17.09.2019
Poznaj 5 trików na zrobienie psu idealnego zdjęcia!
Anka & Tajga
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kto choć raz próbował zrobić swojemu psu zdjęcie, ten wie, że to nie lada wyzwanie. Wiadomo, że dobry sprzęt i doświadczenie pomagają w robieniu pięknych zdjęć nawet najbardziej wymagającemu psiemu modelowi. Ale co jeszcze?
fot. Shutterstock
Jak zrobić idealne zdjęcie psa, jeśli nie dysponujesz supersprzętem i doświadczeniem? Też możesz mieć fajne zdjęcia swojego psa! Poznaj kilka prostych trików na zrobienie psu świetnej foty. W komentarzach daj znać, czy znałeś je wcześniej!
1. Dobry nastrój gwarancją idealnego zdjęcia psa
Dobry humor, zrelaksowanie i brak nacisku czynią cuda. Zadbaj przed zaplanowaną sesją zdjęciową o dobre samopoczucie psa, bez niego zdjęcia nie wyjdą idealnie. Jeśli sam jesteś fotografem, to uzbrój się w cierpliwość i również zadbaj o swój pogodny nastrój. Psy szybko wyczuwają ludzkie emocje i psi stres, a także dyskomfort. Wszystko to odbije się na zdjęciach. A tego chcemy uniknąć. Dobre zdjęcie psa ma pokazać jego charakter i emocje, ale te pozytywne. Warto mieć to zawsze na uwadze.
2. Idealne zdjęcie psa dzięki odpowiednim smakołykom i zabawkom
Motywacja i odpowiednia zapłata za pracę są bardzo ważne w relacji z psem. Psiemu modelowi musi się opłacać pozować do zdjęcia i twoja w tym głowa, aby umiejętnie nagradzać psie zaangażowanie. Doceń psi wysiłek podczas sesji zdjęciowej wyjątkowo pysznymi przysmakami lub zabawkami, które pies uwielbia, ale nie ma do nich dostępu na co dzień. Najłatwiej uzyskać skupienie, tak bardzo potrzebne do zrobienia dobrego zdjęcia psu, poprzez pyszne jedzonko i ulubione zabawki.
3. Posłuszeństwo, komendy, skupienie i sztuczki
Jeśli choć raz miałeś do czynienia z fotografią psów, nawet taką amatorską podczas spaceru z użyciem telefonu, to pewnie wiesz, jak ciężko o złapanie ostrości. Do dobrych zdjęć portretowych niezbędne jest podstawowe posłuszeństwo. Pies powinien umieć stać, siedzieć i leżeć przez chwilę po wydaniu komendy. Nie zaszkodzi wyuczenie psa komendy „patrz” w obiektyw. Sztuczki typu „wstydź się”, „suseł”, „zdechł pies”, opieranie na przedmiocie głowy, ukłony itp. mogą znacząco uatrakcyjnić zdjęcia. Warto uczyć psa różnych, nawet prostych komend i sztuczek. I nie tylko do zdjęć, ale także po to, aby popracował głową.
4. Czas, miejsce, światło i twoja pozycja
To kolejne niezbędne elementy układanki, bez których nie da się zrobić dobrego, ciekawego i niemal idealnego zdjęcia psa. Wybierz godzinę w ciągu dnia, kiedy światło jest najbardziej sprzyjające. Warto sprawdzić „złotą godzinę” tuż po wschodzie słońca lub chwilę przed jego zachodem. Wybierz ciekawe miejsce do zdjęć i zadbaj, aby pies się go nie bał. Zadbaj też o to, aby nie było w miejscu zdjęć zbyt wielu rozpraszaczy ani dzikiej zwierzyny. Nie rób psu zdjęć, kiedy jest zmęczony i zziajany albo cały umorusany błotem. No chyba że taki jest zamysł zdjęcia. Pozycja fotografa także ma znaczenie! Warto zniżyć się do poziomu psa lub nawet nieco niżej. Eksperymentuj też z kadrem.
5. Ciekawa historia
Dobre psie zdjęcie to nie tylko nieruchomy psi model, światło i ciekawe miejsce. Kolejnym trikiem fotograficznym jest ukazanie zdjęciem jakiejś historii. Zawsze staraj się mieć jakiś plan na zdjęcia, jakiś zamysł. Idealne zdjęcie psa przyciąga odbiorcę estetyką, ale równie ważna – a nawet ważniejsza od niej – jest historia pokazana na zdjęciu.
Zrób zdjęcie psu… Niby taka łatwa sprawa, ale jak się bliżej przyjrzeć, to pojawiają się schody. Nie zrażaj się, bo bez praktyki nigdy nie zrobisz psu dobrego zdjęcia. Warto próbować robić zdjęcia także telefonem. Bez posiadania supersprzętu, za to z pomocą darmowych programów do obróbki zdjęć też można wyczarować dobre i magiczne zdjęcia naszego psa. Powodzenia!
Cześć! Ta blondynka po lewej to Anka, czyli ja. Szalona weganka, z wykształcenia socjolożka a z wyboru psia matka i blogerka. Ta mała wilczasta po prawej to Tajga, czyli mój ukochany pies.
Zobacz powiązane artykuły
20.09.2023
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii – woda, łódka i... stres na brzegu
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Czy żeglowanie może mieć wpływ na wyzwania, które stoją na co dzień przed lekarzami weterynarii? O tym, dlaczego powstały regaty żeglarskie dla lekarzy weterynarii i branży, a także, z czym muszą zmagać się specjaliści, rozmawia z lekarzem weterynarii Bartłomiejem Kuroszem Leszek Wolany, CMO i co-founder hiPets.
undefined
24.08.2023
Nie śmiejemy się już w cyrku. „Mięso to mięso” komentarzem Natalii Jabłońskiej do wpisu o zakazie uboju psów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak nisko można upaść, wspinając się na wyżyny nieetycznego światopoglądu? Wątpliwej klasy lot w to miejsce zechciała pokazać szerszej publiczności kandydatka do Sejmu z ramienia Konfederacji – Natalia Jabłońska.
undefined
30.07.2023
Proszek Holi w fotografii psów – efektowny, ale czy... bezpieczny?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastosowanie proszku Holi w fotografii czworonogów zyskuje na popularności. Wiele osób chciałoby mieć takie zdjęcie swojego zwierzaka. Zanim jednak zachłyśniemy się wyjątkowością ujęć, dowiedzmy się więcej o kolorowych pudrach.
undefined