23.01.2022
Zakaz metod awersyjnych i kolczatek. Niemcy wprowadzają nowe prawo!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nowe prawo wprowadzające zakaz metod awersyjnych uniemożliwia dalszą pracę psów policyjnych szkolonych na kolczatkach.
fot. Shutterstock
Psy od lat wspierają policję i inne służby podczas aresztowań, poszukiwań narkotyków czy materiałów wybuchowych. W ich szkoleniu stosuje się często przemocowe metody, takie jak używanie kolczatki czy podduszanie na obroży. Teraz, gdy w Niemczech wprowadzono nowe prawo obejmujące zakaz metod awersyjnych w szkoleniu psów, policjanci nie potrafią kontrolować zwierząt i wycofują je ze służby. Czy zmiany w obowiązującym prawie zmuszą policję do poszukiwania nowych metod szkoleniowych, które nie wymagają zadawania psom bólu?
Najnowsze zmiany w niemieckim prawie
Od stycznia 2022 opiekunów psów w Niemczech obowiązują nowe zasady. Wprowadzone przez minister rolnictwa Julię Klöckner przepisy stworzono w odpowiedzi na coraz większą liczbę niedoświadczonych osób przygarniających lub kupujących psy podczas pandemii. Nowe regulacje mają za zadanie poprawić jakość życia domowych czworonogów i zadbać o ich potrzeby. Oprócz obowiązku codziennego wychodzenia z psem na spacer, który wzbudził wśród Niemców wiele kontrowersji, „Prawo Gassi” określa też czas i okoliczności, w jakich czworonóg może przebywać na uwięzi i minimalną wielkość kojca dla niego. Wprowadza także konieczność zapewnienia psu właściwej socjalizacji i kontaktu z innymi zwierzętami. Od teraz przepisy określają również minimalną ilość czasu, jaką hodowca musi poświęcać szczeniętom i maksymalną liczbę miotów pod jego opieką. Ponadto zakazują hodowli i prezentowania na wystawach psów o przerasowionych cechach powodujących problemy z oddychaniem, wzrokiem czy poruszaniem się.
Nowe niemieckie prawo zakazuje też stosowania wobec psów przemocy, używania kolczatek oraz innych narzędzi i metod szkoleniowych zadających zwierzętom ból. Według minister rolnictwa decyzję o wprowadzeniu tego zakazu oparto na naukowych doniesieniach, według których stosowanie awersji i kar negatywnie wpływa na jakość życia psów. Bardzo szybko okazało się, że zakaz metod awersyjnych zmieni życie nie tylko domowych czworonogów…
Zakaz metod awersyjnych i kolczatek uniemożliwia pracę policji
Nowe przepisy mające obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku znano już długo przed ich wprowadzeniem. Nikt jednak nie przewidział, jak duży wpływ będą miały na pracę psów policyjnych. Szkolone dotychczas na kolczatkach i podwieszane na obrożach czworonogi są wycofywane ze służby. Mundurowi po prostu nie potrafią zapanować nad zachowaniem psów bez tych awersyjnych narzędzi.
Szczególnie problematyczny okazał się zakaz stosowania dławików, których dotychczasowym zadaniem było kontrolowanie agresji u policyjnych psów podczas pracy. Pociągnięcie za smycz doczepioną do tego typu obroży miało uniemożliwić psu oddychanie. Służyło to dotychczas za sygnał oznaczający koniec ataku i było sposobem na uniknięcie poważnych obrażeń u napastnika atakowanego przez psa. Zakaz stosowania awersyjnych metod sprawił, że już w pierwszych dniach stycznia ze służby odwołano 49 ze 130 psów wspomagających policję podczas przeróżnych zadań. Ich dalsza służba niosła ze sobą zbyt duże ryzyko.
Czy zakaz metod awersyjnych wymusi wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań?
Wycofanie ze służby mundurowej tak wielu wyszkolonych psów stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w Niemczech. Według wiceprezydenta berlińskiej policji, Stephana Kelma, policja jest otwarta na nowe, innowacyjne metody szkolenia, które nie wymagają zadawania zwierzętom bólu. Dodaje jednak, że póki co takich nie ma. Rzecznik policji Thilo Cablitz oświadczył natomiast, że trwają rozmowy z ministerstwem – ich zadaniem będzie znalezienie wyjścia z obecnej sytuacji.
Niemcy to niejedyny kraj, który w ostatnich latach wprowadził zakaz stosowania kolczatek. W 2018 roku Holandia uznała, że zakładanie psom metalowych lub plastikowych kolczatek oraz łańcuszków zaciskowych jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.08.2024
Akcja Łapa w Łapę: Pomóż schroniskom kupując karmę dla swojego pupila!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, że twoje codzienne zakupy mogą pomóc bezdomnym zwierzętom? Dzięki akcji "Łapa w Łapę" organizowanej przez BIOFEED ZOO, każdy zakup karmy dla twojego pupila to wsparcie dla schronisk w Polsce.
undefined
22.08.2024
Mysterium dla poznańskich adopciaków
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pod koniec lipca marka kosmetyczna Mysterium pokazała, że jej serce bije również dla zwierząt! Zespół Mysterium odwiedził poznańskie Schronisko, aby wspomóc podopiecznych czekających na nowe domy. Marka nie przyszła zresztą z pustymi rękami – do placówki trafiło aż ponad 140 kilogramów karmy, która z pewnością ucieszyła niejednego czworonoga.
undefined
20.08.2024
Akcja ratunkowa w Stalowej Woli. Pies zawisł na balustradzie
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
We wtorek, 20 sierpnia, mieszkańcy osiedla Lasowiaków w Stalowej Woli przeżyli chwile grozy. Z balustrady mieszkania na czwartym piętrze zwisał pies, a jego dramatyczne piski wywołały niepokój wśród sąsiadów.
undefined