11.10.2018
Astma i pies. Czy to się da pogodzić?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często rodzice dzieci chorujących na astmę musieli umieścić gdzieś indziej psa czy kota, który był dotąd domownikiem. Nowe badania wykazują, że nie ma takiej konieczności. Astma i pies dadzą się pogodzić!
fot. Shutterstock
Astma i pies – takie połączenie wydawało się dotąd niemożliwe. Jednak lekarze z Nationwide Children’s Hospital z Columbus w stanie Ohio przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, jaki wpływ na astmę mają czynniki środowiskowe. Chodziło o takie czynniki jak bierne palenie i obecność w otoczeniu zwierząt domowych, np. psa czy kota. Badaniu poddano dzieci leczone zgodnie z zaleceniami lekarzy.
Astma i pies
W pediatrycznym centrum leczenia astmy lekarze poprosili rodziców dzieci o wypełnianie specjalnego formularza podczas każdej wizyty kontrolnej (odbywają się one co 3-6 miesięcy). Analizie poddano stan zdrowia 395 dzieci. Z tej grupy 25 proc. chorych miało kontakt z osobami palącymi, czyli było narażonych na bierne palenie.
Z kolei w wypadku 55 proc. innych chorych występował kontakt ze zwierzęciem domowym – psem lub kotem.
Co wynika z badań
Lekarze porównali stan zdrowia dzieci leczonych z powodu astmy w Nationwide Children’s Hospital. Te, które nie są narażone na czynniki środowiskowe mogące mieć wpływ na pogłębienie choroby, z tymi, które są biernymi palaczami lub mają w domu psa lub kota. Dotąd sugerowano, że obecność psa w domu ma wpływ na stan zdrowia chorych na astmę. Astma i pies zdawały się więc nie do pogodzenia.
Niezależnie od tego, czy dzieci miały w domu psa, czy nie, stan zdrowia wszystkich znacząco się poprawiał w rezultacie prawidłowego leczenia – mówi dziennikarzom portalu www.medscape.com dr Shahid Sheikh Nationwide Children’s Hospital w Columbus.
Wyniki obecnych badań sugerują, że dzieci leczone w odpowiedni sposób i przestrzegające zaleceń lekarzy nie muszą rezygnować z obecności w ich domach ukochanego pupila. Decydujące znaczenie ma w tym wypadku sposób leczenia. Nie, jak sądzono, wpływ czynników środowiskowych takich jak bierne palenie czy posiadanie domowego zwierzaka.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.