10.01.2021
Twój pies wybrzydza? Wiemy, jak temu zaradzić!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies, który wybrzydza przy jedzeniu, to prawdziwe utrapienie! Jak radzić sobie z czworonożnym niejadkiem? Mamy na to sposób!
fot. Shutterstock
Domowe czworonogi dzielą się na dwa rodzaje – psiaki, które wciągną karmę niemal razem z miską i zwierzaki, które są naprawdę wybredne. Żadna skrajność nie jest dobra, jednak codzienna walka z pupilem, by zjadł cały posiłek, może być naprawdę frustrująca! Nic dziwnego, że wielu opiekunów psów, które gardzą swoją zawartością miski, martwi się o zdrowie swojego podopiecznego. Psi niejadek może łatwo nabawić się niedoborów pokarmowych i niebezpiecznie schudnąć. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by przekonać zwierzaka do jedzenia. Podpowiadamy, co robić, gdy pies wybrzydza przy jedzeniu!
Kiedy pies wybrzydza…
Pierwszym krokiem, który należy wykonać, mając psa niejadka, powinna być konsultacja z weterynarzem. Wybrzydzanie przy jedzeniu może być objawem wielu poważnych, niewidocznych gołym okiem chorób! Psiakowi, który regularnie odmawia jedzenia, warto więc zrobić badania krwi, moczu oraz dokładny przegląd wnętrza pyska. Szczególnie jeśli wybrzydzaniu towarzyszą także inne objawy, takie jak biegunki, wymioty czy popuszczanie moczu. Wiele czworonogów odczuwających ból (czy to brzucha, czy zepsutego zęba) nie będzie miało chęci na jedzenie – zupełnie tak jak my! Dlatego mając w domu takiego czworonoga, warto upewnić się, że jego niechęć do miski nie wynika z jakiejś przypadłości zdrowotnej. Inaczej żadne starania nie rozwiążą tego problemu. Jeśli upewnimy się, że nasz psiak jest zupełnie zdrowy, możemy zacząć namawiać go do jedzenia tymi oto sposobami!
Zmień psu karmę
Psiak, który od dłuższego czasu dostaje tę samą karmę, ma prawo się nią znudzić. Na szczęście w przypadku zdrowych psów nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać rodzaj karmy co kilka miesięcy. Jeśli twój pies wybrzydza przy jedzeniu, spróbuj kupić mu dla odmiany karmę z rybą, jagnięciną, królikiem… Coś wyjątkowo aromatycznego! W przypadku wyjątkowych niejadków warto najpierw zaopatrzyć się w próbkę albo mały worek karmy – na wypadek, gdyby nasz pupil nie chciał nawet na nią spojrzeć.
Odpowiednio przechowuj jedzenie
Nieprawdą jest, że sucha karma się nie psuje. Zawarte w niej tłuszcze, mając kontakt z powietrzem, bardzo szybko jełczeją i stają się nie tylko niesmaczne, ale także szkodliwe! Dlatego jeśli zauważysz, że twój psiak zaczyna wybrzydzać pod koniec worka karmy, zmień sposób jej przechowywania. Możesz także kupować mniejsze opakowania, by psie jedzenie nie zdążyło się zepsuć, zanim zostanie zjedzone.
Sprawdź, czy nie przekarmiasz
Może twój pies wybrzydza, bo po prostu jest przekarmiony? Jeśli podajesz zwierzakowi karmę w ilości „na oko”, jest to bardzo prawdopodobne. Przekarmienie może być także spowodowane podawaniem czworonogowi zbyt dużej ilości smaczków w ciągu dnia lub dokarmianiem go przy stole. Nie dziw się, że psiak nie chce jeść swojej karmy, jeśli dostaje od ciebie masę innych, aromatycznych przysmaków!
Uatrakcyjnij posiłki
Niektóre czworonogi nie mają ochoty jeść z nudnej miski… Za to szaleją na punkcie interaktywnych zabawek! Posiłek podany w psich puzzlach czy kongu jest często tak dużą atrakcją, że niektóre psy zupełnie zapominają o wybrzydzaniu. Część domowych zwierzaków zje także swoją karmę, jeśli użyjemy jej jako smaczków podczas szkolenia lub spaceru. Przyjemne z pożytecznym!
Zmień rodzaj diety
Sucha karma to wyjątkowa wygoda dla opiekunów psów. Jednak nie każdy psiak będzie zadowolony z twardych groszków. Jeśli twój podopieczny odmawia jedzenia takiej karmy, spróbuj zmienić mu dietę na nieporównywalnie bardziej aromatyczną karmę mokrą. Możesz także karmić go w sposób mieszany, podając nawet w jednym posiłku pół dawki mokrego jedzenia i pół suchego. Tylko dobrze wymieszaj, by psiak nie wypluwał groszków!
Przestaw psie miski
Niektóre czworonogi są wyjątkowo wrażliwe i nie zjedzą posiłku, jeśli nie zapewni im się ciszy i spokoju. Takich warunków przy jedzeniu na pewno nie zapewni miska ustawiona na środku kuchni lub w głośnym salonie! W przypadku zwierząt lękowych lub żyjących w dużych rodzinach warto spróbować karmienia w zacisznej klatce kennelowej lub w pustym pokoju. Część psów może także odmawiać posiłków podanych w nieodpowiednich, utrudniających jedzenie miskach – szczególnie zbyt dużych, za wysokich lub niedomytych…
Czego nie robić, gdy pies wybrzydza?
Opiekunowie psów, które nie chcą jeść, mają nieraz wiele innych, skutecznych pomysłów na zachęcenie zwierzaka do jedzenia. Nie wszystkie z nich będą jednak odpowiednie. Jednym z popularnych sposobów jest „dosmaczanie” karmy psa przeróżnymi dodatkami – olejem z patelni, masłem, mlekiem… Takie postępowanie może jednak poskutkować nie tylko zaburzeniem proporcji składników pokarmowych w diecie zwierzaka, ale także rozstrojem żołądka, zatruciem czy zapaleniem trzustki. Jeśli chcemy wzbogacić karmę psa o zdrowe dodatki, możemy dodać do jego karmy odrobinę oleju z łososia lub suszonych drożdży (zgodnie z dawkowaniem umieszczonym na opakowaniu) oraz jajko – kurze lub przepiórcze.
Psa nie powinniśmy także nakłaniać do jedzenia, zastępując pełnoporcjową karmę przysmakami i gryzakami. Nie zawierają one wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych potrzebnych do zdrowego funkcjonowania psiego organizmu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku karmienia psów gotowanym jedzeniem – bez odpowiedniej wiedzy nie będziemy w stanie ułożyć zwierzakowi jadłospisu, który zapewni mu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe! Chcąc gotować psu, powinniśmy najpierw sporo poczytać o żywieniu psów lub skorzystać z pomocy psiego dietetyka.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined