21.05.2023
Dlaczego pies się trzęsie? Sprawdź, jak temu zaradzić!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Trzęsienie się psa może być objawem poważnych chorób lub niegroźnych problemów. Co zrobić, kiedy pies się trzęsie i jak rozpoznać przyczynę dreszczy u zwierzaka? Sprawdź, kiedy należy udać się do lekarza weterynarii!
fot. Shutterstock
- Najczęstsze przyczyny, dla których pies się trzęsie
- Co zrobić, gdy pies się trzęsie?
- Pies trzęsie się z zimna
- Pies się trzęsie i szybko oddycha
- Drgawki przy zatruciu u psa
- Drgawki a padaczka u psa
- Drżenia psa podczas snu
Przyczyny drżenia psa w większości przypadków są zupełnie nieszkodliwe i są naturalną reakcją organizmu. Czasem jednak mimowolne drgawki mogą być objawem poważnej dolegliwości objawiającej się zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego! Dlatego każdy opiekun psa powinien wiedzieć, jak reagować, kiedy pies się trzęsie.
Najczęstsze przyczyny, dla których pies się trzęsie
Wśród przyczyn drżenia u psa wymienić można między innymi:
- wychłodzenie organizmu przy niskiej temperaturze (drżenie mięśni wytwarza ciepło pozwalające psu się ogrzać),
- silne emocje (strach lub ekscytacja),
- choroby neurologiczne (w tym padaczka),
- niedobory pokarmowe (szczególnie niedobór witamin z grupy B),
- zmęczenie mięśni po zbyt dużym wysiłku,
- wysoka gorączka (towarzysząca często niebezpiecznym chorobom zakaźnym)
- zatrucie pokarmowe (na przykład czekoladą, pestycydami, solą lub trutką na szczury),
- duży spadek poziomu cukru we krwi (hipoglikemia).
Co zrobić, gdy pies się trzęsie?
Pies może trząść się z różnych powodów. Innego działania od opiekuna wymagać będzie trzęsienie się z zimna, innego – napad padaczkowy. By ustalić, dlaczego pies zaczyna się trząść i czy ze zwierzakiem dzieje się coś złego, należy uważnie obserwować, w jakich sytuacjach występuje takie zachowanie psa. Jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy (na przykład biegunka, wymioty, osłabienie), należy jak najszybciej udać się do lecznicy.
Co należy zrobić, gdy pies trzęsie się z zimna?
Niektóre rasy, takie jak chihuahua czy york, mogą marznąć podczas niskich temperatur. Drgawki wystąpić mogą także zimą u psów w podeszłym wieku oraz psów, których sierść pozbawiona jest podszerstka. Jeśli pies się trzęsie z zimna, należy kupić mu specjalne okrycie chroniące organizm przed wychłodzeniem albo unikać dłuższych spacerów.
Dlaczego pies się trzęsie i szybko oddycha?
Strach, ekscytacja i inne silne emocje mogą wywołać u psów drżenie mięśni i przyspieszony oddech. Zachowania takie mogą występować na przykład u psów, które boją się burzy, ale także podczas spotkań z obcymi psami czy kontaktów z nieznajomymi ludźmi. Jeśli pies trzęsie się z powodu rozemocjonowania, warto zapewnić mu spokój i umożliwić wyciszenie się.
Zachowanie takie może wynikać także z przemęczenia czworonoga na przykład podczas zabawy lub przegrzania jego organizmu. W takim przypadku należy uważnie obserwować psa, a jeśli drżenie i dyszenie nie ustąpią po kilkunastu minutach odpoczynku, udać się do weterynarza w celu zbadania zwierzaka. Ciemnoczerwone dziąsła, ślinotok i omdlenie mogą natomiast wskazywać na udar cieplny, który wymagać będzie natychmiastowego udzielenia psu pomocy.
Jak rozpoznać trzęsienie się psa przy zatruciu?
Jeśli pies nagle zaczyna drżeć bez wyraźnej przyczyny, warto zastanowić się, czy nie miał on kontaktu z żadnymi toksycznymi substancjami. Dodatkowymi oznakami zatrucia u psa mogą być:
- blade dziąsła,
- ślinotok,
- piszczenie,
- apatia.
W niektórych przypadkach po zjedzeniu trujących substancji u psa warto sprowokować wymioty, które oczyszczą żołądek zwierzaka. Nie należy tego jednak robić bez konsultacji z lekarzem weterynarii! Opiekun psa, który podejrzewa zatrucie u pupila, powinien jak najszybciej udać się ze swoim psem do specjalisty i poinformować go o swoich przypuszczeniach.
Czy drgawki u psa mogą być objawem padaczki?
Przyczyną drgawek u psa może być także padaczka. Napady padaczkowe mogą objawiać się poprzez drgawki całego ciała z utratą przytomności lub drżenia tylko jednej z części ciała. Pies z podejrzeniem padaczki powinien być jak najszybciej przebadany przez lekarza weterynarii specjalizującego się w zaburzeniach neurologicznych u psów. Specjalista ustali przyczynę nagłego drżenia u psa i zaleci odpowiednie leczenie.
Drżenia psa podczas snu – co robić?
Nagłe drgawki łap, ogona lub pyska psa podczas snu nie jest niczym niepokojącym – to sygnał, że zwierzak zapadł w głęboki sen i coś mu się śni. Trzęsącym się łapom u śpiącego psa może towarzyszyć też warczenie, szczekanie lub popiskiwanie. Jeśli takie zachowanie przeszkadza opiekunowi na przykład podczas leżenia z psem na łóżku, psa należy obudzić, wołając go po imieniu. Należy natomiast unikać dotykania śpiącego zwierzaka – zdezorientowany psiak może wystraszyć się i złapać opiekuna za rękę.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Trudne życie po diagnozie: czy karma weterynaryjna może być DOBREJ jakości?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Twój pies przeszedł długą drogę diagnostyki i wiesz już, że jego układ pokarmowy wymaga specjalistycznego wsparcia. Przed tobą jedna z najważniejszych decyzji: wybór odpowiedniego sposobu żywienia. Podpowiadamy, jak rozpoznać karmę weterynaryjną naprawdę wysokiej jakości – taką, która działa, odżywia i... smakuje.
undefined
03.07.2025
Nagła biegunka u psa: czy działać od razu?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u psa to jeden z najczęstszych objawów ze strony układu pokarmowego. Choć często bywa niegroźna, może szybko prowadzić do odwodnienia i pogorszenia stanu zdrowia – zwłaszcza u małych psów. Sprawdź, kiedy należy działać natychmiast, jak udzielić pierwszej pomocy i jak skutecznie wspierać pracę jelit.
undefined
01.07.2025
Test kosmetyków Douxo Spa: sprawdzamy, czy Bułka i Roko zabłysną jak diamenty
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy istnieją psie kosmetyki, które są jednocześnie delikatne, skuteczne i nie przyprawiają czworonoga o panikę na widok łazienki? Postanowiłyśmy to sprawdzić. Na warsztat trafiły dwa produkty marki Douxo Spa – szampon Shed Control oraz pianka Refresh Mousse.
undefined