Jak dbać o psa twardowłosego…
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
…a jak o miękkowłosego
fot. Shutterstock
Niezależnie od tego, czy nasz pupil ma szatę długą, czy krótką, może ona być twarda lub miękka. Do psów o tym pierwszym rodzaju sierści należą m.in. husky, akita, tosa, terier rosyjski, bouvier, collie, nowofundland. Podkreślenie i utrzymanie prawidłowej struktury takiej szaty wymaga – oprócz systematycznej pielęgnacji – odpowiedniego doboru kosmetyków. W wypadku psów pierwotnych o tzw. podwójnej szacie (husky, akita, chow-chow) należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozczesanie włosa. Nie można dopuścić do nadmiernego wyczesania podszerstka, gdyż to właśnie on nadaje psu charakterystyczny, napuszony wygląd. Podobnie rzecz się ma u owczarka szetlandzkiego czy collie. Dobierając kosmetyki dla psów o twardym włosie, pamiętajmy, aby nie działały zmiękczająco, zwiotczająco ani natłuszczająco. Sprawdzi się tu szampon Crisp Coat Botanical Texturizing, który przywraca naturalną twardość włosa. Podobne właściwości ma szampon Wiry Coat, który dodatkowo zwiększa nieco objętość sierści, co ma znaczenie szczególnie w wypadku psów o podwójnej szacie.
Po kąpieli możemy użyć odżywki, ale pamiętajmy, że większość dostępnych na rynku zmiękcza włos, a zatem nie nadaje się dla psów twardowłosych. Pożądaną twardość nadaje sierści Premium Protein Pack & Pre-chalk. Wmasowujemy ją delikatnie w wilgotne włosy (nie spłukujemy!), które następnie suszymy suszarką. Można także zastosować odżywkę Super Rich, trzeba ją jednak dokładnie spłukać.
Szata miękka, przypominająca strukturą watę, występuje u takich ras jak: pudel, bichon frise, soft coated wheaten terrier, bolończyk. Ma ona wyjątkowo dużą tendencję do kołtunienia, zatem podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie regularne i częste dokładne jej rozczesywanie i szczotkowanie. Najlepiej nadają się do tego metalowe grzebienie o różnym rozstawie zębów oraz szczotki – tzw. pudlówki. Aby ułatwić sobie tę czynność, można zastosować takie preparaty, jak Moisturizing Coat Protector & Enhancer lub Grooming Spray.
Nigdy nie rozczesujemy włosów suchych. Zawsze powinny zostać lekko nawilżone, np. jednym z wymienionych preparatów. Nie mogą zostać też jednak zbyt mokre, gdyż wtedy będą się kleiły do grzebienia, a to może spowodować ich uszkodzenie.
Doskonale sprawdzi się u psów miękkowłosych odżywka Botanical Conditioner. Nakłada się ją na mokrą sierść i po kilku minutach delikatnie spłukuje. Nieco większą jej ilość stosujemy w miejscach szczególnie podatnych na powstawanie kołtunów, czyli za uszami, na łapach i podbrzuszu.
Większość psów o miękkim włosie nie linieje. Wymagają za to regularnego strzyżenia. Ponieważ jednak jest to dość skomplikowane i trzeba znać wzorzec, lepiej powierzyć psa fachowcowi.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
31.01.2025
Pies siada na spacerze i nie chce iść dalej. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Usiadł i żadną siłą go nie ruszysz! Dlaczego pies siada na spacerze i nie chce dalej iść? Podpowiadamy, jak ruszyć zapierającego się uparciucha!
undefined
24.01.2025
Ludzkie leki dla psa. Jakie lekarstwa z naszej apteczki możemy podać psu?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdarza się, że pies zachoruje nagle, a w pobliżu nie będzie żadnego gabinetu weterynaryjnego. Czy któreś z leków z ludzkiej apteczki można podać zwierzakowi, nie ryzykując, że bardziej mu zaszkodzą?
undefined
23.01.2025
Zerwany pazur u psa. Jak pomóc psu, który urwał sobie pazur?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zerwany pazur u psa wiąże się z dotkliwym bólem i obfitym krwawieniem… Jak poradzić sobie ze złamanym lub całkowicie wyrwanym psim pazurem?
undefined