30.12.2019
Czy pies może jeść białą czekoladę?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gorzka, mleczna czy biała? Od dawna wiadomo, że ciemna czekolada jest dla psów trująca. A co z pozostałymi rodzajami? Czy pies może jeść białą czekoladę?
fot. Shutterstock
Słodkości… Któż z nas za nimi nie przepada? A psy? One są trochę jak dzieci – podpatrują, co smakuje ich opiekunom i chcą tego samego. Dużo osób już wie, że jeśli chodzi o czworonogi, to czekolada znajduje się na liście zakazanych dla nich produktów. Wśród miłośników tych słodkości toczy się debata, czy biała czekolada to jeszcze czekolada. Zdania są podzielone. Skoro są co do tego pewne wątpliwości, to czy pies może jeść białą czekoladę?
Czy pies może jeść białą czekoladę?
Biała czekolada, podobnie jak ta ciemna, również zawiera toksyczną dla psów teobrominę (organiczny związek chemiczny, który występuje głównie w ziarnach kakao). Prawdą jest jednak, że jej ilość jest niewielka, dlatego nie stwarza zagrożenia zatruciem. Mimo to amerykańska sieć klinik weterynaryjnych VCA Animal Hospitals ostrzega, że zawartość tego związku może być różna w poszczególnych tabliczkach czekolady. Poza tym biała czekolada zawiera w sobie również inne składniki, które mogą poważnie zaszkodzić twojemu pupilowi. Ponadto istnieją o wiele lepsze i przede wszystkim zdrowsze przysmaki, którymi możesz częstować psa.
Biała czekolada charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu, co może powodować wymioty i biegunkę. Jeśli pies zje jej dużo, to istnieje też ryzyko zapalenia trzustki. Biała czekolada zawiera również dużą ilość cukru, co nie wpłynie korzystnie na czworonogi. I to nie tylko te cierpiące na cukrzycę! Może też powodować przyrost masy ciała czy infekcję dróg moczowych.
Objawy zatrucia czekoladą
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na zatrucie, są wymioty i biegunka. Możesz także zaobserwować u psa zwiększone pragnienie, dyszenie, niepokój, nadmierne oddawanie moczu czy przyspieszone bicie serca. W cięższych przypadkach zatrucia czekoladą u psa mogą pojawić się drżenie mięśni i drgawki. Należy pamiętać również o tym, że jeżeli zwierzę cierpi też na inne schorzenia, objawy zatrucia mogą być nasilone. Jeśli zaobserwujesz u swojego psa którekolwiek z powyższych objawów, niezwłocznie udaj się z nim do lekarza weterynarii.
Podsumowując, ze względu na niską zawartość teobrominy w białej czekoladzie, prawdopodobieństwo, że pies się zatruje, jest niewielkie. Nie oznacza to jednak, że powinieneś częstować pupila czekoladą – dotyczy to wszelkich jej rodzajów. Postaw na zdrowe psie przekąski, które nie zawierają niezdrowych składników i są przede wszystkim bezpieczne.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined