31.03.2021
7 wiosennych pułapek. One czyhają na zdrowie twojego psa!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zimę przetrwaliśmy w zdrowiu, ale wiosną też czyhają na naszego psa zdrowotne pułapki. Jakie?
fot. Shutterstock
Kiedy wychodzi słońce i na dworze robi się coraz cieplej, nie myślimy o żadnych infekcjach. A to błąd! Wiosna jest zdradliwa nie tylko dla nas, ale także dla naszych pupili. Jakie wiosenne pułapki czyhają na twojego psa?
1. Wiosenne zakochanie
Wciąż nie wszyscy właściciele suczek je sterylizują. Wiele z nich ma wiosną cieczkę, a to stwarza niebezpieczeństwo i dla nich, i dla psów, które je wyczują. Instynkt nie zna granic – nawet grzeczny pies może wtedy uciec i nie wrócić do siebie przez parę dni, koczując pod domem wybranki i narażając się na przeganianie przez mieszkańców. A suczka może zajść w niechcianą ciążę!
2. Zjedzenie „przetworów” (np. zakopanej kości)
Najwięksi psi spryciarze potrafią pamiętać, w którym miejscu w ogrodzie zakopali jesienią kość – i zechcieć ją teraz odkopać. Gdy ziemia odmarznie, mogą się też objawić psiemu nosowi różne wyrzucone przez ludzi odpadki. Rozmrożone będą pachnieć smakowicie (dla psa) i może się on na nie skusić – a skończy się to co najmniej biegunką…
3. Zapachy wiodące na manowce
Wiosną jest wiele zapachów, które na pewno zainteresują twojego psa. Jeśli wyczuje ciekawy zapach z oddali lub złapie trop na ziemi, może za nim pobiec, głuchy na wołanie. Pół biedy, gdy trop wiedzie przez łąkę, gorzej, gdy przez ruchliwą ulicę. Toteż na spacery wybieraj bezpieczne miejsca lub prowadź psa na lince.
4. Przedwczesne ostrzyżenie
Wiosną zabieramy zwykle długowłose psy do fryzjera na pozimowe strzyżenie. Zdarza się, że zrobimy to za wcześnie – mróz wróci i nasz psiak będzie marznął. Załóżmy mu wtedy przynajmniej ubranko!
5. Wiosenne pułapki – infekcje
Wiosną mamy się dobrze nie tylko my i nasze psy, ale także bakterie. Nasz pupil też może złapać jakąś infekcję od czworonożnego kolegi czy nawet od nas! Poprawmy jego odporność, np. podając wartościowszą karmę.
6. Lodowata kąpiel w stawie
Zwłaszcza pies tak bardzo kochający wodę jak labrador czasem wyrwie się do całkiem jeszcze lodowatego stawu… Jeśli to zrobi, nie kontynuujmy spaceru, lecz od razu wróćmy do domu i wysuszmy go.
7. Tarzanko w „perfumach”
Intensywne wiosenne zapachy tak mocno działają na psa, że czasem chce się cały nimi „wyperfumować”. A ponieważ preferuje inną gamę woni niż my, może to być dla nas dość kłopotliwe. Zwłaszcza jeśli się wytarza w odchodach czy zdechłej rybie… Pozostaje nam wtedy tylko go wykąpać…
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined