24.07.2019
Psie gryzaki mogą być niebezpieczne… dla ludzi!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podawanie psom różnych przysmaków do żucia ma same zalety… Ale czy na pewno? Psie gryzaki mogą być niebezpieczne dla ludzi!
Fot. Shutterstock
Gryzaki dla psów goszczą niemal w każdym domu zamieszkałym przez czworonoga. Odpowiednio dobrane stanowią nie tylko wspaniałą przekąskę dla zwierzaków. Długotrwałe żucie może przynosić psom ukojenie w stresie i zajmować je na długie, samotne godziny. Jednak ostatnie kontrole jakości ujawniły, że psie gryzaki mogą być niebezpieczne! Coraz więcej krajów zgłasza obecność salmonelli w przysmakach dla czworonogów.
Psie gryzaki mogą być niebezpieczne!
Podczas tegorocznej europejskiej kontroli w aż 60% badanych próbek gryzaków stwierdzono obecność chorobotwórczych bakterii. Zakażony salmonellą materiał pochodził z Niemiec i… z Polski! Także amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) odnotowało rosnącą liczbę przypadków salmonellozy u ludzi, którzy mieli kontakt z psimi gryzakami. Za amerykańską epidemię zachorowań odpowiedzialne są aż cztery szczepy salmonelli. Pochodzą one ze świńskich, suszonych uszu – jednych z najpopularniejszych psich gryzaków! W samych Stanach na salmonellozę zachorowało już prawie 100 osób, z czego aż 20 musiało zostać poddanych hospitalizacji.
Salmonella groźna głównie dla ludzi
Do najczęstszych objawów salmonellozy u ludzi należą mdłości, wymioty, biegunka (także z domieszką krwi), bóle brzucha i wysoka gorączka. Takie objawy występują między 12 a 72 godzinami od kontaktu z bakterią. Objawy zarażenia salmonellą ustępują zazwyczaj po 4-7 dniach i często nie wymagają pomocy medycznej. Jednak w przypadku dzieci poniżej 5. roku życia, osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym, choroba może przybrać bardzo zaostrzony przebieg, w którym konieczna będzie hospitalizacja.
Psy zazwyczaj są odporniejsze na tę bakterię, jednak u słabszych czworonogów można zauważyć biegunkę, osowienie i gorączkę. Nawet psiak, który nie wykazuje objawów chorobowych, może być źródłem zarażenia salmonellą u ludzi!
Jak się chronić przed salmonellą?
- Po każdym kontakcie z gryzakami dla psów dokładnie myj ręce mydłem.
- Przechowuj psią karmę i gryzaki z dala od żywności dla ludzi i poza zasięgiem dzieci.
- Zawsze kieruj się zawartymi na opakowaniu karmy wskazówkami dotyczącymi prawidłowego przechowywania pokarmu dla psów.
- Nie pozwalaj psu bezpośrednio po jedzeniu lizać się po twarzy i rękach.
- Niezjedzone resztki po psim posiłku od razu wyrzucaj.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
30.05.2023
Zbadano DNA Balto. Współczesne psy zaprzęgowe mają inne geny
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Naukowcy z Kalifornii zbadali geny psa zaprzęgowego, który żył niemal 100 lat temu. Porównali jego DNA z dzisiejszymi psami, które pełnią taką samą funkcję w tym regionie. Odkryli znaczne różnice, które wpływają na ich jakość życia!
undefined
28.05.2023
W USA ludzi coraz częściej odwiedzają misie. Do ich odstraszania zaangażowano psy!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niektórych stanach w USA niedźwiedzie coraz chętniej odwiedzają ludzi. Niektóre wizyty kończą się tragicznie, bo mieszkańcy w obawie o własne życie łapią za broń. Biolog Carrie Hunt znalazła humanitarne rozwiązanie rosnącego problemu.
undefined
26.05.2023
Na trufle z psem w Polsce? Oczywiście!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Trufle kojarzą się przede wszystkim z luksusem. Do ich szukania wykorzystywano świnie, a także, co nikogo nie dziwi, psy. Czy jednak w Polsce szukanie trufli z psem jest możliwe? Sprawdź, co na to specjalistka!
undefined