08.01.2021
Jak nauczyć psa komendy „na miejsce”? Znamy sposób!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak szybko i skutecznie nauczyć psa kładzenia się na swoim posłaniu? Podpowiadamy, jak możesz wprowadzić psu komendę „na miejsce”!
fot. Shutterstock
Kręcący się wiecznie pod nogami zwierzak może naprawdę zirytować! Na szczęście domowe czworonogi są wyjątkowo pojętne i szybko uczą się różnych, bardzo przydatnych komend. Sprawdź, jak nauczyć psa polecenia „na miejsce” i dlaczego to ci się opłaci!
Dlaczego warto nauczyć psa komendy „na miejsce”?
Domowe czworonogi uwielbiają towarzyszyć swoim opiekunom w przeróżnych czynnościach. Niestrudzenie asystują przy gotowaniu, dbają, by świeżo umyta podłoga nie była zbyt długo czysta, witają w drzwiach kuriera, czatują pod stołem na kąski z obiadu… Nie zawsze jednak taka pomoc jest nam potrzebna! Często chcielibyśmy, by nasz czworonożny pomocnik usiadł w jednym miejscu i przestał kręcić nam się pod nogami, gdy jesteśmy zajęci.
Niektórzy opiekunowie decydują się więc na zamknięcie psa w klatce kennelowej i w ten sposób uniemożliwiają zwierzakowi żebranie przy stole czy skakanie na gości. Części z nas takie rozwiązanie nie przypadnie jednak do gustu – nieraz wolelibyśmy, by nasz psiak na komendę kładł się po prostu na posłaniu i pozostawał tam tak długo, jak będzie to konieczne. Na szczęście, by nauczyć psa komendy „na miejsce”, nie musimy być ekspertami od psiego szkolenia! Jak rozpocząć naukę i czego unikać, by komenda ta nie kojarzyła się zwierzakowi z karą?
Jak nauczyć psa komendy „na miejsce”?
Polecenie „na miejsce” powinno oznaczać dla psa „idź na swoje posłanie, połóż się tam i zostań, dopóki cię nie zawołam”. Komendy tej możesz uczyć zwierzaka na wiele sposobów – za pomocą kształtowania, naprowadzania lub klikera. Przed rozpoczęciem nauki warto przypomnieć psiakowi komendę „leżeć”, zaopatrzyć się w psie posłanie i pyszne smakołyki! Szkolenie podziel na wiele krótkich sesji obejmujących 5-7 powtórek i nie zmuszaj zwierzaka do współpracy – to ma być zabawa!
1. Zachęć psa, by podążał za trzymanym przez ciebie smakołykiem i wszedł na posłanie. Jak tylko się na nim znajdzie, od razu pochwal go i nagródź! Następnie wypowiedz komendę zwalniającą (na przykład „ok” albo „zejdź”) i kolejnego smaczka rzuć tak, by zwierzak odszedł od posłania i byś mógł znowu go na nie naprowadzić. Powtórz tę czynność kilkukrotnie.
2. Naprowadź zwierzaka smaczkiem na posłanie i wydaj komendę „leżeć”. Gdy psiak położy się na posłaniu, nagródź go kilkoma przysmakami, wydaj komendę zwalniającą i odrzuć smakołyk, by psiak zszedł z posłania. Powtórz ten etap kilka razy.
3. Naprowadź psa na posłanie i poczekaj, by sam wpadł na pomysł położenia się na nim. Jeśli mu się uda, nagródź go obficie! Jeśli nie, powtórz kilka razy poprzedni etap i spróbuj jeszcze raz.
4. Kiedy twój zwierzak kładzie się już sam po naprowadzeniu, możesz zacząć podkładać mu komendę „na miejsce”. Wypowiadaj ją w chwili, gdy pokazujesz psu rękę ze smaczkiem, za którym zwierzak ma podążać. Możesz także zacząć naprowadzać go pustą ręką.
Ważne!
Psiaka, który na gest i komendę „na miejsce” kładzie się na posłaniu, staraj się coraz dłużej „przetrzymywać”, zwiększając odstęp czasu między wykonaniem przez psa polecenia a nagrodą. Stopniowo wprowadzaj także rozproszenia w postaci swojego ruchu i odchodzenia od leżącego zwierzaka, a także wydawaj psu komendę, stojąc coraz dalej od jego posłania. Pamiętaj, by nie przesadzać z utrudnieniami i zawsze zwalniać psa komendą po skończonym ćwiczeniu!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined