15.08.2019
Jak wygląda miłość do psów w innych krajach?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowe pupile, groźni strażnicy obejścia czy „nieczyste” zwierzęta? Dowiedz się, jak miłość do psów wygląda w innych częściach świata!
fot. Shutterstock
Pies to niezaprzeczalnie najlepszy towarzysz człowieka. W wielu domach czworonogi zajmują honorowe miejsce na łóżku, karmione są najlepszą karmą i mają zapewnioną opiekę weterynarza w razie choroby. Przez swojego opiekuna traktowane są nieraz jak pełnoprawni członkowie rodziny i uczestniczą w codziennym życiu domowników. Jednak nie każdy kraj w podobny sposób podchodzi do tych zwierząt. W jakich częściach świata miłość do psów nie jest tak powszechnie spotykana i od czego to zależy?
Nie każdy czuje miłość do psów!
Darzenie zwierząt silnymi uczuciami i odczuwanie wobec nich empatii nie zależy wyłącznie od genów, płci i wieku danej osoby. Ostatnie badania dowiodły, że miłość do psów warunkowana jest także przez kraj pochodzenia człowieka! W zależności od części świata, w jakiej się znajdziemy, możemy spotkać się z przeróżnym podejściem do tych czworonogów i rolą, jaką pełnią w życiu lokalnych mieszkańców. Widoczne jest to nie tylko w sposobie, w jaki utrzymywane są zwierzaki. Również ich ilość drastycznie różni się w zależności od kraju!
W jakich krajach mieszka najwięcej psów?
Niełatwo odpowiedzieć na pytanie, ile psów żyje na świecie. Niektóre źródła podają, że domowych pupili może być aż 525 milionów, jednak nawet ta liczba wydaje się mocno zaniżona. Natomiast kiedy pod uwagę weźmie się wszystkie psy, także te zdziczałe i bezdomne, ich liczba wzrasta aż do miliarda! Nie są one jednak równomiernie rozprzestrzenione na świecie. Różnice w liczbie domowych pupili w zależności od kraju są naprawdę ogromne!
W Stanach Zjednoczonych na tysiąc osób przypada rekordowa ilość psów – aż 225! Najmniej tych szczekających zwierzaków zasiada na kanapach w Arabii Saudyjskiej, w której na tysiąc mieszkańców przypada tylko 1,3 psiaka.
Skąd się biorą takie różnice?
Niektórzy mogą sądzić, że utrzymywanie psów w roli towarzysza rodziny to fanaberia, która bardziej popularna jest w bogatych krajach. Jednak porównując liczbę psów w danym kraju i jego zamożność, okazuje się, że nie jest to prawdą! W jednym z najbogatszych krajów w Europie, Szwecji, ledwo w 12% domowych gospodarstw znajduje się pies. Dla kontrastu w Rumunii, jednym z biedniejszych krajów, czworonoga znajdziemy aż w 46% rodzin. Okazuje się, że osoby mieszkające w biedniejszych krajach Europy chętniej przyjmują pod swój dach kudłatych przyjaciół.
Elementy miejscowej kultury, takie jak religia, również mają duży wpływ na podejście ludzi do czworonogów. Niektóre odłamy Islamu uznają psy za zwierzęta nieczyste. W krajach islamskich liczba psiaków jest ponad połowę mniejsza niż w krajach o podobnej zamożności! Również religia judaistyczna ma bardzo skomplikowane podejście do czworonogów.
Zmiany idą ku lepszemu
Jeszcze niedawno w takich krajach jak Kenia psy uważane były za dobrych strażników wiosek, których broniły przed złodziejami i dzikimi zwierzętami. Miejscowa ludność ceniła sobie najbardziej ostre psy, które najlepiej sprawdzały się w swojej roli. Żyły wolno wśród ludzi, jednak nie miały wstępu do domów i nie były traktowane jak towarzysze człowieka. Jednak dzięki wpływowi zachodu również sytuacja psów w Afryce znacznie się poprawia. Psiaki coraz częściej wpuszczane są do domów. Mają także zapewnioną opiekę medyczną i regularne posiłki.
Jak widać, co kraj, to obyczaj – i w przypadku psów się to sprawdza. A wy, jakie macie obserwacje odnośnie traktowania psów w innych krajach?
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined