18.08.2021
Morele dla psa. Czy pies może jeść morele?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Morele to niezwykle smaczne owoce pełne cennych, prozdrowotnych składników. Możesz poczęstować nimi także psa… tylko najpierw usuń pestkę!
fot. Shutterstock
Niewielkie, kuliste owoce moreli o pomarańczowej skórce i żółtym miąższu stanowią nie tylko smaczną przekąskę. Są także wyjątkowo zdrowe! Można spożywać je zarówno na surowo, jak i w formie soków, dodatków do ciast i deserów, a także suszone lub w formie przeróżnych przetworów. Czy pies też może jeść morele? Sprawdź, czy te owoce będą bezpieczne dla domowego czworonoga!
Co zawierają morele?
Surowe owoce moreli zawierają wiele substancji o działaniu prozdrowotnym. Bogate są nie tylko w błonnik pokarmowy poprawiający pracę jelit, ale także w cenne antyoksydanty, takie jak beta-karoten i luteina. Owoce te dostarczają organizmowi także wysokich dawek witaminy C i A, niektóre witaminy z grupy B oraz żelazo, miedź, potas i mangan. Dzięki temu regularne spożywanie moreli wspiera tworzenie krwinek czerwonych, wzmacnia odporność i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Natomiast suszone morele zawierają te substancje w skondensowanych ilościach. Są jednak o wiele bardziej kaloryczne – 100 g suszonych moreli zawiera aż 250 kcal, a świeże owoce jedynie 50 kcal.
Czy pies może jeść morele?
Świeże morele to owoce w pełni bezpieczne dla psa – nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla domowych czworonogów. Mogą być natomiast dobrym źródłem błonnika pokarmowego i smaczną przekąską. Trzeba jednak pamiętać, że owoce moreli, podobnie jak śliwki czy brzoskwinie, zawierają twardą pestkę. Jej połknięcie lub rozgryzienie może skończyć się dla psa poranieniem pyska i przewodu pokarmowego. Dlatego chcąc podać psu morelę, powinniśmy najpierw usunąć z jej środka pestkę. Psu nie należy natomiast podawać moreli suszonych. Zawierają bowiem nie tylko dużą dawkę cukru i błonnika, które mogą w nadmiarze wywołać biegunkę, ale także nieodpowiednie dla psa sztuczne konserwanty. Psiaków nie należy również częstować dżemami i przetworami z morel – zawierają one dużo cukru niewskazanego dla domowych czworonogów.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined