14.07.2018
Czy ostrzyc psa na lato?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak przygotować naszego pupila na lato? Wielu właścicieli staje przed dylematem, czy w upały należy psa ostrzyc krótko, czy może jednak nie.
fot. Shutterstock
W upalne dni fryzura psa ma ogromne znaczenie. I wcale nie chodzi tu o wygląd czworonoga, a o jego przetrwanie latem, kiedy to słońce potrafi przecież ładnie przygrzać. Pewnie wielu właścicieli zastanawia się, czy ostrzyc psa na lato.
Czy ostrzyc psa na lato?
Jeśli jest to pies, dla którego w przyszłości nie przewidujemy kariery wystawowej, to skrócenie włosa jest zalecane. Należy jednak pamiętać, że sierść w pewnym stopniu chroni przed słońcem. Dlatego nawet w największe upały nie należy strzyc psa do skóry. Może to bowiem doprowadzić do podrażnienia lub nawet poparzenia.
Najbardziej narażona na oparzenia słoneczna jest delikatna skóra psa bezwłosego, np. grzywacza chińskiego. Każdy opiekun takiego czworonoga musi pamiętać, aby przed wyjściem na spacer wysmarować go odpowiednim kremem z filtrem.
Pamiętajmy również o tym, że podczas upałów zwykle wydłuża się czas oczekiwania na wizytę u psiego fryzjera. Nie zawsze zatem uda się z dnia na dzień pozbawić naszego psiaka ciepłego futra. Aby doraźnie ulżyć zarośniętemu pupilowi, podczas upałów możemy okrywać go mokrymi ręcznikami.
Poza odpowiednio ostrzyżoną sierścią ważna jest taka organizacja dnia, aby niepotrzebnie nie narażać psa na długotrwałe działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Starajmy się nie wyprowadzać czworonoga w południe, a na dłuższe spacery wybierajmy się rano i wieczorem.
Jak pielęgnować sierść psa latem?
Wydaje się, że psy północne, jak husky przez swoją sierść męczą się w upalne dni. Jednakże ich sierść spełnia pewną rolę – zimą jest izolatorem przed zimnem, a latem izoluje przed wysokimi temperaturami. Właściciele tych psów powinni pamiętać, aby tych psów nie strzyc latem zbyt mocno.
Warto jednak skupić się na zadbaniu ich sierści poprzez regularne szczotkowanie. Jest to o tyle ważne, że jeśli skóra psów, które mają długą i gęstą sierść, nie będzie zadbana, poprzez brak odpowiedniej wentylacji, zaczną powstawać na niej rany i odparzenia.
Zabieg szczotkowania należy wykonywać również psów krótkowłosych. Dzięki temu sierść nie będzie miała kołtunów i dodatkowo pozbędziemy się martwego włosia czy usuniemy brud u psa.
Autor: Ewa Grabowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.07.2025
Węglowodany w psiej diecie. Doskonałe źródło energii czy niepotrzebny zapychacz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy w każdej psiej diecie muszą się znaleźć węglowodany? Jakie jest zapotrzebowanie domowego czworonoga na ten składnik pokarmowy i czy na pewno węglowodany są dla psa bezpieczne?
undefined
03.07.2025
Skąd się biorą fobie i lęki u psów? Poznaj wyniki badań!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fobie i lęki u psów to coraz częstszy problem, z którym spotykają się opiekunowie domowych czworonogów. Czego najbardziej boją się psy i dlaczego?
undefined
02.07.2025
Niezbędnik psiego opiekuna. Co zabrać na wakacje z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Planujesz wakacje z psem w Polsce albo wyjazd za granicę? Sprawdź, co musisz zabrać na urlop z psem, by być gotowym na wszystkie sytuacje!
undefined