09.02.2022
Poszukiwani wolontariusze do opieki nad szczeniakami – przyszłymi psami przewodnikami. Śliczne labradorki w Łodzi i Poznaniu czekają!
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zanim przyszły pies przewodnik dorośnie do specjalistycznego szkolenia, musi trafić na rok do kogoś, kto go wychowa. Może do ciebie?
Fot. Shutterstock
Mieszkasz w Łodzi lub Poznaniu? Jesteś osobą pełnoletnią? Lubisz psy, lecz z jakichś powodów nie możesz mieć własnego? Chcesz zrobić coś dobrego dla innych? Jesteś cierpliwy i konsekwentny? Pracujesz zdalnie lub w niepełnym wymiarze godzin? W takim razie jest prawdopodobne, że mógłby u ciebie zamieszkać na kilkanaście miesięcy przyszły pies przewodnik.
Jaką drogę musi przejść przyszły pies przewodnik?
Takich ochotników szuka na tymczasowych opiekunów swoich psów poznańska Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik. Działa ona od niespełna dwudziestu lat i wyszkoliła w tym czasie ponad 70 czworonogów, które trafiły do osób z niepełnosprawnością. Teraz znowu fundacja poszukuje rodzin, które za darmo wezmą pod swój dach przyszłego psa przewodnika i są gotowe poświęcić czas na jego wychowanie. Dopiero potem zwierzę trafi pod opiekę trenera na kolejny etap szkolenia. Cały proces przygotowywania psów przewodników dla osób niewidomych lub psów asystentów dla osób z syndromem stresu pourazowego trwa około dwóch lat.
Śliczne labradorki nie do rozpieszczania
Tym razem tymczasowi opiekunowie są potrzebni dla półrocznych labradorów. Uroczego szczeniaczka nie można jednak rozpieszczać według własnego widzimisię. W przyszłości ma on przecież wieść życie psa pracującego. W opiece tymczasowej chodzi przede wszystkim o prawidłową socjalizację. Pies pracujący bywa z osobą niepełnosprawną nawet w miejscach, gdzie nie wolno wchodzić innym psom. Dlatego nie może nie znać i bać się rozmaitych odgłosów, miejskiego zgiełku czy wahać się wsiąść do tramwaju czy autobusu. Musi wyrosnąć na pewnego siebie, ale posłusznego psa. I właśnie w tym ma mu pomóc tymczasowy opiekun. Dostaje on wsparcie instruktora, z którym spotyka się co najmniej dwa razy w miesiącu, ale musi też sam dużo pracować z psem. Wszelkie koszty związane z pobytem czworonoga w rodzinie zastępczej pokrywa fundacja.
Pierwszy był Nelson
Już jesienią zeszłego roku rodzinę zastępczą znalazły w Łodzi dwie jedenastotygodniowe labradorki: Leila i Figa. Można je spotkać w mieście i poznać po kubraczkach z logo fundacji. Następnej jesieni czeka je specjalistyczne szkolenie, po którym Leila ma zostać przewodnikiem osoby niewidomej, a Figa – psem asystującym sygnalizującym ataki paniki. Pierwszym psem wyszkolonym przed laty przez fundację był labek Nelson. Zapadł w pamięć wszystkich również z tego powodu, że w trakcie szkolenia skradziono go wraz z samochodem szkoleniowca. Na szczęście jednak odnalazł się i mógł służyć niepełnosprawnej dziewczynie, czyniąc jej życie prostszym.
Pies przewodnik – co robić, gdy go spotkasz?
Przede wszystkim – nie rozpraszaj go i nie przeszkadzaj mu w pracy. Nie wołaj go, nie głaszcz i nie podchodź blisko bez potrzeby. Nie musisz się rzucać na pomoc, gdy przed osobą niewidzącą i jej psem jest krawężnik, zaspa śnieżna, sygnalizacja świetlna czy wejście do autobusu. Pies przewodnik poradzi sobie we wszystkich tych sytuacjach i bezpiecznie poprowadzi swojego człowieka. Zareaguj, gdy opiekun psa o coś pyta. Co to może być? To, czego nawet najlepiej wyszkolony pies nie jest w stanie ogarnąć. Przykładowo: podprowadzi opiekuna bezbłędnie do drzwi tramwaju, ale… nie poinformuje go, jaki numer ma ten tramwaj. W takiej sytuacji mogą pomóc tylko ludzie.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined
20.06.2025
Lista 7 najgłupszych tekstów, które możesz usłyszeć na spacerze z psem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wychodzisz z pupilem do parku i nagle ktoś zwraca ci uwagę? No właśnie, jakie głupie teksty możesz usłyszeć na spacerze z psem?
undefined
14.06.2025
Czy długa sierść chroni psa przed upałem? Sprawdź, jak to działa!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe czworonogi są niezwykle wrażliwe na przegrzanie podczas lata. Czy długa sierść naprawdę chroni psa przed udarem cieplnym, jak się dotąd uważało?
undefined