15.06.2020
7 punktów na ciele psa, o które musisz dbać
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na zadbanego psa miło popatrzeć i on sam czuje się lepiej. Oto mapa miejsc na psim ciele wymagających szczególnej troski!
fot. Shutterstock
Można powiedzieć, że zadbany pies jest wizytówką właściciela. Świadczy to o tym, że opiekun dba o pupila, a do jego opieki podchodzi odpowiedzialnie. Zadbany pies to również zdrowy pies. Dlatego warto zadbać o jego dobre samopoczucie. Podpowiadamy, na jakie miejsca na psim ciele opiekun powinien zwrócić uwagę!
1. Oczy – zwłaszcza u małych ras, którym często z nich cieknie
Miniaturki cierpią często na niedrożność kanalików łzowych – należy im wtedy regularnie przemywać oczy specjalnym preparatem lub przegotowaną letnią wodą.
2. Stawy – szczególnie u dużych psów
Trzeba o nie dbać nie dopiero na starość, lecz od szczeniaka, zwłaszcza gdy mamy psa dużej rasy. Należy podawać odpowiednią karmę i suplementy zalecone przez weterynarza i nie pozwalać szczeniakowi skakać ani szaleńczo biegać.
3. Zęby – zwłaszcza u ras miniaturowych
Wiele ras, szczególnie małych, ma skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Zwykle co jakiś czas weterynarz musi go zdjąć w narkozie. Można jednak opóźnić ten proces, stosując suche karmy i gryzaki dentystyczne oraz myjąc pupilowi zęby specjalną pastą i szczoteczką dla psa.
4. Pachy – szczególnie u psów długowłosych
To ulubione miejsce kołtunów! Zwłaszcza gdy długowłosy pies nosi szelki albo ubranko – dlatego problem pogłębia się zimą. Trzeba więc codziennie rozczesywać sierść pod pachami psiaka, przytrzymując delikatnie skórę palcami, bo to bardzo wrażliwe miejsce!
5. Łapy – wymagają uwagi u każdego psa
Jeśli pazury są za długie, trzeba je przycinać, by nie przeszkadzały w chodzeniu. Warto też co jakiś czas obejrzeć opuszki, czy nie pękają – zwłaszcza jeśli pies kuleje. U psów długowłosych kulawiznę może też powodować kołtun na stopie, między palcami.
6. Ogon – szczególnie jeśli jest długi i z długim włosem
Jeśli pomijamy go przy czesaniu, to robią się na nim kołtuny. A jeszcze bardziej trzeba dbać o to, co pod nim: gdy pies ma biegunkę, należy mu umyć pupę! I zawsze zwracać uwagę, czy nie trze zadem o podłoże – to znak, że weterynarz musi mu opróżnić gruczoły okołoodbytowe, by nie doszło do zapalenia, które trzeba będzie leczyć.
7. Uszy – zwłaszcza u psów, które mają je obwisłe
Jeśli pies drapie ucho lub trzęsie głową, sprawdźmy, czy nie jest ono gorące i czy nie pachnie brzydko – wtedy trzeba zaraz iść do weterynarza! A jeśli wszystko jest OK, stosujemy specjalne preparaty do psich uszu – według instrukcji na opakowaniu.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined