16.02.2020
Obowiązkowe czipowanie psów to marzenie? Właśnie wprowadzono je w pierwszej gminie!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dotychczas czipowanie czworonogów nie było wymagane, choć zalecane. Teraz, za sprawą kilku radnych, opiekunowie psów w pewnej gminie będą mieli obowiązek znakować w ten sposób swoje zwierzęta!
fot. Shutterstock
Czipowanie psów ma wiele zalet – nie tylko umożliwia szybką identyfikację zwierzęcia na wypadek jego ucieczki. Dzięki takiemu oznakowaniu czworonoga łatwiej jest namierzyć człowieka, który odpowiedzialny jest za jego porzucenie lub śmierć! Dotychczas jednak czipowanie pupila nie było obowiązkiem jego opiekunów. Teraz, po przyjęciu nowej uchwały w Aleksandrowie Łódzkim, wszystko może się zmienić! To pierwsza gmina w Polsce, która zdecydowała się wprowadzić obowiązkowe czipowanie psów.
Czipowanie psów staje się obowiązkiem!
Radni gminy Aleksandrów Łódzki jednomyślnie zadecydowali, że program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności w 2020 roku będzie obejmował obowiązkowe czipowanie psów. Znakowane będą w ten sposób wszystkie bezdomne zwierzęta natychmiast po odłowieniu, koty wolnożyjące i właścicielskie czworonogi. Zwierzę będzie można zaczipować nieodpłatnie, a każdy numer czipa zostanie wprowadzony do Gminnego Rejestru Psów i Kotów.
Od czasu wprowadzenia w życie programu, każdy opiekun psa i kota będzie miał 14 dni na zaczipowanie zwierzaka. Z obowiązkiem tym wiążą się też duże korzyści – oznakowanym psom przysługiwać będą darmowe szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz bezpłatne sterylizacje i kastracje. Ich opiekunowie będą także zwolnieni z opłat i podatków za zwierzęta.
Gmina Aleksandrów Łódzki daje dobry przykład
Znajdująca się w województwie łódzkim gmina może pochwalić się niezwykle skuteczną walką z psią bezdomnością. W ciągu ostatnich dwóch lat aż 1615 zwierząt zostało poddanych bezpłatnemu zabiegowi sterylizacji, a prawie 10 tysięcy darmowemu czipowaniu. Akcje szczepień i czipowania przeprowadzane są nie tylko w miastach, ale obejmują także tereny wiejskie. Na terenie gminy możliwe jest też skorzystanie z bezpłatnej porady weterynaryjnej dla najbiedniejszych rodzin. Według szacunków władz na terenie gminy mieszka jeszcze około tysiąca niezaczipowanych czworonogów. Wprowadzenie obowiązku znakowania zwierząt może zmniejszyć tę liczbę nawet o połowę.
Czas na inne gminy!
Mamy nadzieję, że gmina Aleksandrów Łódzki posłuży za przykład dla innych gmin, które również zdecydują się na wprowadzenie obowiązku czipowania psów. Wciąż jeszcze wielu opiekunów czworonogów unika znakowania swoich pupili z obawy przed ewentualnymi opłatami i podatkami. Jednak wprowadzenie licznych ulg i ułatwień dla osób, które zdecydowały się na taki krok, może pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Trzymamy kciuki, by czipowanie psów stało się obowiązkowe także w innych częściach kraju!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Wakacje a porzucane psy – co roku przeżywamy ten sam dramat
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Są tacy, którzy z początkiem lata kupują walizkę. I tacy, którzy zostają przywiązani do drzewa. Dla tysięcy psów wakacje to nie odpoczynek – to moment, w którym ich życie się kończy. I to nie jest metafora.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
17.06.2025
"Adopcja zaczyna się od zdrowia". Dlaczego tak wiele psów nie ma szans na nowy dom?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Adopcja to nie tylko gest serca. To także koszty leczenia. Jeśli opiekun pozna je wcześniej, rzadziej zrezygnuje. Dlatego w schronisku adopcja zaczyna się od troski o zdrowie – a firma Vet Agro stara się w tym pomóc.
undefined