01.01.2018
Lusterko nosa, co powinieneś o nim wiedzieć?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Noski psów są zdecydowanie niepowtarzalne, jak ludzkie odciski palców. Nie ma na świecie psa z identycznym odciskiem nosa. Lusterko nosa jest nieowłosione i zazwyczaj wilgotne.
fot. Shutterstock
Część nosa popularnie nazywana po prostu nosem (w rzeczywistości na nos składają się także struktury wewnętrzne). Lusterko nosa jest nieowłosione i u psów zazwyczaj wilgotne. Dzięki czemu wyłapuje z powietrza cząsteczki zapachowe, a zwierzak lepiej czuje zapachy. Podczas snu nie jest to konieczne, toteż wtedy nos często wysycha.
Lusterko nosa
Kolor lusterka zależy głównie od umaszczenia. Najczęściej jest czarne, ale bywa brązowe, łupkowo-szare, cieliste, różowe, a nawet nakrapiane. Obszary różowe są narażone na poparzenia słoneczne. U ras północnych (siberian husky, alaskan malamute) i psów o umaszczeniu rudym, płowym lub białym (np. goldenów, podhalanów) obserwuje się często sezonowe rozjaśnienie lusterka – tzw. zimowy nos.
Kiedy przyjrzymy się lusterku nosa z bliska, zauważymy, że jest ono poprzecinane drobnymi liniami. U każdego osobnika ich układ jest inny, dlatego na podstawie odcisku nosa można by identyfikować psy tak samo jak ludzi na podstawie odcisków palców!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined