29.04.2018
Olej kokosowy dla psa. Tak czy nie?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Stosujemy olej kokosowy w naszej diecie oraz w kosmetyce, ale olej kokosowy dla psa? Czy jemu też może się przydać i w czymś pomóc?
fot. Shutterstock
Chcemy, by nasze psy były zdrowie, miały piękną sierść, zdrową skórę i dobry humor. Dlatego staramy się dostarczyć im w pożywieniu – tak jak sobie samym – jak najwięcej zdrowych składników. Warto, by wśród nich znalazł się olej kokosowy dla psa.
Co to takiego olej kokosowy? To tłuszcz pozyskiwany z miąższu orzechów kokosowych. Najlepszy jest ten nierafinowany, tłoczony na zimno. Konsystencją przypomina smalec i rozpuszcza się w temperaturze 25 stopni C. Rafinowany olej kokosowy ma postać płynną i produkowany jest w wysokich temperaturach, a przez to pozbawiony wielu prozdrowotnych składników, dlatego lepiej nie używajmy go sami ani nie podawajmy psu.
Jakie korzyści może przynieść olej kokosowy dla psa?
Olej kokosowy dla psa wpływa na poprawę stanu jego skóry i sierści. Pomaga w leczeniu egzemy, ogranicza reakcje alergiczne na ukąszenia pcheł, zmniejsza swędzenie skóry.
Przyspiesza proces gojenia się skaleczeń i ran, ponieważ działa dezynfekująco dzięki zawartości kwasu laurynowego, który wraz z obecnym w oleju kokosowym kwasem kaprylowym mają silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Zapobiega więc też infekcjom grzybiczym, w tym wywołanym Canidą albicans. Łagodzi stany zapalnie po ukąszeniach i użądleniach.
Sierść zwierzaka, któremu podajemy olej kokosowy, staje się gładka i lśniąca (można ją też smarować olejem, ale wtedy trzeba uważać, by pies go nie zlizywał, bo przyjmie zbyt duże jego ilości).
Olej kokosowy dla psa dzięki przeciwbakteryjnemu działaniu wpływa też na poprawę nieświeżego oddechu. Niektórzy właściciele stosują go nawet jako pastę do zębów. Zwierzaki, które lubią smak oleju kokosowego, poddają się wtedy zabiegowi z przyjemnością.
Część dietetyków uważa, że olej kokosowy ma też wpływ na redukcję masy ciała, choć zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe. Wiąże się to prawdopodobnie z tym, że są to nie długołańcuchowe, a średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), które są łatwiej przyswajalne, szybciej przekształcają się w energię i nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Zatem można spróbować podawać olej kokosowy psom z nadwagą.
Jak go podawać i dawkować?
Psy zwykle lubią smak oleju kokosowego. Niektóre z chęcią zlizują go z sierści, jeśli ją nim posmarujemy, by była miękka i lśniąca. Dlatego można go podawać bezpośrednio na łyżeczce do zlizania, ale też oczywiście dodawać do karmy czy smakołyków.
Zaleca się podawanie 1 łyżeczki oleju na 10 kg masy psa dziennie. Zacząć jednak należy od mniejszych ilości, by organizm się przyzwyczaił. Nie należy też przekraczać tej ilości. Podczas podawania oleju kokosowego obserwujmy, jak zwierzak się wypróżnia. Jeśli pojawią się luźne stolce, ograniczmy podawanie oleju lub z niego zrezygnujmy.
Polecane przez redakcję
Reklama
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2023
Kłaczek w herbacie? To już nie musi być problem!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie linienie to naturalny proces, który trwa cały rok, ale nasila się wiosną i jesienią. Dotyczy zwłaszcza ras z grubym, obfitym podszerstkiem. I choć nie ma w nim nic dziwnego, nadmiar fruwającej sierści może być męczący dla nas, opiekunów.
undefined
29.11.2023
Odmrożenia u psa. Jak je rozpoznać i jak je leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabawy na śniegu lubi większość psiaków, ale czy są one dla nich bezpieczne? Czy naszym pupilom również grożą odmrożenia i jak objawiają się one u psów? Sprawdźmy!
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined