15.10.2019
Co jest potrzebne psu do szczęścia? Oto szczęśliwa szóstka!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Każdy odpowiedzialny i kochający opiekun zastanawia się, co może zrobić, aby jego pies był naprawdę szczęśliwy. Spróbujmy więc spojrzeć na życie oczami psa. Oto sześć najważniejszych potrzeb, które według doświadczonych behawiorystów powinny być spełnione, aby życie twojego pupila zajaśniało szczęściem.
fot. Shutterstock
Co tak naprawdę jest najważniejsze w codziennej opiece nad psem? Na co składa się psie szczęście i zadowolenie z życia? Czy są rzeczy, które warto robić, by nasz pies dobrze się z nami czuł? Pewnie, że tak! Oto szczęśliwa szóstka, czyli zbiór porad dla każdego świadomego psiarza!
1. Chcę czuć się bezpiecznie
Gdybyś zapytał swojego psa, co jest dla niego ważne, na pewno odpowiedziałby ci, że jest to poczucie bezpieczeństwa. Przyjazny świat dla psa to przewidywalny świat. Twój kochany pupil uczy się, że konkretne działanie przynosi konkretny skutek. Świat stworzonych w jego życiu rytuałów przynosi mu życiową stabilizację. Pies czuje się bezpieczny, kiedy może działać i funkcjonować wśród dobrze znanych mu codziennych reguł. Twój pies czeka już o określonej porze na śniadanie? Tak, bo doskonale nauczył się, kiedy opiekun podaje mu jedzenie. Jeśli macie stałe pory wychodzenia na spacer, pies także będzie doskonale je kojarzył. Jeśli ufa swojemu opiekunowi, to wie, że może czuć się przy nim bezpiecznie.
Szczęśliwa szóstka i bezpieczeństwo
Ktoś właśnie może pomyśleć: „hmm, dobrze, a co jeśli jakieś czynniki zachwieją poczuciem bezpieczeństwa psa? Może właśnie w jakiejś rodzinie urodziło się maleństwo i plan dnia został zaburzony? A może ktoś musi się przeprowadzić albo zmienić pracę?”. Owszem, takie rzeczy sprawiają, że i pies musi zmienić pewne dotychczasowe rytuały. Co wtedy? Na pewno nasz pupil przeżywa stres związany z nowymi sytuacjami w jego życiu, więc im szybciej zaczniemy go oswajać z tym, co dla niego nowe i pokazywać, jak może odnaleźć się wśród tych nowych zasad, tym lepiej. Kiedy pomożemy psu zrozumieć daną sytuację, to będzie mu łatwiej odnaleźć na nowo poczucie bezpieczeństwa.
2. Weź mnie na spacer
Nieważne, czy pies mieszka w domu z ogrodem, czy w mieszkaniu w bloku, na pewno potrzebuje codziennych spacerów ze swoim właścicielem. Twój pies na pewno z wielką radością czeka na spacer z tobą! Na te chwile, kiedy możecie razem przemierzać świat, bawić się szarpakiem czy w przynoszenie zabawki. Na te chwile, kiedy może odkrywać nosem nowe, ciekawe zapachy.
Oczywiście wybór aktywności na spacerze zależeć będzie zarówno od wieku psa, jak i jego sprawności fizycznej. Poza tym ważne jest i to, jakiej rasy jest pies oraz to, czy jest mały czy duży. Nieco inne potrzeby mogą mieć teriery, inne retrievery. Sam doskonale powinieneś wiedzieć, jaka aktywność sprawia twojemu psu przyjemność i co jest dla niego najlepsze. Wiadomo, że szczeniaki czy stare psy nie mogą poruszać się tak intensywnie jak psy dorosłe i bardzo sprawne. Spacer należy więc zaplanować pod kątem konkretnego psa, ale na pewno nie powinno się tej potrzeby zaniedbywać.
Szczęśliwa szóstka i potrzeba spaceru
Bywa, że dorosłe, sprawne psy mieszkające w domu z ogrodem, wypuszczane są jedynie na własny teren. To duży błąd, gdyż pies zna każdy zakamarek tego ogrodu. Do szczęścia potrzebny jest mu więc spacer z opiekunem. Psiak takie wyjście traktuje jak wspólną przygodę. Może wówczas odkrywać atrakcyjne zapachy, poznawać ciekawe tereny, bawić się czy też ćwiczyć z przewodnikiem. Ważne, żeby opiekun w tym czasie nie czytał wiadomości na telefonie, bo to ma być czas dla niego i psa. Pies naprawdę to czuje, czy jesteśmy z nim tu i teraz. A z dobrego spaceru wraca przyjemnie zmęczony, czyli szczęśliwy.
