29.01.2009
Naprawdę mój pies
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Co robić, żeby przywiązać do siebie szczenię?
fot. istockphoto.com
Przywiązywać szczeniaka do siebie zacznijmy najlepiej, gdy jeszcze przebywa w hodowli. Wskazane jest, aby już wtedy mógł się zapoznać z jakąś rzeczą przesiąkniętą naszym zapachem. Jeśli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej osobiście odbierzmy go od hodowcy. W samochodzie trzymajmy go na kolanach, nie wsadzajmy do klatki (chyba że jest już do niej przyzwyczajony) ani do bagażnika.
Po wejściu do domu nie narzucajmy się z pieszczotami. To nie przyspieszy zadzierzgnięcia więzi. Dajmy psiakowi czas na obejrzenie wszystkich kątów, zapoznanie się z domownikami. Niech to on do nas podchodzi, a nie my do niego. Od razu przyzwyczajajmy go za to do nowego imienia.
Szczeniakowi, który ma mniej niż trzy miesiące, pozwólmy w pierwszych dniach spać w naszej sypialni. Nasza obecność w pobliżu zapobiegnie niepotrzebnemu stresowi. Dzięki temu będziemy mieli psa znacznie spokojniejszego. Bawmy się z nim jak najczęściej, jednak zawsze pierwsi przerywajmy zabawę i nie dopuszczajmy do podgryzania. Nie dawajmy też smakołyków za nic.
Przywiązaniu sprzyja także przestrzeganie ustalonych reguł. Szczeniak nie będzie nieszczęśliwy, jeżeli nigdy nie pozwolimy mu wchodzić na łóżko, natomiast próby oduczenia go tego później mogą prowadzić do konfliktów.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined