04.02.2009
Jak dbać o sierść psów o czarnym i ciemnym umaszczeniu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sierść psa o ciemnym lub czarnym umaszczeniu nie przysporzy nam szczególnych kłopotów podczas pielęgnacji pod warunkiem, że będziemy przestrzegać pewnych zasad. Taki włos wymaga zastosowania kosmetyków podkreślających głębię koloru i lekko koloryzujących, szczególnie latem, kiedy ciemna sierść płowieje pod wpływem słońca.
fot. Shutterstock
Psy ras długowłosych o tzw. podwójnej szacie, czyli mających podszerstek, zwłaszcza dość obfity, dokładnie przed kąpielą wyczesujemy. Przy rozczesywaniu kołtunów nieodzowne są preparaty ułatwiające tę czynność, np. Moisturizing Coat Protector & Enhancer, Easy-Groom czy Coat-Polish.
Do kąpieli psów czarnych i o ciemnym umaszczeniu używamy szamponów i odżywek przeznaczonych dla tej barwy sierści. Na rynku jest sporo doskonałych intensyfikujących i podkreślających kolor produktów stworzonych na podstawie naturalnych składników, np. Ultra Black na bazie oleju kokosowego, który zawiera perłowy nabłyszczacz optycznie podkreślający czerń, grafit, szarość oraz inne ciemne umaszczenia.
Naturalny kolor szaty optycznie intensyfikuje także Professional Formula Whitening Shampoo. Nie dajmy się zwieść słowu „whitening” (wybielający) w nazwie – oznacza ono w tym wypadku wzmocnienie koloru, szampon sprawdza się zatem zarówno w wypadku jasnych, jak i ciemnych umaszczeń. Jeśli mamy psa o czekoladowej lub ciemnobrązowej barwie włosa, możemy zastosować szampon Bronze Lustre – także wytworzony na bazie oleju kokosowego.
Stosujmy te kosmetyki regularnie, by osiągnąć możliwie najlepsze efekty. Jednorazowe użycie szamponu podkreślającego kolor nie przyniesie wyraźnego skutku. Efekt końcowy zależy także od długości sierści. Z pewnością będzie on bardziej widoczny w wypadku psów długowłosych niż krótkowłosych.
Po zastosowaniu szamponu podkreślającego kolor można namydlić czworonoga po raz drugi szamponem przeznaczonym dla danego rodzaju okrywy włosowej, np. Crisp Coat Botanical Texturizing & Detoxifying Shampoo (dla psów szorstko- i twardowłosych) lub Extra Body (dla tych o podwójnej szacie). (Wszystkie wymienione szampony i odżywki nie wpływają na skuteczność działania preparatów o przedłużonym działaniu przeciw kleszczom i pchłom).
Po kąpieli możemy zastosować odżywkę przeznaczoną dla czarnego i ciemnego umaszczenia, np. Color Enhancing Botanical Conditioner. Występuje ona w trzech odmianach w zależności od ubarwienia psa. W wypadku czworonogów czarnych, błękitnych i grafitowych użyjemy midnight, a dla psów brązowych – red/brown.
Właścicielom psów wystawowych o ciemnych umaszczeniach sen z powiek spędzają często białe przebarwienia i znaczenia – zwłaszcza gdy standard rasy ich nie dopuszcza. Niewielkie znaczenia występujące w małych kępkach możemy próbować wyskubać. Robimy to jednak bardzo delikatnie, aby w miejscu przebarwienia nie pozostał łysy placek. Inną metodą jest zastosowanie farb maskujących. Występują one w postaci płynów, kredek i szminek, produkowanych z naturalnych pigmentów. Wnikają w strukturę włosa, dzięki czemu kolor utrzymuje się długo. Nie zmywają się pod wpływem wody i szamponów, nie brudzą też rąk ani ubrań właścicieli. Trzeba jednak pamiętać, że obie te metody nie są uczciwe wobec konkurentów…
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined