25.11.2020
Brukselka dla psa. Czy pies może jeść brukselkę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Można ją kochać albo nienawidzić, jednak brukselka to wyjątkowo zdrowe warzywo! Czy można ją podawać domowemu czworonogowi?
fot. Shutterstock
Brukselka to obok brokułów jedno z najbardziej kontrowersyjnych warzyw w diecie człowieka. Ma tyle samo zagorzałych fanów, co zawziętych przeciwników! Nic dziwnego – specyficzny smak i zapach brukselek nie każdemu będzie odpowiadał… Jednak zwolennicy warzywnej diety pieką ją, smażą, gotują, a nawet jedzą na surowo. Czy to warzywo jest bezpieczne i zdrowe także dla naszych psów?
Co zawiera brukselka?
Brukselka, a dokładniej kapusta warzywna brukselska powstała ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej. Hodowana jest dla niewielkich główek liściowych, wyglądających jak miniaturowe kapusty. Warzywo to jest niskokaloryczne (45 kcal / 100 g) i ma szereg prozdrowotnych właściwości. Podobnie jak inne warzywa krzyżowe, czyli brokuły i kalafior, brukselka zawiera glukozynolany – silne antyoksydanty, które chronią przed przeróżnymi nowotworami. Substancje te wykazują także działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Brukselka zawiera także dużą dawkę kwasu foliowego, witaminy K, wapnia, magnezu i potasu.
Jednak by zachowała swoje prozdrowotne właściwości, musi być odpowiednio przygotowana. Najlepiej jest gotować brukselkę na parze przez 3-4 minuty lub jeść na surowo. Kapusta brukselska nie powinna być spożywana przez osoby cierpiące na chorobę tarczycy – zawarte w niej siarkocyjaniny utrudniają wchłanianie jodu z pożywienia. Warzywo to może także powodować wzdęcia.
Czy pies może jeść brukselkę?
Brukselki nie zawierają żadnych toksycznych dla psów składników. Dzięki temu bogate w antyoksydanty, błonnik pokarmowy i składniki mineralne brukselki mogą znaleźć się w diecie domowego czworonoga. Jednak tak jak w przypadku innych warzyw, z ich ilością nie należy przesadzać. Zbyt duża dawka brukselki może wywoływać gazy i wzdęcia u domowych czworonogów, a nieprzyzwyczajonego do takich dodatków psiaka z pewnością przyprawi o rozstrój żołądka. Niewielkie ilości gotowanego na parze warzywa można dodawać psu bezpośrednio do miski lub traktować jako smaczki podczas szkolenia. Brukselki mogą być także zdrowym dodatkiem do psich ciastek domowej roboty. Podawane psu brukselki nie powinny zawierać soli, dodatkowego tłuszczu ani innych przypraw. Warzywo to nie jest wskazane dla psów z niedoczynnością tarczycy!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined