29.07.2017
Za topienie szczeniaków prace społeczne?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W przydomowej szklarni na poznańskiej Starołęce Joanna G. zakopywała zwłoki utopionych wcześniej szczeniąt. Prokuratura skierowała wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Miały nią być między innymi wykonywane przez rok prace społeczne.
fot. Fundacja Mondo Cane
Tę makabryczną historię przedstawiliśmy w maju – KLIK!
Przypomnijmy – przedstawiciele Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane otrzymali w marcu zgłoszenie o wychudzonych i zaniedbanych psach przy domu na poznańskiej Starołęce. Gdy tam pojechali, odkryli też zwłoki szczeniąt zakopane w przydomowej szklarni. Joanna G. topiła je w wannie i wrzucała do wykopanej w szklarni dziury. Niektóre jeszcze żyły i te dobijała łopatą. Tłumaczyła, że miały stanowić „naturalny nawóz” dla warzyw.
Fundacja Mondo Cane wnioskowała o przekopanie całej posesji. I tak się stało w maju tego roku. Na miejsce przybyli technicy policyjni. Kobieta sama wskazała miejsca, gdzie znajdowały się szczątki innych psów. Według prokuratury Poznań Nowe Miasto Joanna G. zabiła co najmniej cztery psy, a jej mąż Zygmunt S. znęcał się nad zwierzętami, doprowadzając do przewlekłych chorób i skrajnego wychudzenia.
Prokuratura skierowała wniosek o dobrowolne poddanie się karze i skazanie Joanny G. i jej męża Zygmunta S. bez rozprawy – poinformował dziennikarzy „Głosu Wielkopolskiego” Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Zgodnie z wnioskiem prokuratora Joanna G miała wykonywać prace społeczne (20 godzin tygodniowo przez rok), wpłacić nawiązkę w wysokości 3 tys. zł na rzecz fundacji i mieć zakaz posiadania zwierząt przez 5 lat. Jej mąż miał wykonywać prace społeczne przez 4 miesiące, wpłacić 1 tys. zł nawiązki i mieć zakaz posiadania zwierząt przez 2 lata. To nieproporcjonalnie niskie kary w stosunku do tego, co zrobili Joanna G. i Zygmunt S. Takiego zdania jest sąd.
Sąd 17 lipca uznał, iż w przypadku tak drastycznych czynów będziemy mieli do czynienia z rażącą łagodnością kar. Zwróciliśmy się do prokuratury o sporządzenie aktu oskarżenia – informuje rzecznik sądu.
Na decyzję sądu miało też wpływ to, że prokuratura nie informowała o swoich kolejnych krokach pełnomocnika fundacji mecenasa Mateusza Łątkowskiego.
Niestety nie otrzymaliśmy powiadomienia o skierowaniu wniosku do sądu – mówi adwokat.
Mateusz Łątkowski znany jest ze swej charytatywnej działalności na rzecz zwierząt. W ubiegłym roku był nominowany do nagrody Serce dla Zwierząt przyznawanej przez portal Psy.pl.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
30.09.2024
Pies z Piły – walka o wolność po latach zaniedbania
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyobraź sobie, że cały twój świat ogranicza się do kilku metrów kwadratowych. Nie masz dokąd pójść, a jedyne, co czujesz, to ciężar łańcucha na szyi. Dla wielu psów w Polsce taki scenariusz to nie wytwór wyobraźni, ale codzienność.
undefined
30.09.2024
Pies z Tarnowa – z łańcucha do ciepłego domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy pies zasługuje na ciepło, dach nad głową, pełną miskę i miłość. Niestety, dla wielu zwierząt życie na łańcuchu staje się codziennością, która przytłacza i niszczy ich zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W jednej z małopolskich wsi pies, który przez lata żył w zimnie, dziś może odpoczywać na wygodnej kanapie. Jak do tego doszło? Oto jego historia.
undefined
30.09.2024
Starogardzka suczka – nowa nadzieja po latach cierpienia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zwierzęta trzymane na łańcuchach cierpią nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Każdy dzień przywiązania do zimnej budy, bez możliwości swobodnego ruchu, to cierpienie, które trudno opisać słowami.
undefined