3. Chcę się bawić…
Codzienna zabawa z ukochanym opiekunem jest psu naprawdę potrzebna do tego, aby czuł się szczęśliwym stworzeniem. Sposobów na wspólną zabawę jest wiele, więc na pewno uda się wybrać coś, co jest odpowiednie dla ciebie i twojego psa. Ważne, aby tego elementu dnia nie zaniedbać. A jeśli jesteś akurat bardzo zmęczony? Pomyśl, że to dla psiaka bardzo istotne! Nawet chwila zabawy ulubionym szarpakiem na spacerze będzie dla twojego pupila frajdą. Warto pamiętać i o tym, aby zabawa była bezpieczna. Rzucanie gumowej piłki może skończyć się utknięciem przedmiotu w przełyku. Jeśli twój pies lubi piłki, to najlepiej niech to będzie specjalna piłka na sznurku, za który zawsze, w razie czego, możesz chwycić, by odzyskać zabawkę.
Szczęśliwa szóstka i zabawa
Rzucanie patyków też nie jest dobrą zabawą. Wiele już było przypadków, w których patyki wbiły się psu w podniebienie, a nawet stały się zagrożeniem życia. Zabieraj więc na spacer specjalną, bezpieczną zabawkę do aportu, a do przeciągania sznurkowy szarpak. Kontroluj zabawę – czasem ty wygrywaj, czasem daj wygrać psu. Nie goń jednak psa, niech on dogania ciebie, bo dzięki temu nie będzie się uczył, że może od ciebie uciekać. Pamiętaj: codzienna zabawa z tobą jest twojemu pupilowi do szczęścia niezbędna! A co w sytuacji, w której musicie zostać w domu i nie możecie bawić się w przynoszenie zabawki na dworze? Wtedy zaplanuj zabawę męczącą psi umysł. Nigdy jednak nie rezygnuj z tego cennego dla psa czasu.
4. Dobre jedzenie to jest to!
Kto z nas nie lubi sobie dobrze zjeść? No właśnie! Idziesz do lodówki, a twój pies za tobą? Tak bywa! Jednak nie wszystko, co dobre dla ciebie, jest dobre także dla twojego pupila. A więc w porządku… Dajesz mu karmę o wartościowym składzie, a on i tak nie chce po czasie jej jeść? Możliwe, że problemem jest miska. To najmniej ciekawa forma zdobywania jedzenia przez psa. Co zrobić? Możesz podawać część jedzenia podczas treningu jako nagrodę za posłuszne wykonywanie komend, część np. w macie węchowej czy podczas różnych innych zabaw męczących psi umysł, w zabawce typu kong, a resztę w misce. W ten sposób uatrakcyjnisz psu sposób zdobywania pożywienia.
O czym jeszcze warto pamiętać? O jakości jedzenia. Jeśli karma nie ma zbyt wielu cennych składników, to również może wpływać na samopoczucie pupila. Mogą pojawiać się gazy, wzdęcia, a nawet i alergia. Dlatego ważne jest, aby pies dostawał karmę dobrej jakości. Im lepsza karma, tym lepsze wchłanianie i małe kupki na spacerach. Są właściciele, którzy po odpowiednich konsultacjach, jeśli mają także do tego odpowiednie warunki, wybierają dietę BARF. Jednak spora część osób wybiera suchą karmę. I nie jest to przestępstwo, ale warto pamiętać, aby czytać jej skład. Mały procent mięsa i wypełnienie zbożami nie jest dobrym rozwiązaniem.
Szczęśliwa szóstka i żywienie
Jedzenie i sposób jego zdobywania także wpływa na szczęście i zachowanie psa. Jeśli pies jest niedożywiony czy też brakuje mu ważnych składników w diecie, może np. zacząć szukać pożywienia na dworze, a nawet zjadać odchody. Może też zachowywać się wbrew naszym oczekiwaniom i być rozdrażniony, jeśli sposób żywienia odbija się na jego zdrowiu. Behawioryści znają już wiele przypadków, kiedy to zmiana diety sprawiła, że zaczęło się zmieniać również zachowanie psa. Czy i my nie stajemy się drażliwi, kiedy dłużej boli nas brzuch? Kiedy przestaje, rozdrażnienie mija. Tak – dobre, czyli właściwie dopasowane do psa jedzenie także wpływa na jego zdrowie i szczęście. Ponadto warto robić zwierzakowi regularne badania krwi. Wówczas będziemy spokojniejsi, choć może okazać się też, że po wynikach badań konieczna będzie zmiana diety.
