Czy to koniec psów z płaskimi pyskami? Mopsy w stylu retro wkraczają na salony!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy biorące udział w słynnej wystawie psów Crufts mopsy w stylu retro będą potrafiły zmienić modę na zdeformowane psie pyski? Mamy taką nadzieję!
fot. Shutterstock
W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt. Nic więc dziwnego, że hodowanie psów ras brachycefalicznych – takich jak mopsy – staje się coraz bardziej kontrowersyjne. Psiaki o płaskich pyskach narażone są nie tylko na problemy z oddychaniem i przegrzanie spowodowane zdeformowanymi drogami oddechowymi. Ich wielkie oczy podatne są na wypadanie z oczodołów, a w licznych zmarszczkach często rozwijają się infekcje. Nieefektywne oddychanie powoduje także brak tolerancji na wysiłek fizyczny, co skutkuje otyłością i chorobami takimi jak dysplazja. Na szczęście na horyzoncie pojawiła się zdrowsza alternatywa dla tych pokrzywdzonych psiaków – mopsy w stylu retro. Czy będą potrafiły zmienić okrutną modę?
Czym są mopsy w stylu retro?
Alternatywą dla chorowitych i zdeformowanych mopsów miałyby być psy określane jako „retropug” lub „retromop”. Są to mopsy, które posiadają domieszkę genów innych ras psów. Dzięki temu mopsy w stylu retro nie tylko mają dłuższy pysk, który pozwala im na swobodne oddychanie. Ich oczy osadzone są głębiej, dzięki czemu nie wypadają i nie ulegają tak często podrażnieniom. Psiaki te mają także dłuższe szyje i nogi, są bardziej energiczne i mniej podatne na otyłość. A także żyją znacznie dłużej niż mopsy o płaskich pyskach.
Osoby, które zdecydowały się na kupno psa rasy retropug, niezwykle cenią sobie tę krzyżówkę. Określają swoje psiaki jako weselsze, zdrowsze i zdecydowanie tańsze w utrzymaniu niż rasowe mopsy. Podkreślają też, że mopsy w stylu retro nie straciły swojego wyjątkowego charakteru i łagodności.
Retromopsy to właśnie to! 100% uroku mopsa, 0% okrutnych, niezdrowych deformacji! – pisze na tumblr jeden z opiekunów mopsa w stylu retro.
Skąd się wzięły retromopsy?
Hodowla tych psów ma swoje początki w Niemczech. W 2009 roku niemieccy hodowcy założyli Stowarzyszenie Hodowców Retromopsów. Ich celem stało się stworzenie jak najzdrowszej rasy psów, która nie zatraci swojego wyjątkowego, mopsiego charakteru. Jednak wąska pula genowa rasowych mopsów nie pozwoliła im na dobieranie do rozrodu tylko najzdrowszych osobników. Konieczny był więc dodatek genów pochodzących od innych ras, takich jak parson russell terrier.
Mopsy w stylu retro zostaną dopuszczone do Crufts?
Tradycyjnie na wystawy Crufts, najsłynniejsze psie show, dopuszczane są wyłącznie psiaki będące przedstawicielami ras psów uznanych przez Kennel Club. Jednak organizacje dbające o dobrostan zwierząt coraz mocniej naciskają na organizatorów wydarzenia, by do konkurencji dopuścić także mopsy w stylu retro. Taki wyjątek miałby pozwolić ludziom zauważyć, że istnieje zdrowsza alternatywa dla rasowych mopsów, które cierpią z powodu licznych deformacji.
To oczywiste, że retromopsy powinny być dopuszczone do wystawy! Jeśli Kennel Club naprawdę chce być postrzegane jako nowoczesna organizacja wspierająca dobrostan zwierząt, to powinno zachęcać hodowców do tworzenia zdrowszych psów poprzez możliwość pokazania ich na wystawie – mówi Jemima Harrison, założycielka fundacji CRUFFA dbającej o zdrowie psów brachycefalicznych.
Czy Kennel Club dba o zdrowie psów rasowych?
Jednak retromopsy – według Kennel Club – nie są psami czystorasowymi. Obecność psów uznawanych za mieszańce na Crufts byłaby złamaniem 128-letniej tradycji. Mimo to, zdrowie psów nie pozostaje obojętne dla największej brytyjskiej organizacji kynologicznej. W zeszłym roku sędziowie Crufts zostali pouczeni, by zwracać uwagę na sposób oddychania psów brachycefalicznych. Mieli też nie przyznawać nagród psom, które mają problem z oddychaniem.
Nie mamy wątpliwości, że mopsy i inne rasy brachycefaliczne cierpią z powodu hodowli ukierunkowanej na wyolbrzymianie pewnych cech, takich jak płaskie pyski, które kierowane jest modą i które może wydawać się urocze. Wspólnie z weterynarzami i organizacjami dbającymi o dobrostan zwierząt pracujemy nad powstrzymaniem nieodpowiedzialnych hodowców, którzy rozmnażają psy dla pieniędzy, nie zwracając uwagi na zdrowie i dobrostan szczeniąt. Chcemy także uświadamiać opiekunom psów, jakie konsekwencje zdrowotne może nieść kierowanie się wyłącznie wyglądem psa i brak dbałości o wybór odpowiedzialnego hodowcy. Zajmujemy się także badaniem skomplikowanego problemu, jakim jest Syndrom Ras Brachycefalicznych (ang. Brachycephalic Obstructive Airways Syndrome, w skrócie BOAS), którego powodem nie jest jedynie skrócenie nosa u psów – oświadczył Bill Lambert, Senior Health and Welfare Manager w Kennel Club.
Czy dopuszczenie psów rasy retromops do udziału w wystawie Crufts ma szansę otworzyć ludziom oczy i uświadomić ich, że istnieje zdrowsza alternatywa dla zdeformowanych mopsów? Czy gotowi bylibyście poświęcić rasowość waszego pupila w zamian za jego lepsze zdrowie i dłuższe życie?
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined