01.09.2024
Kłopoty z psią pupą
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Równie powszechne, co wstydliwe - problemy, jakie mogą stwarzać okolice odbytu naszego psa to czasem błahostka, a czasem całkiem poważna sprawa! Dowiedz się, jak najlepiej sobie z nimi poradzić.
fot. Shutterstock
Uciążliwe gruczoły
Charakterystyczne saneczkowanie - zwłaszcza na szorstkiej powierzchni, takiej jak nasze dywany, nadmierne zainteresowanie okolicami odbytu, nieprzyjemny zapach… Te objawy mogą sugerować, że gruczoły okołoodbytowe naszego psa są w stanie zapalnym. Dzieje się tak zazwyczaj w skutej zebrania się w nich nadmiernej ilości wydzieliny. Fizjologicznie powinna być ona usuwana samoistnie podczas wydalania kału. Nie zawsze jednak się tak dzieje… Dlaczego?
Przyczyną mogą być wady budowy kanalików odprowadzających wydzielinę (są np. zbyt wąskie) lub kał o nieprawidłowej konsystencji, nie wywierający na gruczoły odpowiedniego nacisku. Zapaleniu gruczołów okołoodbytowe może sprzyjać ogólny stan zapalny w organizmie, spowodowany nieopanowaną alergią lub obecnością pasożytów. Oczyszczenie ich u lekarza weterynarii przynosi szybką ulgę, podobnie jak zastosowanie zaleconych przez niego miejscowych środków przeciwzapalnych.
Warto poszukać pierwotnej przyczyny wystąpienia zapalenia - zwłaszcza jeśli ma ono charakter nawracający. Gruczoły okołoodbytowe u psa z tendencją do ich zatykania wymagają regularnej kontroli, a w przypadku ich niefortunnej budowy - częstego oczyszczania ich mechanicznie. Niektóre psy potrzebują takiego zabiegu nawet raz w miesiącu! Problem na pozór nie jest poważny - jednak zaniedbany może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak powstanie ropnia i przetoki w okolicach odbytu!
Męczące zaparcia
Trudności w oddawaniu kału i zaparcia gnębią więcej czworonogów, niż nam się wydaje! Najczęstszą ich przyczyną są błędy żywieniowe, np. dieta zawierająca resztki z ludzkiego stołu, zwłaszcza kości. Tendencji do zaparć będzie sprzyjać słabe nawodnienie organizmu - częste u psów, które niewiele piją, a do tego ich dieta opiera się wyłącznie na suchym pożywieniu. Zaparcia nie zawsze jednak wynikają wyłącznie ze stosowanej u naszego psa diety…
Czasami ich powodem są poważniejsze zaburzenia zdrowotne, związane zarówno z samym przewodem pokarmowym, jak i innymi układami. Enteropatie jelitowe (przewlekłe stany zapalne jelit) mogą objawiać się nie tylko biegunkami, ale też przewlekłymi, nawracającymi zaparciami. Mało kto wie, że problemy neurologiczne, zwłaszcza powiązane z kręgosłupem, mogą wpływać na upośledzenie pracy jelit. Osłabienie ruchów robaczkowych jelita u pacjentów neurologicznych sprzyja zaleganiu kału, jego nadmiernemu odwodnieniu i… męczącym zaparciom.
Zaparcia powodują przeciążenie, a nawet uszkodzenia nabłonka jelit psa. Oprócz leczenia ich pierwotnej przyczyny, kluczowa jest troska o odpowiednią dietę. Bezwzględnie należy unikać “ludzkich” potraw, kości, a także pokarmu zbyt suchego. U psa z tendencją do zaparć lepiej sprawdzą się karmy mniej przetworzone - na przykład karmy półwilgotne WOOLF Ultimate. Wolno gotowane w niskiej temperaturze, o wysokiej strawności i nawodnieniu - zatroszczą się o stan jelit Twojego psa. Brak zbóż i glutenu, prosty skład oparty na świeżym mięsie (bez udziału mączek) zapewni pupilowi efektywne trawienie i ograniczy ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej.
Gdy higiena jest wyzwaniem
Problemy z zabrudzeniami okolic odbytu dotyczą najczęściej psów długowłosych. Obfita szata, również w “kluczowych” miejscach, nie sprzyja zachowaniu higieny. Sierść zabrudzona kałem wydziela nieprzyjemny zapach, może się sklejać i kołtunić. Pod splątanymi, brudnymi włosami tworzą się doskonałe warunki do rozwoju drobnoustrojów! Oprócz nieprzyjemnych wrażeń węchowych i estetycznych, może to doprowadzić do infekcji bakteryjnych i grzybiczych skóry, a także bolesnych odparzeń! Brak higieny w okolicach odbytu może mieć więc bezpośredni wpływ na zdrowie pupila.
Najlepszym wyjściem jest umiarkowane skrócenie szaty wokół odbytu tak, by zminimalizować ryzyko zabrudzenia podczas wypróżnień. Możemy zrobić to sami lub oddać psa w ręce groomera. Sierść psa skracamy nożyczkami o zaokrąglonych końcach! Ogranicza to ryzyko urazu, jeśli nasz pies nagle się poruszy. Pomocy w higienie tych okolic mogą wymagać również rasy o bardzo krępej budowie ciała, np. buldogi francuskie - miewają one problem z dosięgnięciem i samodzielnym zachowaniem intymnych miejsc w czystości, nawet pomimo braku długiej sierści! Tu również nasza ingerencja będzie nieodzowna: pozwoli zapobiec nieprzyjemnym odparzeniom i infekcjom delikatnej skóry.
Artykuł powstał we współpracy z marką WOOLF Ultimate.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
04.09.2024
Rana u psa: Praktyczny poradnik dla opiekunów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozcięta na szkle łapa czy boleśnie otarte opuszki to problemy, z jakimi niemal na pewno zetkniemy się w ciągu życia naszego zwierzaka. Rana, czyli przerwanie ciągłości tkanki, może być też wynikiem pogryzienia przez inne zwierzę lub wypadku komunikacyjnego. Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach ran i sposobach postępowania z nimi? Koniecznie czytaj dalej!
undefined
02.09.2024
Wróć z wakacji bez żywych pamiątek - odrobacz swojego psa!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies umie się cieszyć wakacjami tak jak ty, choć na pewno inaczej to okazuje. Bierze do pyska wszystko, co napotka na swej drodze, a to niestety może mieć bardzo przykre konsekwencje. Zatrucie pokarmowe nie jest jedynym tego skutkiem - może też dojść do inwazji pasożytów. Dlatego koniecznie odrobacz psa po powrocie!
undefined
02.08.2024
Dlaczego warto zabezpieczać nie tylko psa, ale i siebie przed kleszczami?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Regularne, całoroczne zabezpieczanie pupila przed inwazją pasożytów jest już dla troskliwych opiekunów oczywiste. Możemy wybierać w całej gamie dostępnych na rynku produktów przeznaczonych dla psów, pozwalających zminimalizować ryzyko złapania kleszcza - i zachorowania na którąś z groźnych chorób odkleszczowych. W ferworze troski o pupila, zdarza nam się zapominać o własnym zabezpieczeniu! Sprawdź, kiedy jesteśmy narażeni na atak kleszcza i jak się przed nim uchronić.
undefined