09.12.2019
Żywienie psa seniora – jak zadbać o to, co trafia do jego miski?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Żywienie psa seniora – jakie są wymagania i czego nie może zabraknąć w jego misce?
Żywienie psa seniora jest tematem bardzo skomplikowanym i złożonym. Dlaczego? Jak karmić psa seniora? O czym trzeba pamiętać?
Kiedy pies staje się seniorem?
Trudności w komponowaniu diety dla psa seniora wynikają głównie z braku precyzyjnych badań na temat fizjologicznych zmian w procesie trawienia i zapotrzebowania na składniki odżywcze. Większość prac dotyczących starzenia się psów odnosi się do zmian patologicznych, których ilość zwiększa się wraz z wiekiem. Z drugiej strony, trudno jest prowadzić badania dotyczące żywienia psów starszych/starych, jeżeli nie ma jednoznacznych kryteriów starości zwierząt.
Nieliczne źródła podające wskaźniki pozwalające na ocenę wieku oraz szybkość starzenia się psa także nie pozwolą na jednoznaczne zakwalifikowanie danego czworonoga do tej grupy wiekowej. Podczas gdy u jednego dziesięcioletniego psa można z łatwością zidentyfikować objawy charakterystyczne dla zmian starczych, inny pies tej samej rasy i w tym samym wieku może być od nich daleki. Starzenie się jest bowiem procesem indywidualnym. Dlatego tylko wnikliwa obserwacja właściciela pozwala uchwycić subtelne zmiany świadczące o początkach wchodzenia psa w ten okres rozwoju.
Najczęstsze schorzenia psów zaliczanych do psów starzejących się i starych w wieku 10-25 lat (n = 8692):
- Schorzenia jamy ustnej: 13,6 %
- Zapalenie stawów: 3,0 %
- Nowotwory: 2,8 %
- Zapalenie ucha zewnętrznego: 2,7 %
- Arytmia, zaburzenia pracy serca: 2,4 %
- Tłuszczaki: 2,3 %
- Katarakta: 2,2 %
- Choroby skóry: 1,5 %
Żywienie psa seniora – zasady
Podstawowe zasady żywienia psów starszych/starych, u których zaobserwowano zmiany funkcji przewodu pokarmowego, dotyczą głównie:
- rodzaju karmy,
- częstotliwości jej podawania
- obserwowania dolegliwości związanych z dysfunkcją procesów trawienia (pojawiające się i nawracające biegunki i zatwardzenia, obecność krwi w stolcu).
Jeżeli pupil dobrze reaguje na jedzenie, które do tej pory spożywał, nie trzeba go modyfikować. Objawami, które mogą sugerować konieczność zmiany karmy dla psa seniora są niestrawność, biegunki oraz spadek apetytu łącznie ze spadkiem masy ciała psa. Brak uzębienia lub zmiany w jamie ustnej powodują, że pies w niedostateczny sposób pobiera pokarm. W ten sposób dochodzi do niepełnego trawienia. W tym przypadku karma mokra będzie łatwiejsza do spożycia. Usprawnieniem może być również podzielenie dobowej ilości jedzenia na mniejsze porcje, podawane w krótszych odstępach czasu. To odciąży przewód pokarmowy, eliminując tym samym niestrawności. Enzymy obecne w treści przewodu pokarmowego będą działały dłużej, a produkty ich przemian nie zahamują psiego apetytu.
Żywienie psa seniora – ważne składniki
Dotychczas w niewielkim stopniu zwracano uwagę na wpływ diety na procesy starzenia. Badania ostatnich lat dowodzą jednak, iż odpowiedni sposób odżywiania czworonożnego pupila w dużej mierze może hamować zmiany degeneracyjne nasilające się z wiekiem. Warto podawać mu żywność bogatą w substancje przeciwutleniające takie jak witaminy czy związki polifenolowe neutralizujące wolne rodniki, a wśród nich flawonoidy występujące w produktach pochodzenia roślinnego.
Zwiększając ilość warzyw w diecie psa w naturalny sposób dostarczamy mu tychże cennych związków. Wskaźnikiem zawartości flawonoidów w danym surowcu spożywczym może być jego kolor – im intensywniejsza barwa, tym większe ich zróżnicowanie. Korzystne działanie flawonoidów może wskazywać na konieczność wykorzystywania ich w żywieniu psa. Problemem jest tylko forma, w jakiej te związki będą wprowadzane do diety psa. Najbezpieczniejszą jest wysokiej jakości karma, której skład obfituje w surowce bogate w związki biologicznie czynne, np. Dolina Noteci Superfood.
Innymi grupami związków biologicznie czynnych, które w diecie psa seniora muszą się znaleźć, są witaminy o właściwościach przeciwutleniających: witaminy z grupy E czy karotenoidy. Przy braku dolegliwości związanych z kamieniami nerkowymi można także bezpiecznie stosować witaminę C.
Wpływ diety na układ kostny i stawowy
Opiekunowie psów starych borykają się również z problemami dysfunkcji aparatu ruchowego swoich pupili, które są spowodowane głównie przez procesy zwyrodnieniowe oraz otyłość. Podstawowym czynnikiem profilaktycznym chroniącym przed rozwojem chorób stawów jest prawidłowy stosunek wartości odżywczej karmy do ilości energii. Nadmierny pobór energii w stosunku do zapotrzebowania skutkuje powstawaniem nadwagi i otyłości. Są one jednymi z głównych czynników przyspieszających pojawienie się problemów z prawidłowym funkcjonowaniem stawów, szczególnie u psów ras dużych i olbrzymich.
Przy zachowaniu prawidłowej ilości przyjmowanych składników energetycznych można wprowadzić do diety psa substancje czynne o działaniu chondroprotekcyjnym, związanym z hamowaniem zmian zwyrodnieniowych. Są to przede wszystkim chondroityna i glukozamina – substancje regenerujące chrząstki stawowe i zapobiegające mikrouszkodzeniom; witamina C – stymulująca syntezę kolagenu, która jest silnym hydrofilowym przeciwutleniaczem; metylosulfometan – mający działanie przeciwzapalne. Ze względu na kontrolę procesu zapalnego towarzyszącego rozwojowi chorób zwyrodnieniowych stawów konieczne jest uwzględnienie w diecie psów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3.
Prebiotyki dla seniora
W celu poprawy funkcji układu immunologicznego starszych psów warto korzystać z karm, w składzie których występują dodatki prebiotyków. Dzięki nim można kształtować prawidłową florę bakteryjną jelit, a przez to także profil komórek układu immunologicznego znajdujących się w ścianie przewodu pokarmowego. Zdolność modyfikacji składu mikroflory jelitowej wydaje się obecnie głównym czynnikiem profilaktycznym w rozwoju wielu chorób, nie tylko przewodu pokarmowego. Zależność między składem karmy, mikroflorą jelitową, a rozwojem takich zaburzeń jak choroby zapalne przewodu pokarmowego, alergie pokarmowe, otyłość, odporność nieswoista, jest obecnie potwierdzana licznymi badaniami naukowymi.
Składniki regeneracyjne
Wśród wielu składników diety pozytywnie wpływających na funkcje życiowe psów starzejących się szczególnie ważne są te, które wykazują silne właściwości regeneracyjne, podobnie jak w diecie charakterystycznej dla procesu rekonwalescencji. Najważniejszymi z nich są odpowiednia ilość i jakość białka oraz kwasów tłuszczowych. Ich źródła muszą być lekkostrawne, dzięki czemu wchłanianie jest znacznie usprawnione.
Pies senior, ze względu na specjalne potrzeby, zwłaszcza żywieniowe, musi być objęty szczególną opieką. Wzbogacanie jego diety funkcjonalnymi dodatkami, np. witaminami i substancjami regenerującymi pozwoli na ograniczenie i opóźnienie procesu starzenia się. W konsekwencji pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie i zdrowie.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined