09.11.2017
Mity o psach. Zachowanie i szkolenie!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek? Raz wyszkolony pies już zawsze będzie posłuszny? Mity o psach! Które z nich są prawdziwe?
fot. Shutterstock
Mity o psach nieustannie znajdują się na ustach właścicieli psów. Wśród nich są te zabawne, nieszkodliwe, a czasami wręcz absurdalne. Warto wiedzieć, które z nich są jedynie mitami, by ich nie rozpowszechniać.
Mity o psach
Poniżej przedstawiamy mity o psach dotyczących zachowania i szkolenia czworonogów, które można najczęściej usłyszeć. Sprawdź, ile z trzynastu mitów to prawda.
Mit nr 1
Starego psa nie da się nauczyć nowych sztuczek.
Jaka jest prawda?
Pies w każdym wieku może się nauczyć nowych komend i zabaw. Ale im jest starszy, tym trudniej wykorzenić złe nawyki.
Mit nr 2
Niektóre rasy psów są agresywne.
Jaka jest prawda?
Agresja występuje u psów każdej rasy, z kolei nie wszystkie osobniki danej rasy są agresywne. Zdaniem specjalistów agresja tylko w 20 proc. zależy od genów, zaś w 80 proc. od wychowania i doświadczeń życiowych psa.
Mit nr 3
Tylko psy znaczą teren.
Jaka jest prawda?
Robią to nie tylko psy, ale i suczki, zwłaszcza w rui – choć nie tylko. Mogą przy tym przyjmować różne pozycje, od unoszenia jednej tylnej łapy, po stawanie na przednich z zadem w górze.
Mit nr 4
Raz wyszkolony pies będzie już zawsze posłuszny.
Jaka jest prawda?
Z psem trzeba regularnie ćwiczyć zarówno w domu, jak i podczas spacerów oraz przypominać mu to, czego nauczył się podczas szkolenia. Dopiero wtedy będzie doskonale wykonywał nasze polecenia.
Mit nr 5
Psy można szkolić dopiero, gdy skończą rok.
Jaka jest prawda?
Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie nauki metodami pozytywnymi. Trzeba szkolić psa od początku pobytu w naszym domu. Szczenię jest nastawione na poznawanie zasad życia w stadzie, ucząc je, mamy więc szansę na stworzenie więzi.
Mit nr 6
Wykastrowany pies stanie się potulny jak baranek.
Jaka jest prawda?
Jeśli zwierzak zachowuje się agresywnie od dłuższego czasu, to sama kastracja bez terapii behawioralnej nie rozwiąże problemu.
Mit nr 7
Pudle są głupie i jazgotliwe.
Jaka jest prawda?
Stanley Coren, wybitny znawca psich zachowań, w rankingu psów pod względem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa umieścił pudle na drugim miejscu – za border collie, a przed owczarkiem niemieckim.
Mit nr 8
Pies jest zawsze chętny do zabawy.
Jaka jest prawda?
Każde żywe stworzenie, także pies, potrzebuje czasu na wyciszenie się i drzemkę. Nie będzie więc przez całą dobę przeciągał się sznurem czy ćwiczył sztuczek.
Mit nr 9
Pies, który szczeka, jest agresywny.
Jaka jest prawda?
Szczekanie to sposób komunikowania się z otoczeniem. Może m.in. świadczyć o tym, ze pies jest pobudzony, zestresowany czy wystraszony.
Mit nr 10
Merdanie ogonem świadczy tylko o tym, że pies się cieszy.
Jaka jest prawda?
Zależnie od tego, w jaki sposób pies merda ogonem, może to oznaczać także gotowość do konfrontacji, niepewność, lękliwość lub zainteresowanie.
Mit nr 11
Szczeniaka można karcić gazetą, bo nie wyrządzi mu się krzywdy, a on zrozumie, że zrobił coś złego.
Jaka jest prawda?
Szczenię nie rozumie, o co chodzi, i zacznie się bać właściciela. Każdy jego powrót do domu wprawi psa w zdenerwowanie i ze strachu będzie się załatwiać, gdzie popadnie.
Mit nr 12
Pies o czarnym umaszczeniu jest agresywny.
Jaka jest prawda?
Ciemne kolory odbieramy jako tajemnicze i nieprzewidywalne, a swoje odczucia przenosimy na zwierzęta o takim umaszczeniu. W rzeczywistości nie ma ono żadnego związku z ich zachowaniem.
Mit nr 13
Pozostawiony sam w domu pies niszczy meble, bo złości się, że nie ma opiekuna.
Jaka jest prawda?
Właściciel zostawia swój zapach na fotelu czy kanapie, na których siedzi. Pies gryzie je z nudów i z tęsknoty za opiekunem, a nie ze złości. Tego uczucia czworonogi nie znają.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined