14.02.2021
Uparty pies nie chce cię słuchać? Wiemy, jak to zmienić!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Uparty pies to nie lada wyzwanie dla opiekuna… Jednak nawet najbardziej zawziętego czworonoga można skłonić do współpracy!
fot. Shutterstock
Domowe czworonogi to zwierzęta, które zazwyczaj czerpią ogromną przyjemność ze współpracy ze swoimi opiekunami. Po to właśnie zostały stworzone! Jednak niektóre z psiaków bywają naprawdę uparte i za nic nie chcą słuchać komend ani wracać na wołanie… Dlaczego uparty pies tak robi i jak temu zaradzić?
Dlaczego uparty pies nie chce cię słuchać?
Rozwiązywanie problemów dotyczących zachowania domowych czworonogów zawsze wymaga zrozumienia motywacji kierującej zwierzakiem. Nie inaczej jest w przypadku psów, które nie chcą nas słuchać. Odpowiednie „zdiagnozowanie” źródła takiego problemu z pupilem pomoże ci dobrać właściwą metodę pracy z czworonogiem. Pozwoli też nawiązać z nim dobrą relację, która jest podstawą udanej współpracy. Co może sprawiać, że pies ignoruje twoje prośby i polecenia?
Zbyt duże wymagania
Najczęściej winę za psie nieposłuszeństwo ponoszą zbyt duże oczekiwania ze strony opiekunów. Psiak, który nie został prawidłowo nauczony przywołania i reakcji na imię, nie przybiegnie do nas, nawet jeśli będziemy na niego krzyczeć. Tak samo jest z pozostałymi zachowaniami – cierpliwym siedzeniem w miejscu, wracaniem na posłanie czy chodzeniem na luźnej smyczy. Chcąc mieć grzecznego psa reagującego na komendy, powinniśmy przyłożyć się do jego wychowania i przećwiczyć umiejętności w różnych miejscach i sytuacjach.
Strach i stres
Brak współpracy ze strony psa może wynikać także z braku odpowiedniej socjalizacji z człowiekiem lub innymi psami oraz z przeróżnymi traumami. Przykładowo psiak bojący się innych czworonogów lub jeżdżących samochodów może nie reagować na twoje zawołania i zapierać się na smyczy na ich widok, starając się uniknąć kontaktu ze strasznym bodźcem. Zwierzak mający złe doświadczenia z człowiekiem bywa także podejrzliwy i w twojej prośbie o wykonanie komendy może widzieć potencjalne ryzyko. Strach i stres mogą być łatwo spotęgowane przez twoją frustrację, złość i krzyk. Dlatego jeśli twój czworonóg boi się danej sytuacji, nie wymuszaj na nim posłuszeństwa. To tylko pogorszy sprawę!
Niezaspokojone potrzeby
Psiak, któremu na spacerach uniemożliwiamy eksplorację i węszenie, będzie starał się za wszelką cenę nadrobić takie braki, głuchnąc przy tym na wydawane przez nas komendy. Również czworonogi mające zbyt mało kontaktów z innymi psami mogą stać się w ich obecności nieposłuszne, chcąc wykorzystać rzadką okazję do interakcji. Uparte szukanie śmieci, ciągnięcie i gryzienie smyczy, zapieranie się na spacerach i ignorowanie opiekuna po spuszczeniu na spacerze także mogą wynikać z niezaspokojonych potrzeb zwierzaka. Jeśli chcesz, by psiak cię słuchał, musisz zaspokoić jego podstawowe potrzeby!
Brak wystarczającej motywacji
Niektóre psy chętnie współpracują z opiekunami za pochwały słowne czy suche chrupki. Niestety zdarzają się także czworonogi, którym nie będzie to wystarczać. Będą one wymagać dodatkowej motywacji do nauki i posłuszeństwa w postaci wyjątkowo smacznych kąsków czy chwili ekscytującej zabawy. Odkrycie, co będzie dla psa wartościową nagrodą, nie zawsze jest prostym zadaniem. Jednak warto się do tego przyłożyć!
Problemy zdrowotne
Niektóre problemy behawioralne u psów – w tym także nieposłuszeństwo i ignorowanie opiekuna – mogą mieć swoje podłoże w problemach zdrowotnych. Psiaka z chorą trzustką, który odczuwa ogromny głód, raczej nie odwołamy od rozsypanego na chodniku chleba. Zwierzak z chorymi stawami nie przybiegnie do nas w szybkim tempie. Natomiast starszy czworonóg mający problemy ze słuchem po prostu nas nie usłyszy… Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia naszego pupila, powinniśmy zabrać go na całościowy przegląd zdrowia do weterynarza!
Uparty pies – jak z nim pracować?
Chcąc zachęcić psa do współpracy, nie należy uciekać się do przymusu i przemocy fizycznej. W ten sposób tylko zniechęcimy zwierzaka do siebie i sprawimy, że zacznie nas jeszcze bardziej unikać. Trening ze zwierzakiem, który nauczył się ignorować nasze prośby i komendy, powinien mieć przede wszystkim formę dobrej zabawy. Atrakcyjne nagrody, stopniowe zwiększanie wymagań i częste powtórki ćwiczeń sprawią, że psiak zrozumie wydawane mu polecenia i zobaczy, że ich wykonywanie naprawdę mu się opłaci. W nawiązaniu dobrej współpracy ze zwierzakiem ważne jest także przepracowanie dodatkowych problemów, w tym agresji, lęku i braku odpowiedniej socjalizacji.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined