01.12.2018
W świecie szczeniąt. Jak zapoznać szczenię z dorosłym psem?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy zacząć czyścić szczeniakowi zęby? Co robić, żeby przywiązać do siebie szczenię? Jak zapoznać szczenię z dorosłym psem?
fot. Shutterstock
Już od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać naszego malucha do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, w tym do mycia zębów. Na samym początku chodzi o to, aby psa do nich przyzwyczaić, dlatego powinny mieć formę zabawy, a ich czas należy stopniowo wydłużać. W tym artykule odpowiemy jeszcze na takie pytania, jak: co robić, żeby przywiązać do siebie szczenię oraz jak zapoznać szczenię z dorosłym psem.
Uśmiech pupilka
- Kiedy zacząć czyścić szczeniakowi zęby?
Aby codzienne mycie psu zębów przebiegało tak, jak należy, nie burzyło przyjaźni człowieka z podopiecznym i nie wyrządzało mu krzywdy – najlepiej zacząć naukę we wczesnej młodości czworonoga. Oczywiście bezpośrednio po przyniesieniu szczeniaka do domu nadmiar wykonywanych wokół niego czynności może się obrócić przeciwko niemu, dlatego konieczny jest okres adaptacyjny. Jednak już w drugim tygodniu, od chwili gdy znajdzie się w domu, możemy zacząć przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych – zwłaszcza jeśli mamy przedstawiciela rasy miniaturowej czy małej (np. yorkshire terrier, sznaucer miniaturowy, jamnik) lub krótkoczaszkowej (np. shih tzu, pekińczyk, mops) – będzie on bowiem szczególnie narażony na odkładanie się kamienia nazębnego.
Gdy zaczynamy czyścić zęby psu, który nie ma problemów z dziąsłami, nie chodzi od razu o wykonanie dokładnego i długotrwałego zabiegu. Najpierw trzeba dać do zrozumienia podopiecznemu, że pielęgnacja zębów to kolejna forma zabawy z właścicielem. Ważniejsza od precyzji jest więc systematyczność. Należy jednak dążyć do tego, aby w krótkim czasie dokładnie wyszczotkować pieskowi całe uzębienie.
Normalnie rozwijający się pies ma zęby mleczne najdłużej do 5.-6. miesiąca życia. Ich pielęgnacja nie ma zasadniczego znaczenia dla zdrowia – jest raczej okazją do nauki tolerancji i prawidłowego szczotkowania. Podczas wymiany uzębienia dziąsła naszego czworonoga bolą i krwawią. Należy wówczas ograniczyć intensywność czyszczenia.
Naprawdę mój pies
- Co robić, żeby przywiązać do siebie szczenię?
Przywiązywać szczeniaka do siebie zacznijmy najlepiej, gdy jeszcze przebywa w hodowli. Wskazane jest, aby już wtedy mógł się zapoznać z jakąś rzeczą przesiąkniętą naszym zapachem. Jeśli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej osobiście odbierzmy go od hodowcy. W samochodzie trzymajmy go na kolanach, nie wsadzajmy do klatki (chyba że jest już do niej przyzwyczajony) ani do bagażnika.
Po wejściu do domu nie narzucajmy się z pieszczotami. To nie przyspieszy zadzierzgnięcia więzi. Dajmy psiakowi czas na obejrzenie wszystkich kątów, zapoznanie się z domownikami. Niech to on do nas podchodzi, a nie my do niego. Od razu przyzwyczajajmy go za to do nowego imienia.
Pozwólmy szczeniakowi chociaż w pierwszych dniach spać w naszej sypialni. Nasza obecność w pobliżu zapobiegnie niepotrzebnemu stresowi. Dzięki temu będziemy mieli psa znacznie spokojniejszego. Bawmy się z nim jak najczęściej, jednak nie dopuszczajmy do podgryzania.
Przywiązaniu sprzyja także przestrzeganie ustalonych reguł. Szczeniak nie będzie nieszczęśliwy, jeżeli nigdy nie pozwolimy mu np. wchodzić na łóżko, natomiast próby oduczenia go tego później mogą prowadzić do konfliktów.
Konfrontacja z silniejszym
- Jak zapoznać szczenię z dorosłym psem?
Kontakt szczeniaka z innym psem jest możliwy zazwyczaj dopiero po upływie okresu ochronnego (10-14 dni) po drugim szczepieniu. Jak zapoznać szczenię z dorosłym psem? Lepiej unikać trzymania malucha na rękach w obecności dorosłego psa, z którym chcemy go zapoznać, ponieważ w ten sposób możemy niechcący wywołać konflikt. Zdarza się, że wyrywający się i popiskujący szczeniak zdenerwuje dużego psa. Czasem próbuje on też wybawić malucha „z opresji”, ściągając go na dół. Warto zatem pozwolić zwierzętom zapoznać się na ziemi, by miały szansę zachowywać się naturalnie. Naprawdę rzadko się zdarza, by dojrzały pies zaatakował szczenię. Oczywiście, jeśli mamy podstawy, by podejrzewać go o chęć pogryzienia pieska, w żadnym wypadku nie wolno robić takich eksperymentów. I nie chodzi tu tylko o fizyczne bezpieczeństwo malucha – ewentualny atak mógłby wywołać uraz psychiczny i spowodować agresywne nastawienie do innych psów w przyszłości.
Jak zapoznać szczenię z dorosłym psem? Psy powinny wtedy biegać luzem. Jeśli jednak nie mamy stuprocentowego zaufania do starszego czworonoga, możemy go wziąć na smycz. Osoby obserwujące sytuację powinny w miarę możliwości zachowywać się neutralnie, a zwłaszcza nie wyróżniać żadnego zwierzęcia. Spokój i powściągliwość właścicieli pomogą ich podopiecznym nawiązać właściwą relację.
Autorzy: dr n. wet. Jerzy Gawor, Maria Kuncewicz, Adam Zaremba-Czereyski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined