01.06.2020
Czy pies może mieć alergię sezonową?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy domowe czworonogi mogą mieć alergię na pylącą trawę? Sprawdź, czym objawia się alergia sezonowa u psów i jak pomóc cierpiącemu na nią zwierzakowi!
fot. Shutterstock
Alergia sezonowa to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość u ludzi. Katar, swędzenie i łzawienie oczu wywołane przez pylące trawy i drzewa sprawiają, że późna wiosna staje się dla alergików prawdziwym koszmarem! Jednak nie tylko ludzie mogą cierpieć na takie problemy. Niektóre domowe czworonogi też ciężko znoszą tę porę roku…
Alergia sezonowa u psów
Alergia u psów polega na nadwrażliwości układu immunologicznego na jakiś czynnik. Może być to składnik pokarmu, środek czystości, jad pcheł czy nawet kurz. U czworonogów cierpiących na alergię sezonową objawy tej przypadłości występują regularnie, jednak wyłącznie w krótkim okresie, na przykład na wiosnę, gdy psiak ma kontakt z uczulającym go czynnikiem. Do sezonowych alergenów należą między innymi jad owadów, pyłki traw i drzew, niektóre rośliny lub grzyby. Alergia sezonowa może wystąpić u każdego psa, jednak objawia się częściej u takich ras jak owczarek niemiecki, bokser, bichon frise, amstaff, bulterier czy labrador.
Objawy alergii sezonowej u psów
Do najczęstszych objawów tego rodzaju alergii należy intensywne drapanie się spowodowane świądem skóry, tarcie oczu łapami lub ocieranie się pyskiem o przeróżne powierzchnie oraz wygryzanie i lizanie łap. Uczulony psiak może także często kichać, mieć biegunkę i wymiotować. W poważnych przypadkach u psiego alergika mogą wystąpić przebarwienia i zapalenie skóry, a także miejscowa utrata sierści.
Jak zdiagnozować alergię sezonową?
U psów z podejrzeniem alergii sezonowej wykonuje się najczęściej testy śródskórne. Polegają one na wygoleniu kawałka skóry zwierzęcia i zaaplikowaniu mu niewielkiej ilości potencjalnego alergenu tuż pod naskórek. Następnie weterynarz sprawdza, które substancje najbardziej podrażniły skórę czworonoga i które najprawdopodobniej odpowiadają za wywołanie reakcji alergicznych. Takie badanie jest w pełni bezpieczne dla zwierzaka. Psiak powinien być jednak odpowiednio do niego przygotowany – przez 2 tygodnie przed testami nie może dostawać żadnych leków antyhistaminowych ani sterydów, które mogłyby zafałszować wyniki.
Jak dbać o psa z alergią sezonową?
Alergia sezonowa to przypadłość, której nie da się wyleczyć. Również podawanie psu silnych leków zwalczających objawy uczulenia nie jest bezpieczne. Okresowe podawanie psu sterydów może negatywnie odbić się na całym jego organizmie, a leki histaminowe często powodują otępienie. Na szczęście istnieje kilka dodatkowych sposobów, dzięki którym psiak lepiej zniesie trudną dla niego porę roku.
- Unikaj kwitnącej trawy. Jeśli twój czworonóg cierpi z powodu pyłków, w trakcie wiosennego kwitnienia postaraj się zabierać psa na miejskie spacery i nie pozwalaj mu wchodzić na nieskoszone trawniki. Sprawdź, gdzie rosną drzewa, na które uczulony jest twój pupil i zaplanuj trasę przebiegającą jak najdalej od nich.
- Przecieraj psa wilgotnym ręcznikiem po każdym spacerze. Dzięki temu usuniesz z jego sierści alergeny. Pamiętaj także o łapach!
- Zabezpiecz psa przed owadami. Na rynku znaleźć można coraz więcej obroży i sprejów, które nie tylko zapobiegają pchłom i kleszczom, ale także odstraszają meszki i inne owady. Pamiętaj, by na sierść zwierzaka aplikować tylko te produkty, które są odpowiednie dla psów.
- Postaw na suplementy. Olej z łososia, drożdże i żółtko jaj to naturalne suplementy, które regulują pracę układu odpornościowego czworonoga, wygaszają stany zapalne, wzmacniają sierść i zapobiegają podrażnieniom skóry.
- Utrzymuj dom w czystości. Przy dużym stężeniu alergenów na dworze część z nich przedostanie się także do twojego domu. Dlatego w szczytowym okresie pylenia staraj się nie otwierać okien i często odkurzaj. Możesz także kupić oczyszczacz powietrza, który będzie zbierał unoszące się alergeny.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined