31.08.2017
Jak przeprowadzić się z psem?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Każdy, kto kiedykolwiek się przeprowadzał, wie, jakie to stresujące. Jak pomóc psu przez to przejść?
fot. Shutterstock
Przeprowadzka to, po pierwsze, opuszczenie dotychczasowego miejsca życia – znajomych rzeczy, zapachów, ludzi. Po drugie, to wejście do nowej rzeczywistości, w której wszystko jest inne, nowe i nieznane. Ale najbardziej stresujący jest sam moment zmiany, kiedy pakujemy rzeczy do kartonów i nerwowo kręcimy się po domu.
Pies, który to wszystko obserwuje, wyczuwa, że coś się dzieje, a że brakuje nam wtedy czasu, by poświęcić uwagę psu, może się czuć zagubiony i zagrożony. Bo czy do tego nowego miejsca ukochani państwo na pewno zabiorą go ze sobą?
Poniżej wskazówki, które pomogą każdemu psiarzowi bez stresu przeprowadzić się do nowego miejsca zamieszkania.
Przed przeprowadzką…
- Zadbaj o nowe adresówki z aktualnym adresem, by w dniu przeprowadzki przyczepić pupilowi do obroży blaszkę z adresem nowego miejsca zamieszkania.
- Odwiedź swój przyszły dom wraz z psem, jeśli to tylko możliwe, by pomóc mu się zaaklimatyzować. Jeśli do samego mieszkania nie możesz psa wprowadzić, przyjedź chociaż w okolice nowej lokalizacji i razem z psem zrób sobie spacer. Gdy psiak pozna teren, oswoi się z nieznanymi dotąd widokami i zapachami, łatwiej mu będzie potem przenieść się tu na stałe.
- Nie zapomnij o psich potrzebach w trudnym okresie pakowania. Dla czworonoga bardzo ważna jest rutyna – pokaż mu, że mimo wszechobecnego zamieszania, w jego życiu nic się nie zmienia i nadal o swoich porach dostanie posiłek, wyjdzie na dłuższy spacer i będzie dla ciebie równie ważny jak dotąd.
- Powiedz weterynarzowi, który opiekuje się twoim zwierzakiem, że się przeprowadzasz. Upewnij się, czy psiak ma wszystkie szczepienia aktualne i dobrze zabezpiecz książeczkę zdrowia pupila (niedobrze, jeśli by się zawieruszyła podczas przeprowadzki). Zadbaj też o to, by w nowym miejscu zwierzak miał odpowiednią opiekę weterynarza – może znajomego lekarza poleci ci twój weterynarz? A może masz znajomych psiarzy, którzy mieszkają w pobliżu przyszłej lokalizacji? W razie czego sprawdź też, gdzie znajduje się lecznica weterynaryjna położona najbliżej nowego domu – najlepiej, by była całodobowa, bo nigdy nie wiadomo, kiedy coś się przytrafi.
Podczas przeprowadzki…
- Najlepiej, by w dniu, w którym firma przeprowadzkowa będzie wynosić z domu twoje rzeczy, psa w nim nie było. W tym trudnym dniu może łatwo się zgubić, uciec, przypadkowo ktoś może psa nadepnąć, a poza tym będzie bardzo zestresowany. Lepiej, by bezpiecznie czekał na ciebie u rodziny, znajomych lub w świetlicy dla psów.
- Jeżeli nie masz możliwości oddać pupila komuś pod opiekę, zapewnij mu bezpieczeństwo w zamkniętej klatce kennelowej lub chociaż w pomieszczeniu (np. łazience), które przez większość czasu będzie zamknięte.
- W nowym miejscu, choćby wyglądało na największą graciarnię na świecie, zapewnij psu łatwy dostęp do jego rzeczy – legowiska, misek z wodą i jedzeniem oraz zabawek. Niech psiak ma zapewnione chociaż minimalne poczucie bezpieczeństwa w tej niełatwej sytuacji.
- W nowym domu, choćby nie wiem, jak cię korciło, by wszystko było po nowemu, ustaw zwierzakowi jego stare miski i dotychczasowe legowisko. Nie wymieniaj też obroży i smyczy. To nie jest dobry moment na wprowadzanie nowości – już wystarczająco dużo się dzieje nowego. Pozostawienie starych rzeczy da psu poczucie, że coś z dobrze znanego mu miejsca ma przy sobie, a to zmniejszy jego stres.
- Gdy przeprowadzasz się do domu z ogrodem, nie wypuszczaj psa na działkę bez nadzoru, przynajmniej przez pierwsze kilka dni, dopóki nie masz pewności, że teren jest dobrze ogrodzony i pies nie uda się na rekonesans po nowej okolicy na własną łapę.
W nowym domu…
- Trzymaj się tego samego planu dnia, co w starym miejscu. Jeśli pies wychodził na spacer 4 razy dziennie i jadł 2 razy dziennie o określonych porach, niech tak zostanie – to da mu tak potrzebną teraz stabilizację. Pamiętaj, że psy kochają rutynę!
- Jeśli przeprowadziłeś się z małego mieszkania do dużego domu, daj psu kilka dni na rozeznanie. Nie pozwalaj od razu przechadzać się po wszystkich pokojach – raczej stopniowo otwieraj drzwi do nowych pomieszczeń. Bądź przewodnikiem po nowym terytorium.
- Pamiętaj, że pies potrzebuje czasu, by się zaaklimatyzować. Jeśli będziesz poświęcać mu uwagę, regularnie zabierać na spacery, ustalisz stały rytm posiłków, a do tego uzbroisz się w cierpliwość, przekonasz się, że pies odnajdzie się w nowym miejscu. Jeśli wydaje ci się, że zwierzak wciąż jest zestresowany, zapewnij mu więcej aktywnych spacerów i zabaw z czworonożnymi kumplami. A jeżeli jest naprawdę źle, choć minęło już sporo czasu, zasięgnij porady behawiorysty.
- I ostatnie: towarzysz psu w tym okresie. Przez pierwsze tygodnie nie zostawiaj go samego w nowym domu, którego przecież zupełnie nie zna. Twoja obecność to gwarancja bezpieczeństwa i największe wsparcie! Im więcej czasu spędzisz z psem na początku, tym lepiej i szybciej psiak się zaaklimatyzuje.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined