniejszych. W mieście znajduje się jeden z największych ogrodów zoologicznych, w którym mieszkają różne gatunki zwierząt z całego świata. Również u nich niepokój związany z hukami i wystrzałami może wpłynąć na rozwój chorób, a nawet spowodować nagłą śmierć.
My również, jako redakcja portalu Psy.pl, przyłączamy się do apelu o niestrzelanie w sylwestrową noc. Wpływa to negatywnie na zdrowie naszych czworonogów, wywołuje u nich niepotrzebny stres, a w przypadku starszych zwierząt niejednokrotnie bywa przyczyną nasilenia chorób, a nawet śmierci. Miejmy serce dla naszych mniejszych braci!
Źródło: radiogra.pl
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined