20.05.2008
Piękny latem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podczas wakacji zarówno my, jak i nasz czworonożny ulubieniec chcemy się cieszyć swobodą. Jednak nie znaczy to, że pies nie może wyglądać pięknie - wystarczy pamiętać o zabezpieczeniu jego sierści
Hot day with dog. Thirsty yellow labrador retriever drinking water from the plastic bottle his owner.
Nie dać się splątać
Szczególnie ważna jest ochrona sierści psów długowłosych. Włos powinien być dobrze odżywiony. Najlepiej sprawdzają się preparaty z dodatkiem olejku z pierwiosnka lekarskiego lub lanoliny, której można używać w czystej postaci bezpośrednio po kąpieli. Rozprowadzamy ją równomiernie na sierści i nie spłukujemy. Tak zabezpieczony włos jest dużo mniej podatny na splątanie. Jeśli stosujemy odżywkę natłuszczającą i zabezpieczającą sierść przed kołtunieniem, pamiętajmy o niespłukiwaniu jej do końca.
Dobrym rozwiązaniem są też papiloty lub ochronne ubranka – lekkie i przewiewne, np. siatkowe, z jedwabiu czy satyny. Większych problemów z sierścią podczas letnich eskapad nie będą mieli właściciele psów szorstkowłosych. Ich twardy włos okrywowy doskonale zabezpiecza przed niszczycielskim działaniem leśnego gąszczu. Dodatkowo podczas przedzierania się przez ostępy odbywa się naturalny proces trymowania. Nie oznacza to jednak, że latem sierść naszego teriera czy jamnika szorstkowłosego nie wymaga żadnych zabiegów. Po każdym spacerze powinniśmy ją lekko przeczesać i wyszczotkować – usuniemy w ten sposób kurz i np. pozostałości igliwia.
Chronić przed słońcem
Przebywanie na ostrym słońcu może doprowadzić do wyblaknięcia i zmatowienia sierści. Dotyczy to szczególnie psów czarnych lub ciemnobrązowych. Pomocne będą tu szampony zawierające filtry UV. Jeśli sierść zdążyła już wyblaknąć, można zastosować szampon podkreślający głębię kolorów, np. zawierający niebieski lub zielony barwnik (tylko u psów czarnych i grafitowych). Skórę psów pozbawionych sierści zabezpieczamy za pomocą kremów z silnymi filtrami UV. Unikamy też trzymania ich na słońcu.
Spłukać złą wodę
Wiele czworonogów uwielbia kąpiele w różnych zbiornikach wodnych. Dla zwierzaków o zdrowym i dobrze natłuszczonym włosie nie są one szkodliwe. Jeśli jednak woda jest mętna, kwitnąca lub cuchnąca, należy psa jak najszybciej wypłukać w czystej. To samo dotyczy wody morskiej. Sól silnie wysusza włos i skórę, może ją też podrażnić. Dlatego z płukaniem psa po kąpieli w morzu nie powinniśmy zbyt długo zwlekać. Jeśli nie mamy dostępu do słodkiej wody na plaży, trzeba to zrobić zaraz po powrocie do hotelu. Delikatny szampon (np. Shampoo Skin Problems) ułatwi usunięcie soli. Nie stosujmy jednak silnie działających płukanek, które pozbawią włos naturalnego tłuszczu. Po mocniejszy środek myjący sięgajmy tylko wtedy, gdy woda była bardzo zanieczyszczona przez glony czy smary. Po jego użyciu nałóżmy odżywkę zabezpieczającą włos.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.02.2025
Psia apteczka. 5 rzeczy, które zawsze warto mieć pod ręką
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jesteś opiekunem czworonoga? W takim razie w twoim domu powinna znajdować się psia apteczka! Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w apteczce dla psa.
undefined
03.02.2025
Twój pies wybrzydza? Wiemy, jak zachęcić go do jedzenia!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies, który wybrzydza przy jedzeniu, to prawdziwe utrapienie! Jak radzić sobie z czworonogiem marudzącym nad miską? Mamy na to sposób!
undefined
31.01.2025
Pies siada na spacerze i nie chce iść dalej. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Usiadł i żadną siłą go nie ruszysz! Dlaczego pies siada na spacerze i nie chce dalej iść? Podpowiadamy, jak ruszyć zapierającego się uparciucha!
undefined