10.05.2013
Kleszcze wyszły z podziemia
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kleszcze zimują w glebie, a ponieważ w tym roku zima była co prawda dość długa i śnieżna, ale nie bardzo mroźna, przetrwały ją w doskonałej formie i właśnie wychodzą na żer.
fot. Thinkstock
Gdzie i kiedy się ich strzec
Szczególnie zagrożone są psy i ich właściciele, którzy mieszkają na terenie Polski północno-wschodniej, północno-zachodniej, w Karkonoszach, w Kotlinie Toruńskiej, na Pogórzu Śląskim i w Małopolsce.
Największą aktywność wykazują właśnie teraz wiosną, w kwietniu i maju, a potem we wrześniu i październiku. W ciągu dnia szczególnie groźne są między 8 a 12 i od 16 do zachodu słońca. Kleszcz, żeby żerować, potrzebuje wilgoci, a w godzinach południowych operacja słońca jest dla niego nieznośna.
Jak nas rozpoznają
Kleszcze dysponują narządem Hallera umiejscowionym na pierwszej parze odnóży, który sprawia, że stają się doskonałymi policjantami śledczymi i namierzą bez problemu zarówno psa, jak i jego właściciela z odległości 20 m. Narząd służy im do szukania żywiciela. Wyczuwają za jego pomocą zapachy, inne stężenie dwutlenku węgla, zmiany temperatury i wilgotności.
Czym grozi ukąszenie
Kleszcze przenoszą m.in. zakaźną trombocytopenię, anaplazmozę, babeszjozę, bartonellozę, boreliozę, erlichiozę, hepatozonozę, riketsjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Dotąd największe zagrożenie dla psów stanowiły babeszjoza i borelioza, ale obecnie jeszcze groźniejsza może być anaplazmoza, szczególnie w województwach łódzkim, śląskim i małopolskim. Zwykle jeśli pies został ukąszony przez kleszcza, podejrzewa się babeszjozę, a jeśli testy ją wykluczą, nie zawsze prowadzi się badania pod kątem anaplazmozy.
W anaplazmozie riketsje, czyli coś pośredniego między wirusami i bakteriami, atakują składniki morfologiczne krwi, w tym wypadku granulocyty. Po tygodniu od ukąszenia psa przez kleszcza zaatakowane są węzły chłonne, śledziona, płuca, nerki, a nawet szpik kostny. Jeśli więc zauważymy, że pies posmutniał, ma gorączkę, podskórne wylewy krwi (u zwierzaka o długiej sierści trudno to zauważyć, ale warto się przyjrzeć, jeśli spostrzegliśmy inne objawy), krwawienie z nosa czy z dziąseł, trzeba się udać do lekarza weterynarii. Objawy występują w ciągu tygodnia lub dwóch tygodni od ukąszenia. Leczenie polega na podawaniu przez 3-4 tygodnie antybiotyku.
Jak zabezpieczać
Od kilku lat właściciele psów mają do dyspozycji obróżki i krople chroniące przed ukąszeniem. Jest ich wiele rodzajów, ale warto wiedzieć, że ostatnio pojawiły się też żelowe obróżki wodoodporne, które nadają się już dla 7-tygodniowych szczeniąt, a nawet dla suk karmiących. Chronią zwierzę przez 8 miesięcy, czyli praktycznie przez cały sezon kleszczowy. Żel nie pozostawia śladów na sierści, w przeciwieństwie do proszku z obróżek pyłkowych. Poza tym są one bezzapachowe, co może być ważne dla niektórych właścicieli.
Jeśli chcemy zabezpieczyć psa równocześnie przed kleszczami, komarami i meszkami, najlepiej zastosować odpowiednie preparaty w kroplach.
Komary i meszki pojawią się zapewne w ciągu dwóch tygodni, a te pierwsze przenoszą nicienie wywołujące dirofilariozę. Na Mazowszu jest nią zarażony już co piąty pies.
Mity o kleszczach
Mit
Kleszcze spadają na ludzi i psy z wysokich drzew.
Prawda
Kleszcze przechodzą na nas, gdy otrzemy się o liście. Różne ich postacie żyją na różnej wysokości: larwa – 20-30 cm, nimfa – 50-70 cm, imago, czyli dojrzały kleszcz – do 1,5 m. I właśnie na tych poziomach możemy się z nimi spotkać.
Mit
Jeśli mieszkam w mieście, kleszcze mi nie grożą.
Prawda
W mieście kleszcze można spotkać w parku, na skwerze czy na działce, szczególnie ulubiły sobie żywopłoty.
Mit
Kleszcze żyją w lesie.
Prawda
Kleszcze żyją na obrzeżach lasu, bo tam najłatwiej im o żywicieli, czyli wypasane pod lasem krowy, wychodzące na żer sarny czy jelenie, biegające po tych terenach zające.
lek. wet. Artur Dobrzyński (SGGW), Magdalena Ciszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined