22.06.2021
Weterynarze specjaliści. Kiedy warto skorzystać z ich usług?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lekarze weterynarii, tak jak ludzcy lekarze, mogą mieć wiele specjalizacji. Kiedy weterynarze specjaliści naprawdę będą potrzebni twojemu pupilowi?
fot. Shutterstock
Dzięki postępowi nauki medycyna weterynaryjna rozwija się niezwykle szybko. W obecnych czasach możliwe jest leczenie psów cierpiących nawet na wyjątkowo zaawansowane i skomplikowane choroby, które jeszcze do niedawna postrzegane były za pewny wyrok śmierci. Jednak leczenie chorób okulistycznych, kardiologicznych, ortopedycznych czy nowotworów u psów wymaga nieraz specjalistycznej wiedzy – taki zakres wiedzy nie pomieści się w głowie jednego człowieka! Dlatego studia weterynaryjne obfitują w przeróżne specjalizacje mające na celu wykształcić prawdziwych specjalistów wiedzących niemal wszystko z danej dziedziny nauki. Czym zajmują się weterynarze specjaliści i kiedy powinniśmy udać się z psiakiem do eksperta?
Specjalizacje lekarzy weterynarii
Ukończenie ponad pięcioletnich studiów na kierunku medycyny weterynaryjnej nie zapewnia jeszcze całej wiedzy niezbędnej do leczenia domowych czworonogów. Na tym etapie edukacji przyszły lekarz weterynarii zdobywa ogólną wiedzę o organizmie, fizjologii i zdrowiu przeróżnych gatunków zwierząt, w tym nie tylko domowych pupili, ale także zwierząt gospodarskich i rzeźnych. By zostać weterynarzem przyjmującym pacjentów w gabinecie, nie musi, choć powinien ukończyć dodatkową specjalizację z zakresu chorób psów i kotów. Dzięki tej wiedzy może rozpocząć pracę jako internista, który pełni rolę „lekarza pierwszego kontaktu”. Jego rola podobna jest do ludzkiego lekarza internisty.
Wszechstronne wykształcenie internisty pozwala lekarzowi weterynarii na wykrycie u zwierzęcia objawów choroby i wstępne zdiagnozowanie jej przyczyny dzięki zleceniu niezbędnych do tego badań. Internista nie jest jednak specjalistą w każdej dziedzinie medycyny weterynaryjnej. Zazwyczaj nie posiada wyspecjalizowanej wiedzy niezbędnej do leczenia zaawansowanych i skomplikowanych chorób. Niestety wielu opiekunów psów i kotów zapomina o tym fakcie i wymaga, by „lekarz pierwszego kontaktu” podjął się leczenia nawet ciężkich przypadłości ich pupila… A to ogromny błąd, który może zaważyć nie tylko na zdrowiu, ale także życiu domowego czworonoga!
Weterynarze specjaliści – kiedy należy skorzystać z ich usług?
Zdrowie naszego pupila powinno być dla nas tak samo ważne, jak nasze. Dlatego w przypadku każdej poważnej choroby powinniśmy skierować się do specjalisty w danej dziedzinie. Nikt z nas nie leczyłby przecież swojego chorego serca, kręgosłupa czy nowotworu u internisty! Nie znaczy to oczywiście, że rolę interny można pominąć. Psi lekarz pierwszego kontaktu to nieoceniona pomoc przy wielu niewielkich, powszechnych dolegliwościach, a także posiadający szeroką wiedzę diagnosta, który pomoże nam odkryć źródło problemu naszego zwierzaka. Jednak gdy u naszego psiaka wykryte zostaną poważne problemy ze zdrowiem, powinniśmy zabrać go na wizytę do lekarza weterynarii specjalizującego się w konkretnej dziedzinie medycyny weterynaryjnej psów i kotów. Takie rozwiązanie powinien nam także zaproponować każdy dobry internista, któremu naprawdę zależy na zdrowiu naszego podopiecznego.
Dzięki wykształceniu, praktyce i specjalistycznemu sprzętowi ekspert z danej dziedziny medycyny weterynaryjnej będzie w stanie pogłębić postawioną przez internistę diagnozę – stwierdzić, jaki dokładnie patogen odpowiada za problemy skórne zwierzaka, co stoi za nawracającymi biegunkami u psa, znaleźć na RTG przyczynę kulawizny czy postępującej ślepoty… Precyzyjna diagnoza umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia, które znacznie przyspieszy powrót psa do zdrowia.
Weterynarze specjaliści – czym się zajmują?
Wśród specjalistów medycyny weterynaryjnej znajdziemy nie tylko chirurga! Czym jeszcze może zajmować się lekarz weterynarii specjalista od chorób psów i kotów? Oto niektóre z możliwych kierunków dalszego rozwoju:
- dermatolog,
- okulista,
- stomatolog,
- radiolog,
- ortopeda,
- onkolog,
- dietetyk,
- nefrolog,
- kardiolog,
- neurolog,
- specjalista rozrodu zwierząt.
Jeśli chcesz skorzystać z usług takiego eksperta, nie potrzebujesz skierowania od internisty. Oczywiście weterynarze eksperci z danej dziedziny liczą sobie za wizytę znacznie więcej niż typowy internista. Mogą mieć także bardzo odległe terminy wizyt. Dlatego jeśli zauważymy u psiaka jakieś niepokojące objawy, skierujmy się najpierw do psiego lekarza pierwszego kontaktu. Określi on ogólną przyczynę problemów i zleci wykonanie niezbędnych badań… Ale z ich wynikami udajmy się już do eksperta!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined