21.06.2019
Uwaga na lody! Dlaczego nie warto podawać psu lodów?
Anka & Tajga
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Lody nie ochłodzą psa, a ich spożycie może mieć przykre konsekwencje - także zdrowotne. Sprawdź, dlaczego nie warto podawać psu lodów. Co zamiast nich?
fot. Shutterstock
Za nami pierwsza fala upałów, kolejna już nadciąga. My, ludzie, uwielbiamy w takie dni zajadać się lodami dla ochłody. Nie podawaj ich jednak swojemu psu! Psie lody mogą być przyczyną problemów. Jak to możliwe? Lody nie ochłodzą psa, a ich spożycie może mieć przykre konsekwencje – także zdrowotne…
Psie lody dla ochłody – czy aby na pewno?
Lody nie są w stanie ochłodzić naszego psa. Ten zimny przysmak to tylko pozorne ochłodzenie. Fakt, że nam lody dają chwilową ulgę w upałach i czujemy przyjemne orzeźwienie nie oznacza, że podobnie działają na psy.
Człowiek liże lody powoli. Nawet jeśli odgryzie kawałek, to na ogół trzyma go chwilę w ustach. Tym sposobem lody roztapiają się powoli i chłodzą stopniowo całą sieć naczyń krwionośnych, znajdujących się w jamie ustnej. Tą drogą orzeźwienie wędruje po organizmie wraz z krwią. Do żołądka trafia porcja lodów, która jest częściowo ogrzana.
A jak lody je pies? Najczęściej pies zjada lody szybko i łapczywie. Psie łakomczuchy będą odgryzały zamrożone kawałki i połykały je. Im smaczniejsze lody, tym to ryzyko jest większe. Nie ma tu mowy o schłodzeniu organizmu. Istnieje nawet ryzyko zakrztuszenia się. To jednak nie wszystko…
Co grozi twojemu psu po spożyciu lodów?
- nieżyt (zapalenie) żołądka
- zapalenie gardła
- angina
Czy warto fundować psiakowi wizytę u weterynarza i antybiotykoterapię dla pozornej chwili ochłodzenia? Kaszel, ból gardła i pochrząkiwanie sprawią czworonogowi spory dyskomfort. Zapalenie żołądka może silnie rozregulować na dłużej cały układ trawienny.
Szczególnie niebezpieczne są lody dla ludzi
Lody, które jemy najczęściej, zawierają laktozę, która może uczulić psa albo wywołać biegunkę. Zimne smakołyki często są pełne cukru i śmiertelnie niebezpiecznego dla psów ksylitolu. Dodajmy do tego sztuczne barwniki i konserwanty – czy chcesz podawać to swojemu psu? Równie niebezpieczne dla psów są niektóre orzechy czy czekolada, dodawane do lodowych deserów.
Jeśli już koniecznie chcemy podzielić się z pupilem lodami, to wybierzmy naturalny sorbet owocowy bez cukru i innych słodzików. Wyjdzie to na zdrowie wszystkim. Pilnuj tylko, aby pies delektował się lodem powoli.
Co zamiast lodów?
- Zamiast typowych lodów, doskonale sprawdzą się wspomniane już wyżej sorbety – możesz je przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zblendować zamrożone owoce, np. banany, truskawki, maliny, arbuza. Masz pewność, że takie lody nie zawierają żadnych szkodliwych składników. Taki chłodny mus – zamiast lodowych bryłek – nie powinien zaszkodzić.
- Napełnij psie zabawki na jedzenie mokrą karmą i tak przygotowaną przekąskę włóż na kilka godzin do lodówki. Pies będzie miał zajęcie, zje coś chłodniejszego i nie zaszkodzi to jego zdrowiu. Jeśli pies je spokojnie i liże kongi, możesz też włożyć je przed podaniem do zamrażalnika. Utrudni to także wydobycie jedzenia z zabawki i zajmie psa na dłużej.
- Zasłoń okna i zamknij je, jeśli świeci w nie słońce.
- Delikatnie obniż w domu temperaturę klimatyzacją, jeśli ją masz (ale nie przesadzaj!). Zbyt duża różnica temperatur nie jest zdrowa dla nikogo. Możesz też ustawić wiatrak w pomieszczeniu, w którym przebywa pies.
- Jeśli pies nie ma nic przeciwko, to można kupić mu matę chłodzącą. Nie wszystkie psy lubią i akceptują takie rozwiązanie. Innym wystarczy kilkuminutowy okład na brzuch z mokrego ręcznika.
- Udostępnij psu najchłodniejsze miejsce w domu. Może to być łazienka albo przedpokój z zimnymi kafelkami.
- Jeśli pies wyraźnie się męczy w upale, a akceptuje kąpiele, to napuść mu zimnej wody do wanny i zafunduj w ten sposób przyjemne ochłodzenie.
- Zapewnijmy też stały dostęp do świeżej wody (może być lekko schłodzona). Zabierajmy zawsze wodę na każdy spacer, aby pies się nie odwodnił.
Zamiast chłodzić lodami, lepiej nie przegrzewaj psa
Często widzę ludzi rzucających psu – w pełnym słońcu, w środku upalnego dnia – piłeczkę… A potem pytania, jak schłodzić psa. Nie przegrzewaj go! Lody, kąpiele i okłady nie pomogą, jeśli będziesz podczas upałów wymuszać na psie aktywność. Jeśli koniecznie chcesz potrenować, to wybierz na spacer wczesny ranek, zanim słońce będzie mocno nagrzewać wszystko dookoła. Dobry będzie też późny wieczór, pod warunkiem że na dworze nie panuje duchota. Pod tym względem poranki są o wiele lepsze do aktywności.
Daj psu poleżeć na trawie. Nie ciągnij go, jeśli idzie powoli. Nie spaceruj po nagrzanych chodnikach i ulicach. Zrezygnuj z pikników i imprez plenerowych, jeśli wiesz, że pies źle znosi wysokie temperatury. Lato to ciężki okres dla zwierząt.
Cześć! Ta blondynka po lewej to Anka, czyli ja. Szalona weganka, z wykształcenia socjolożka a z wyboru psia matka i blogerka. Ta mała wilczasta po prawej to Tajga, czyli mój ukochany pies.
Zobacz powiązane artykuły
18.06.2024
Mały pies to też pies! Czy pamiętasz o jego potrzebach?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psu, do prawidłowego funkcjonowania, trzeba zaspokoić szereg potrzeb. Mały pies nadal pozostaje psem i nie jest zabawką, pamiętaj o tym!
undefined
14.04.2024
Masz psa? Od tych 5 typów osób musisz się odciąć!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Ludzie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zachowanie twojego psa. Poznaj 5 typów osób, których lepiej unikać dla swojego dobra. I dobra psa!
undefined
07.04.2024
Czy celowe rozmnażanie psów jest etyczne?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Celowe rozmnażanie psów w hodowlach budzi wiele kontrowersji. Czy w świecie, który wypełniony jest bezdomniakami, mamy prawo rozmnażać celowo psy konkretnych ras? Sprawdźmy!
undefined