11.06.2018
Miska dla miss! Dieta dla psa na zdrową skórę i piękną sierść
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Lśniący włos, zdrowa skóra… Twój pies też może być Top Modelem, jeśli tylko będzie odpowiednio karmiony!
fot. Shutterstock
To, jak pies wygląda, w jakiej kondycji jest jego skóra i sierść, w dużej mierze wynika z tego, czym go karmimy. Aby nasz pupil zawsze wyglądał jak z wystawy, musimy dbać o jego dietę, bo nasze błędy mogą być widoczne po kilku miesiącach, a nawet latach! Jaka dieta dla psa na zdrową skórę i piękną sierść
Dieta dla psa na zdrową skórę i piękną sierść
U lekarzy weterynarii i w sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo produktów, które mają poprawić wygląd psiej sierści. Te płyny, kapsułki czy tabletki zawierają w większości witaminy i składniki mineralne, a ich głównym elementem jest zwykle olej, np. z ogórecznika.
Czy są niezbędne? Nie, ale mogą w widoczny sposób poprawić stan sierści naszego psa. Jeśli więc żywimy pupila prawidłowo i mamy pewność, że nie cierpi na żadną chorobę, a jego sierść nadal nie wygląda zadowalająco, możemy sięgnąć po taki środek.
Błyszcząca sierść
Aby psiak miał piękny, lśniący włos, powinien dostawać karmę dobrej jakości. Dobre karmy są zbilansowane, czyli zawierają wszystkie potrzebne psu składniki i nie trzeba do nich już niczego dodawać. Jeśli przygotowujemy jedzenie w domu, musimy uzupełnić je przede wszystkim o witaminy z grupy B, białko, żelazo, cynk i miedź.
Znajdziemy je w jajkach, serach, otrębach, brązowym ryżu, wątróbce, kaszy gryczanej i jaglanej, jogurcie naturalnym, drobiu. Unikajmy soli, od której sierść matowieje i może wypadać. Odpowiednio zbilansowana dieta dla psa na zdrową skórę i piękną sierść, nie może polegać na podawaniu resztek z naszego stołu, co samo w sobie jest bardzo złym pomysłem.
Zdrowa skóra
Piękna sierść nie wyrośnie na suchej, łuszczącej się skórze. Takie problemy wynikają często z braku nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ich źródłem są przede wszystkim tłuste ryby, takie jak łosoś czy halibut.
Dieta dla psa na zdrową skórę i piękną sierść powinna zawierać rybę albo olej rybi (podawać od czasu do czasu, najlepiej raz w tygodniu). W sklepach są też przeznaczone specjalnie dla psów oleje z ryb – najczęściej z łososia. Można również sięgnąć po oleje roślinne – z oliwek, ogórecznika lub siemienia lnianego.
A jeśli miss ma alergię?
Czasem nasz wychuchany piesek mimo najlepszego karmienia ciągle się drapie, a całe ciało go swędzi. Jeśli nie ma pcheł, może cierpieć na alergię. Co wtedy robić? Przede wszystkim należy wyeliminować wszystkie produkty i zacząć od karmienia psa tylko ryżem lub ziemniakami i rybą, bo na te składniki niemal żaden pies nie jest uczulony.
Potem kolejno wprowadzamy następne produkty i obserwujemy, czy pies się nie drapie. Pamiętajmy, że dietę eliminacyjną (trwa ona zwykle kilka tygodni) powinno się prowadzić pod kontrolą weterynarza.
Menu dla modelki
Co nasza czworonożna kandydatka na miss powinna jeść, by zawsze wyglądać kwitnąco?
Olej z łososia
Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie omega-3 i omega-6, olej z tłustej ryby, jaką jest łosoś, to samo zdrowie. Pozytywnie wpływa na sierść i skórę. Pierwsza staje się błyszcząca, a druga – nawilżona. Ale to nie wszystko, bo olej z łososia dobrze wpływa też na przykład na pracę serca. Można go kupić w sklepach zoologicznych i regularnie podawać psu – małemu łyżeczkę, a dużemu łyżkę, dolewając olej do jedzenia dwa razy w tygodniu.
Śledzie
Poleca się je psom z alergią, ale nie tylko. Śledzie to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, których spożywanie wpływa na poprawę kondycji sierści i skóry. Co ciekawe, weterynarze polecają też uzupełnienie o śledzie diety tych czworonogów, które mają problemy ze stawami. Pamiętajmy tylko, by podawać wyłącznie śledzie ugotowane, z których usunęliśmy niebezpieczne ości.
Jajko
To jeden z najwartościowszych składników diety. Białko jajka jest świetnie przyswajalne, a żółtko bogate w witaminy A i E, antyoksydanty oraz mikro- i makroelementy. Zwykle mówi się, że psu można podawać jedno jajko w tygodniu, ale jeśli ma problemy z sierścią, możemy tę liczbę zwiększyć do dwóch, a nawet trzech. Sprawdźmy tylko, czy jajko na pewno jest ugotowane na twardo – w surowym białku znajduje się bowiem awidyna, która rozkłada witaminę A. To powoduje, że sierść, zamiast błyszczeć i wyglądać zdrowo, staje się brzydka, a nawet może wypadać. A nie o to nam przecież chodzi.
Olej lniany
Ten olej, pozyskiwany z siemienia lnianego, to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Regularne podawanie go (dwa razy w tygodniu) czworonogowi pozytywnie wpłynie przede wszystkim na skórę, która stanie się bardziej nawilżona i elastyczna. To bardzo ważne, ponieważ nie możemy zapominać, że właśnie zdrowa skóra stanowi ochronę psiego organizmu przed bakteriami oraz wirusami.
Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined