21.11.2017
Nowe odkrycie! Człowiek prowadził psa na smyczy już wiele tysięcy lat temu
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dwa z nowo odkrytych rysunków naskalnych zaskoczyły i zdumiały archeologów. Przedstawiają one myśliwych sprzed tysięcy lat, którzy trzymają psy na smyczy. Co z tego wynika?
fot. You Tube
Czyżby fizyczne przywiązanie psa do człowieka, czyli trzymanie zwierzaka na smyczy wymyślono mniej więcej 10 000 lat temu, czyli około 9000-8000 r. p.n.e.? Wskazują na to badania prowadzone m.in. przez dr Marię Guagnin, archeolożkę z Instytutu Badań nad Historią Ludzkości im. Maxa Plancka w Niemczech. Współpracowała ona z Saudyjską Komisją ds. Turystyki i Dziedzictwa Narodowego, ponieważ odkryć dokonano na Półwyspie Arabskim, a konkretnie w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, w rejonie Shuwaymis i paleojeziora Jubbah. Znaleziono tam ponad 1400 rysunków przedstawiających około 7000 ludzi i zwierząt.
Psy na smyczy i myśliwi
Badacze odkryli m.in. rysunki naskalne przedstawiające myśliwych i psy. Na jednym z nich widać człowieka, który napina łuk, by wypuścić strzałę. Towarzyszy mu 13 psów, dwa z nich są – tak się przynajmniej wydaje – na smyczy. Skąd taki wniosek? Od szyi każdego z nich do pasa myśliwego prowadzi linia, która może odpowiadać na przykład sznurkowi wiążącemu obie postacie.
Gdy ujrzeliśmy te rysunki, towarzyszyły nam niesamowite uczucia. Ta naskalna sztuka jest rodzajem zdjęcia dającego nam wgląd w życie ludzi zamieszkujących ten rejon. Pozwala też zrozumieć ich relacje z czworonogami i to, jak wykorzystywali psy do polowań. Milion odnalezionych psich kości nie powie mi tyle, ile mogą mi powiedzieć te rysunki – wyjaśnia reporterom www.inverse.com dr Angela Perri z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka, jedna z członków zespołu badawczego.
Angela Perri sądzi, że arabscy myśliwi mogli trzymać na smyczy ważne i cenne dla nich psy tropiące w trosce o to, by im nie zaginęły. Z kolei przywiązanie zwierzaka właśnie do pasa sprawiało, że mieli wolne ręce i mogli dzięki temu swobodnie napiąć łuk.
Co to za rasa?
Jak wyglądają psy przedstawione przez prehistorycznego artystę? Są średniej wielkości, mają stojące uszy, krótkie pyski i zakręcone ogony. To cechy charakterystyczne dla psów udomowionych. Wszystkie czworonogi przypominają canaan doga, rasę znaną nam współcześnie i wywodzącą się z Izraela. Prehistoryczny artysta zadbał o jeszcze jeden szczegół: białe znaczenia. Znajdują się one w tych samych miejscach, w których ma je canaan dog, czyli na piersi i na brzuchu, a także częściowo na łapach.
Obie z Angelą byłyśmy bardzo podekscytowane, gdy zdałyśmy sobie sprawę, że być może mamy przed sobą najstarsze obrazy przedstawiające psy na smyczy. Te rysunki mogą nam dostarczyć wielu informacji o udomowieniu psa i sposobach wykorzystywania go podczas polowań – mówi Maria Guagnin.
Naukowcy muszą jeszcze wiele czasu poświęcić na ustalenie, czy to rzeczywiście najstarsze przedstawienia psa na smyczy i czy pochodzą dokładnie z tego okresu. Jednak wiemy już, że smycz to nienowy wynalazek.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined