REKLAMA
REKLAMA

19.10.2007

Kynolog radzi

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Co oznacza skrót CAC?
Jaki charakter ma rottweiler? Czy nadaje się dla początkującego właściciela?
Jak karmić doga niemieckiego?

pies w przychodni

fot. Shutterstock

REKLAMA

Co oznacza skrót CAC?

CAC, czyli certificate au championnat, to zagraniczny odpowiednik polskiego CWC (certyfikatu na krajowego championa). Jest przyznawany na krajowych, klubowych i międzynarodowych wystawach odbywających się za granicą. Zebranie odpowiedniej liczby takich wniosków w określonym czasie umożliwia uzyskanie tytułu championa np. Węgier, Czech, Niemiec.

Jaki charakter ma rottweiler? Czy nadaje się dla początkującego właściciela?

Rottweiler jest psem użytkowym, wyhodowanym do ochrony stad bydła, stróżowania, obrony i ciągnięcia wózków z towarami. Odwaga czyni z niego doskonałego obrońcę, który odpowie na każdą agresję skierowaną przeciwko niemu lub opiekunom. Większość przedstawicieli tej rasy nie daje się jednak łatwo wyprowadzić z równowagi i drobne zaczepki najczęściej ignoruje.

Charakteryzuje go ogromna chęć do pracy przy jednoczesnej umiejętności skupienia się na wykonywanym zadaniu, toteż nadaje się do wszechstronnego szkolenia. Jest inteligentny, łatwo się uczy. Ze względu na jego wielkość, siłę i stanowczy charakter powinien być szkolony w zakresie ogólnego posłuszeństwa – źle wychowany może się stać niebezpieczny dla otoczenia. Szczenięta potrzebują prawidłowej socjalizacji, wskazane są zajęcia w psim przedszkolu.

W okresie wzrostu nie wolno przedstawiciela tej rasy zmuszać do nadmiernego wysiłku. Generalnie jednak powinien mieć sporo ruchu i zajęcia, zwłaszcza że źle znosi samotność – z tego powodu nie należy go izolować.

Jest psem jednego pana, którego sam wybiera. Stosunkowo dobrze układają się jego relacje z dziećmi, choć wspólne zabawy muszą się zawsze odbywać pod kontrolą dorosłych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ma skłonność do dominacji, widoczną zwłaszcza u dorastających samców. Dlatego podporządkuje się tylko właścicielowi silnemu psychicznie, który będzie umiał narzucić mu swoją wolę.

Nie nadaje się dla każdego, jego opiekun powinien mieć doświadczenie w wychowywaniu psów, i to najlepiej dużych ras. Musi też być konsekwentny i stanowczy.
Początkującym właścicielom można polecić sukę tej rasy, gdyż jest spokojniejsza i łatwiejsza do wychowania. Wskazany jest jednak stały kontakt z hodowcą lub dobrym szkoleniowcem i podstawowa wiedza o psiej psychice.

Jak karmić doga niemieckiego?

Dogi niemieckie należą do ras szybko rosnących i raczej krótkowiecznych. Szczenięta rozwijają się długo (nawet do dwóch lat), ale najszybciej rosną między 4. a 12. miesiącem życia i w tym czasie wymagają szczególnej uwagi. Większość hodowców zaleca w tym okresie żywienie średniobiałkowe – 26-27-proc. białka w karmie – ponieważ większa ilość protein może spowodować zbyt szybki wzrost, co w wypadku tej rasy nie jest wskazane. Należy również rozsądnie dawkować wapń – by sobie z tym poradzić, trzeba wykonywać badania kontrolne poziomu wapnia i fosforu we krwi. Do jedzenia można dodawać mączki mięsno-kostne, rybne i koniecznie preparaty chroniące stawy – zawierające glukozaminę i chondroitynę. Szczenięta powinno się karmić trzy, cztery razy dziennie.

Dorosły dog nie jest już tak wymagający. Może jeść karmę dla ras olbrzymich lub przygotowywane przez właściciela pożywienie z dodatkiem preparatów wapniowo-witaminowych. Zdrowemu psu w sile wieku nie trzeba natomiast podawać żadnych środków na stawy. Zaleca się stosowanie ich dopiero od szóstego roku życia, aby zminimalizować zmiany związane ze starzeniem się. Dzienną porcję jedzenia trzeba podzielić co najmniej na dwa posiłki.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s