5. Jestem istotą społeczną
Twój czworonożny przyjaciel bardzo dobrze potrafi odczytywać twoje gesty, bo szybko się uczy, co one oznaczają. On chce z tobą współpracować! Wiele psów potrafi wykazywać szczególną empatię wobec właściciela. Jednak bywa i tak, że choć większość gestów nasz pupil interpretuje dobrze, to niektóre z nich mogą być przez niego odbierane inaczej niż myślimy. Warto więc, aby człowiek poznał sygnały, które wysyła mu pies. Przykład? Nie w każdym miejscu czworonóg lubi być głaskany. Psy nie okazują uczuć w ten sam sposób, co ludzie. Niektóre psy może i lubią być przytulane, ale nie jest to zachowanie typowe dla tego gatunku. Jeśli pies wyrywa się, gdy obejmujesz go ramieniem, to lepiej tego nie rób. Ty chcesz wyrazić psu uczucie, a on może odebrać to jako gotowość do walki.
Oczywiście głaskanie psa nie jest złe same w sobie. Nie powinno się rezygnować z czułości wobec pupila, bo kontakt socjalny z właścicielem jest dla niego bardzo ważny! Warto jednak wiedzieć, jak to robić dobrze. Nie chodzi więc o długie głaskanie, gdzie popadnie. Zresztą bardzo długie okazywanie uczuć może doprowadzić do tego, że gdy pies będzie musiał zostawać sam w domu, może być bardziej narażony na lęk separacyjny. Niech więc okazywanie uczuć będzie krótsze – pies bardziej doceni wtedy twój dotyk.
Możecie też sobie wyznaczyć punkt w ciągu dnia na „psi masaż”. Tak, niech to będzie kolejny rytuał dnia! Na pewno z czasem zobaczysz, gdzie twój pies lubi być głaskany, a wtedy masuj i głaszcz go właśnie tam! Podczas dnia możesz nagradzać psa krótkim kontaktem socjalnym za każde dobre zachowanie. Sam z czasem zauważysz, co sprawia twojemu psu przyjemność. Jeśli coś mu się nie podoba, to zastyga w bezruchu, kuli ogon, ucieka z niewygodnej dla niego sytuacji. Głaskanie po karku i głowie też zasadniczo nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli pies nic nie zrobi, nie znaczy, że to lubi.
Szczęśliwa szóstka i inne psy
Choć twój pupil bardzo cię kocha, to pamiętaj też, że nic nie zastąpi psu kontaktu z drugim psem. Być może z jednymi przedstawicielami własnego gatunku będzie dogadywał się lepiej, z innymi gorzej. Pies też może mieć swoje sympatie i antypatie. Jednak czymś strasznym byłoby pozbawienie psa kontaktu z innymi psami! Można na przykład organizować raz na jakiś czas wspólne spacery w znanym, przyjaznym gronie. Zabawa psa z drugim psem jest bardzo ważna. Jeśli chcemy, by nasz pupil był szczęśliwy, powinniśmy mu i taką atrakcję zapewniać. Pies, który dobrze przeszedł etapy socjalizacji, powinien wiedzieć, jak zachować się w grupie innych psów. Jednak każdy właściciel powinien być odpowiedzialny za swojego pupila i umieć dobrze odczytywać jego zachowanie. A także reagować, gdy trzeba.
6. Muszę mieć czas na odpoczynek
Każdej aktywnej istocie żywej potrzebny jest odpoczynek. Twojemu psu również. I to dłuższy niż tobie! Czy wiesz, ile godzin potrzebuje twój pupil, aby mógł czuć się dobrze wypoczęty? Pies dorosły potrzebuje od 15 do 17 godzin odpoczynku na dobę. Dobrze więc, jeśli w domu przez większość czasu umożliwiasz mu odpoczywanie, a zabawy przenosisz bardziej na dwór, na czas długich spacerów. Wtedy spacer staje się ciekawszy, a w domu masz spokojnego, wyciszonego pupila.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, pies czuje się szczęśliwszy, kiedy żyje w świecie rytuałów. Jeśli nauczy się, że w domu ma swoje godziny na sen, to chętnie będzie z nich korzystał, a swoją aktywność zacznie ujawniać głównie na dworze. Energię możecie wtedy razem w odpowiedni sposób spożytkować, planując umiejętnie spacer. Szczęśliwa szóstka nie mogłaby więc istnieć bez dobrego snu, który jest podstawą zadowolenia z psiego życia.
Szczęśliwa szóstka i ty najlepiej wiesz, co!
Warto się postarać, aby niczego z tej szczęśliwej szóstki nie zabrakło czworonożnemu przyjacielowi. Oczywiście możesz jeszcze coś do tej listy szczęścia dodać, bo sam najlepiej znasz swojego pupila i wiesz, co może sprawić mu szczególną przyjemność. Ale to jest dobra baza wyjściowa. Poza tym nie zapominajmy, że największym szczęściem psa jest właśnie… kochający i znający go dobrze opiekun!
Autor: Agnieszka Czylok
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined