30.12.2012
Gdy pies ciągnie na smyczy
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeden z najczęstszych problemów, jaki mają właściciele ze swoimi psami. Ciągnięcie na smyczy sprawia, że spacery zamieniają się w koszmar, a opiekunowie często nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Czy jest na to rada?
rys. Thinkstock
Wszystko zależy od ciebie
I to nie tylko dlatego, że jesteś właścicielem, ale przede wszystkim dlatego, że jesteś po jednej stronie smyczy, możesz więc zmienić dużo więcej, niż ci się wydaje.
Kiedy zaczyna się problem
Problem zaczyna się w momencie, gdy wyjście na dwór zapowiadasz słowami: „Idziemy na spacerek?” albo „Chcesz iść na spacer?”. Gdy powtarzasz to codziennie od czasu, gdy twój pupil był szczeniakiem, nie dziw się, że pies szaleje, gdy słyszy te słowa. Jego emocje sięgają zenitu, jeszcze zanim otworzysz drzwi. Swoje pobudzenie rozładuje za chwilę – gdy tylko znajdzie się na smyczy.
Rozwiązaniem jest milczenie
Bez emocji, bez nadmiernych gestów zapnij psa na smycz. Nie używaj żadnych słów, a już szczególnie zdań z wyrazem na „s”. Zamiast wyjść od razu na dwór, pochodź z pupilem na smyczy po domu. Usiądź na moment przy komputerze, poczytaj gazetę, pooglądaj telewizję. Niech twój podopieczny wie, że to, iż jest na smyczy, niczego nie zmienia. Naucz go siedzieć lub leżeć na komendę, gdy jest zapięty. Początkowo może sprawiać mu to trudność, ale ponieważ jest w domu, nic go nie rozprasza, i łatwo mu będzie skupić się na zadaniu. Wszystko to spowoduje, że zwierzak nie będzie się tak emocjonował, gdy tylko zobaczy smycz, bo ćwiczenia w domu pozwolą mu się opanować.
Podczas samego spaceru to ty jesteś kierowcą
Od ciebie zależy, w którą idziecie stronę, i w jakim tempie. Pies, jako zwierzę stadne, obserwuje swojego przewodnika i chętnie zrobi to, co ty. Gdy tylko zwierzak napnie smycz, nie ciągnij go, tylko natychmiast się odwróć, wesoło zawołaj „idziemy!” i zacznij iść w przeciwną stronę. Sporadycznie zatrzymuj się, gdy pies zaczyna ciągnąć, i wydawaj komendę „siad”. To wybije go z rytmu. Po chwili znów możecie ruszyć. Co jakiś czas stosuj metodę „drzewa” – zatrzymuj się, gdy tylko zwierzak zaczyna ciągnąć. Stój nieruchomo i w milczeniu, aż sam nie poluzuje smyczy. Dopiero wtedy ruszajcie dalej. Stosowanie tych metod naprzemiennie pozwoli ci zauważyć, która z nich jest najlepsza dla twojego czworonoga, a przy okazji spacer nie będzie nudny.
Kontakt!
Każdy z wyżej opisanych sposobów wiąże się z kontaktem wzrokowym, który nawiązujesz ze swoim psem. Gdy odwrócisz się i zawołasz „idziemy!”, pupil na ciebie spojrzy. Zawsze wykorzystuj taką okazję do tego, aby zwierzaka pochwalić. Wszak chodzi właśnie o to, by pies na spacerze skupiał się na nas.
Trening
I ostatnia, równie ważna wskazówka – trening chodzenia na smyczy traktuj jako dobrą zabawę. Nie denerwuj się, bądź cierpliwy i pokaż psu, jak jesteś zadowolony, gdy robi postępy.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined