20.05.2021
Jak usunąć zapach psiego moczu z dywanu? Poznaj sprawdzone sposoby!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdemu psiakowi może zdarzyć się niewielka, mokra wpadka w domu… Tylko jak usunąć zapach psiego moczu z dywanu lub legowiska?
fot. Shutterstock
Psiaki to naprawdę czyste zwierzęta – wiele domowych czworonogów zrobi wszystko, by nie załatwić się w domu i wytrzymać do spaceru. Jednak każdemu z nich, zarówno staremu, jak i młodemu, może trafić się wpadka! Obsikany dywan czy podsikana szafa mogą jeszcze długo zalatywać psim moczem, nawet jeśli postaramy się dokładnie je wyszorować… Jak szybko i skutecznie usunąć zapach psiego moczu z przeróżnych domowych powierzchni? Oto najlepsze sposoby!
Jak usunąć zapach psiego moczu?
Zapach moczu zdrowego psa nie powinien być zbyt intensywny. Jednak wrażliwe psie nosy wyczują nawet jego najdrobniejsze cząsteczki! Jeśli nie usuniemy go całkowicie, raz zasikany dywan lub kanapa mogą stać się stałym miejscem na psią toaletę i będą podsikiwane także przez inne żyjące w naszym domu czworonogi lub przychodzące w gości zwierzaki. Niestety standardowe środki czystości nie zawsze pozwalają całkowicie usunąć zapach psiego moczu, a często nawet jeszcze bardziej go roznoszą… Co w takim razie należy zrobić, jeśli zauważymy plamę psiego moczu na dywanie?
Osusz plamę
Plamę moczu na dywanie lub na kanapie najlepiej jest przykryć grubą warstwą ręczników papierowych i delikatnie docisnąć – dzięki temu odsączymy większość wilgoci. W przypadku większych plam czynność tę należy wykonać kilkukrotnie, aż do suchego ręcznika. Pamiętaj – nigdy nie trzyj plamy! W ten sposób rozprowadzisz mocz na większą powierzchnię i wetrzesz go głębiej w materiał.
Siuśki z kafelków lub paneli należy jak najszybciej wytrzeć do sucha papierowymi ręcznikami, ścierkami lub mopem. Ważne, by zebrać w ten sposób jak najwięcej moczu i zrobić to jak najszybciej, zanim zacznie on wysychać.
Zlokalizuj źródło nieprzyjemnego zapachu
Czujesz w domu zapach psiego moczu, ale nie możesz znaleźć nigdzie mokrej plamy? Użyj latarki UV, której światło sprawi, że zawarte w psim moczu substancje zaczną świecić na żółtozielony kolor. Dzięki temu bez problemu odkryjesz, którą doniczkę, nogę od stołu czy poduszkę zasikał niedawno twój psiak.
Zastosuj środek neutralizujący zapach moczu
Jeśli chcesz skutecznie usunąć zapach psiego moczu z dywanu, kanapy lub mebli nie wystarczy, że osuszysz plamę – musisz także zastosować odpowiednie środki czystości. W sklepach zoologicznych znajdziesz kilka neutralizatorów, które w swoim składzie mają bakterie i enzymy rozkładające mocz do pozbawionych zapachu substancji. Istnieje jednak wiele domowych, tańszych sposobów!
Woda z octem
Zapach moczu z podłogi, paneli lub drewnianych mebli najskuteczniej usuniesz za pomocą mieszanki wody z octem. Szklankę octu i dwie szklanki wody wlej do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozpyl mieszaninę na zabrudzoną przez psa powierzchnię. Do butelki możesz dodać także kilka kropel olejku zapachowego.
Soda oczyszczona
Dywany, kanapy i materace po dokładnym osuszeniu możesz zasypać ciekną warstwą sody oczyszczonej lub soli kuchennej, które doskonale pochłaniają wszelkie zapachy. Zostaw sól lub sodę na materiale na godzinę, a potem zbierz dokładnie proszek odkurzaczem lub wyczesz miękką szczotką.
Woda utleniona
Zapach moczu, który wsiąkł głęboko w materac lub kanapę może być wyjątkowo trudny do usunięcia. W takich przypadkach najlepiej jest zalać plamę wodą utlenioną lub roztworem sody. Musimy jednak pamiętać, że niektóre materiały mogą ulec odbarwieniu, dlatego każdy środek czyszczący powinniśmy najpierw przetestować na brzegu dywanu lub na niewidocznym miejscu kanapy.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined