15.07.2023
Zespolenie wrotno-oboczne u psa – objawy i leczenie
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wrodzone lub nabyte zespolenie wrotno-oboczne u psów to stosunkowo rzadka choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i śmierci czworonoga. Jej rozpoznanie i leczenie nie jest łatwym zadaniem. Jakie objawy mogą świadczyć o ZWO?
fot. Shutterstock
- Na czym polega zespolenie wrotno-oboczne u psa?
- Rodzaje zespoleń u psów
- Objawy zespolenia wrotno-obocznego
- Jak rozpoznać ZWO u psa?
- Leczenie i rokowania
Wątroba to narząd odgrywający w organizmie niezwykle ważną rolę. Jej zadaniem jest między innymi neutralizowanie toksyn pochodzących z układu pokarmowego i metabolizowanie leków. Wątroba zaopatrywana jest w krew tętnicą wątrobową i żyłą wrotną. Ta druga niesie ze sobą krew z jelit, śledziony i trzustki zawierającą liczne substancje wymagające zneutralizowania przez wątrobę. W przypadku zespolenia wrotno-obocznego u psów mechanizm ten nie działa prawidłowo, co prowadzi do zatrucia organizmu.
Na czym polega zespolenie wrotno-oboczne u psa?
Zespolenie wrotno-oboczne (ang. portosystemic shunt – PSS) to patologiczne połączenie między żyłą wrotną z żyłą główną doogonową lub żyłą tylną nieparzystą. W jego wyniku dochodzi do bezpośredniego przepływu krwi z układu pokarmowego do krążenia ogólnego. Pominięcie wątroby sprawia, że do krwiobiegu psa przedostają się strawione składniki pokarmowe, amoniak, toksyny bakteryjne i żywe bakterie oraz kwasy żółciowe. Za sprawą naczyń krwionośnych po ciele roznoszą się niezneutralizowane toksyny, które uszkadzają narządy wewnętrzne psa.
Rodzaje zespoleń u psów
W zależności od przyczyny choroby i lokalizacji połączenia, u psów można rozróżnić zespolenie:
- wrodzone,
- nabyte,
- zewnątrzwątrobowe,
- wewnątrzwątrobowe.
Wrodzone zespolenie wrotno-oboczne
Wrodzone zespolenie diagnozowane jest najczęściej u młodych psów przed ukończeniem pierwszego roku życia. U zwierząt dotkniętych tym schorzeniem dochodzi najczęściej do połączenia żyły śledzionowej z żyłą główną doogonową.
Nabyte zespolenie wrotno-oboczne
Nabyty przeciek spotykany jest przede wszystkim u zwierząt starszych, po przebytych operacjach chirurgicznych lub cierpiących na nadciśnienie. Połączenia w przypadku nabytej choroby są często mnogie i mniejsze niż przy wadzie wrodzonej.
Zespolenie zewnątrzwątrobowe
Zespolenie zewnątrzwątrobowe zazwyczaj łączy żyłę wrotną z żyłą główną tylną lub nieparzystą. Typowe jest dla małych ras – m.in yorkshire terrierów, pudli czy pekińczyków. Odpowiada za około 70% chorób tego typu.
Zespolenie wewnątrzwątrobowe
Zespolenie wewnątrzwątrobowe to pojedyncze połączenie będące skutkiem niezamkniętego przewodu żylnego podczas życia płodowego. Spotykane jest najczęściej u większych psów – owczarków niemieckich, wilczarzy irlandzkich czy golden retrieverów. Odpowiada za około 30% przecieków krwi z żyły wrotnej.
Objawy zespolenia wrotno-obocznego
Objawy kliniczne obserwowane w przebiegu PSS dotyczą układu nerwowego, pokarmowego i moczowego. Obecny w krwi psa niezneutralizowany mocznik przechodzi przez barierę krew-mózg, prowadząc do uszkodzenia układu nerwowego psa i rozwoju encefalopatii wątrobowej. Daje ona objawy neurologiczne obejmujące:
- senność,
- niezborność ruchową,
- problemy ze wzrokiem,
- nadmierne ślinienie,
- napady padaczkowe.
Objawy takie nasilają się zazwyczaj w ciągu dwóch godzin po jedzeniu. Toksyczne zatrucie organizmu może powodować także wymioty i biegunki skutkujące postępującym niedożywieniem oraz zaburzenia pracy nerek mogące objawiać się problemami z oddawaniem moczu i zwiększonym pragnieniem. Nieleczone ZWO u psa prowadzić będzie do śpiączki i śmierci zwierzęcia.
Jak rozpoznać ZWO u psa?
Objawy zespolenia nie są zbyt specyficzne i mogą przypominać wiele innych problemów zdrowotnych. Dlatego do rozpoznania choroby niezbędne jest badanie kliniczne, a także wykonanie psu badań krwi oraz badania USG jamy brzusznej. Oprócz tego u psa z podejrzeniem ZWO należy wykonać badania dodatkowe obejmujące test stymulacji kwasów żółciowych i oznaczyć stężenie amoniaku w osoczu.
Obecność anomalii naczyniowych w obrębie układu wrotnego można wykryć także za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Badania takie dostępne są wyłącznie w większych klinikach weterynaryjnych.
Leczenie zespolenia wrotno-obocznego u psów
Leczenie zespolenia wrotno-obocznego może polegać na łagodzeniu objawów za pomocą leków i diety lub na przeprowadzeniu operacji chirurgicznej. Odpowiednio szybko wdrożone leczenie zachowawcze może przynieść szybką poprawę w przypadku mnogich zespoleń lub psów starszych i osłabionych. Leczenie chirurgiczne zalecane jest natomiast u psów młodych z pojedynczym zespoleniem.
Leczenie zachowawcze
Zadaniem leczenia zachowawczego jest ustabilizowane stanu psa i zminimalizowanie występujących u niego objawów. W przypadku ZWO postępowanie farmakologiczne polega na stosowaniu leków działających na bakterie wytwarzające amoniak oraz środków przyspieszających pasaż treści pokarmowej. Antybiotyki zmniejszają także ryzyko wtórnych infekcji wątroby i układu moczowego.
Leczenie zachowawcze powinno obejmować także podawanie psu specjalistycznej diety o zmniejszonej zawartości białka. Pozwala to na zmniejszenie stężenia amoniaku we krwi i zmniejszenie objawów encefalopatii wątrobowej.
Leczenie chirurgiczne
Celem leczenia chirurgicznego jest wyeliminowanie przyczyny choroby. Operacja polega na częściowym lub całkowitym zamknięciu patologicznego połączenia i przywróceniu prawidłowego krążenia krwi. Po operacji psu należy podawać leki przeciwbólowe, kroplówki, probiotyki, suplementy chroniące wątrobę i dietę niskobiałkową. Niezwykle ważny jest także monitoring poziomu glukozy i ciśnienia.
Skuteczność leczenia i rokowania
Leczenie zachowawcze może przynieść szybką poprawę i zapewnić psu stosunkowo długie życie. Takie postępowanie sprawdza się u około 30% psów. W przypadku operacji chirurgicznej możliwe jest całkowite wyleczenie psa. U około 20% psów mogą wystąpić poważne powikłania pooperacyjne obejmujące wodobrzusze lub nadciśnienie wrotne, natomiast w 40% przypadków dochodzi do nawrotu choroby.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
29.04.2025
Ratunku, mój pies się drapie! Jak pomóc psu, którego wszystko swędzi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Zauważyłeś, że ostatnio twój pies się drapie, wylizuje sobie łapy lub intensywnie ociera się o meble, a jego skóra jest zaczerwieniona? Sprawdź, dlaczego pies się drapie i jak mu pomóc.
undefined
28.04.2025
Czy pies może mieć alergię sezonową?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy domowe czworonogi mogą mieć alergię na pylącą trawę? Sprawdź, czym objawia się alergia sezonowa u psów i jak pomóc cierpiącemu na nią zwierzakowi!
undefined
25.04.2025
Gryzaki to za mało! Jak zadbać o zęby swojego psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przykry zapach z pyska i widoczny kamień to oznaka problemów, którym można było zapobiec... Czy wiesz, że aż 80% psów powyżej 2. roku życia cierpi na choroby przyzębia, a nieleczone infekcje mogą doprowadzić do chorób serca, wątroby, nerek? Jak pielęgnować uzębienie swojego zwierzaka, aby nie dopuścić do powstawania osadu oraz poważniejszych dolegliwości?
undefined