07.11.2021
Ćwiczenia na odchudzanie dla psa. Sprawdź, jakie będą odpowiednie dla twojego pupila
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jak dobrać ćwiczenia na odchudzanie do potrzeb danego psa? I jak szybko można wprowadzić je zwierzakowi z nadwagą lub otyłością?
fot. Shutterstock
- Ćwiczenia fizyczne to doskonały sposób na rozwinięcie mięśni psa. Dobrze umięśniony psiak spala więcej kalorii w ciągu dnia i jest odporniejszy na urazy ortopedyczne typowe dla psów z nadwagą i otyłością
- Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy przebadać psa pod kątem problemów zdrowotnych i chorób ortopedycznych
- Podstawą odchudzania psów z poważną otyłością jest dieta. Proponowane im ćwiczenia to przede wszystkim krótkie, nieforsowne spacery na smyczy
- Psy z nadwagą mogą brać udział w intensywniejszych ćwiczeniach mających za zadanie rozwój masy mięśniowej. Trzeba je jednak dobrze przygotować
Każdy, kto kiedykolwiek próbował schudnąć wie, że nawet odpowiednio dobrana dieta odchudzająca nie będzie skuteczna, jeśli nie zostanie uzupełniona dodatkową dawką aktywności fizycznej. Z psami jest dokładnie tak samo! Jakie ćwiczenia na odchudzanie możemy zaproponować zwierzakowi, by skutecznie i zdrowo zgubił zbędne kilogramy?
Dlaczego ćwiczenia na odchudzanie są takie ważne?
Aktywność fizyczna to doskonały sposób nie tylko na spalenie zbędnego tłuszczu, ale także na rozwój masy mięśniowej u psa. To właśnie mięśnie zużywają w ciągu dnia najwięcej kalorii przyjmowanych przez organizm wraz z pokarmem. Dlatego im więcej mięśni, tym większe zapotrzebowanie psa na energię! Bardziej umięśniony zwierzak na dobrze dobranej diecie odchudzającej będzie wydajniej sięgał po nagromadzone zapasy tłuszczu. Rozwinięte mięśnie chronią też czworonoga przed nadmiernym przeciążeniem stawów, które u psów z nadwagą są niezwykle częste. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt nagłe zwiększenie aktywności fizycznej u psa może poskutkować przeróżnymi urazami, zerwaniem ścięgien czy nadwyrężeniami mięśni. Dlatego ćwiczenia na odchudzanie powinny być wprowadzane stopniowo. Należy je także dopasować do możliwości danego czworonoga, uwzględniając nie tylko jego kondycję, ale także stopień nadwagi. Jak to zrobić?
Pamiętaj!
Przed wprowadzeniem ćwiczeń odchudzających dla psa z nadwagą lub otyłością skonsultuj się ze specjalistą – weterynarzem ortopedą lub zoofizjoterapeutą. Przebada on zwierzaka pod kątem chorób ortopedycznych, zwyrodnień stawów i urazów mięśni. Na tej podstawie doradzi odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne i indywidualnie dobierze ćwiczenia mające na celu wzmocnienie osłabionych partii mięśniowych.
Ćwiczenia na odchudzanie dla psów skrajnie otyłych
U skrajnie otyłych psów odchudzanie powinno obejmować wyłącznie wprowadzenie odpowiedniej diety. Poważnie otyłe psy, które mają problemy ze swobodnym poruszaniem się, nie powinny wykonywać żadnych ćwiczeń. W ich wypadku zalecane są jedynie krótkie, spokojne, choć dość częste spacery, które pozwolą na nieznaczną poprawę kondycji. Takim zwierzakom można natomiast wykonywać delikatne masaże relaksujące, które rozgrzeją i rozluźnią nadwyrężone mięśnie.
Ćwiczenia dla psów z umiarkowaną otyłością
Otyłość, która nie ogranicza psu ruchów, wciąż powoduje ogromne przeciążenia stawów i mięśni. Taki pies nie powinien skakać, chodzić po schodach ani biegać za piłką. Zwierzaka można natomiast zabierać na 30-minutowe spacery, na których będzie miał możliwość swobodnego eksplorowania terenu i przemieszczania się w wygodnym dla siebie tempie. Po konsultacji z zoofizjoterapeutą lub psim ortopedą można rozważyć rehabilitację na bieżni wodnej. Czworonogowi z otyłością warto podawać posiłki w interaktywny sposób – mata węchowa i turlające się zabawki wypełnione karmą w bezpieczny sposób zwiększą aktywność psiaka.
Ćwiczenia odchudzające dla psów z niewielką otyłością
Stosunkowo sprawny fizycznie pies cierpiący na lekką otyłość może wykonywać mniej obciążające ćwiczenia. W dalszym ciągu niezalecane jest aportowanie piłek, skoki przez przeszkody czy bieganie po schodach. Psiak z nieznaczną otyłością może jednak chodzić na dłuższe spacery (najlepiej w towarzystwie innych psów), pływać w wodzie, zostawać w siadzie na komendzie „zostań” i przychodzić na zawołanie czy wykonywać serię zmian pozycji, na przykład siad-stój-leżeć. Zwierzaka można też uczyć powolnego obchodzenia przeszkód, obrotów w obie strony czy przewracania się na plecy. Ważne, by podczas tych ćwiczeń nie pozwalać psu na wykonywanie gwałtownych zrywów. Sesja ćwiczeniowa powinna być poprzedzona krótką rozgrzewką w formie spokojnego spaceru i nie może trwać dłużej niż 10 minut.
Ćwiczenia na odchudzanie dla psa z nadwagą
Psom z nadwagą, czyli takim, którym do prawidłowej sylwetki nie brakuje wiele, można proponować przeróżne aktywności. Warto jednak rozpocząć od zwiększenia ich kondycji, tolerancji wysiłku i masy mięśniowej. Dobrym początkiem będą więc ćwiczenia na bieżni wodnej i pływanie, które doskonale rozwijają mięśnie, a także aktywne, nawet godzinne spacery na długiej lince. Zwierzaki bez stwierdzonych chorób ortopedycznych mogą też towarzyszyć nam w porannym joggingu, a następnie wybierać się na coraz dłuższe wyprawy przy rowerze. Dobrymi ćwiczeniami będą również elementy agility, takie jak obieganie pachołka i slalom między tyczkami. Podczas takich aktywności wciąż jednak trzeba zwracać uwagę na samopoczucie psa i robić przerwy na odpoczynek, gdy zwierzak za bardzo się zmęczy.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined