15.07.2023
Zespolenie wrotno-oboczne u psa – objawy i leczenie
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wrodzone lub nabyte zespolenie wrotno-oboczne u psów to stosunkowo rzadka choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i śmierci czworonoga. Jej rozpoznanie i leczenie nie jest łatwym zadaniem. Jakie objawy mogą świadczyć o ZWO?
fot. Shutterstock
- Na czym polega zespolenie wrotno-oboczne u psa?
- Rodzaje zespoleń u psów
- Objawy zespolenia wrotno-obocznego
- Jak rozpoznać ZWO u psa?
- Leczenie i rokowania
Wątroba to narząd odgrywający w organizmie niezwykle ważną rolę. Jej zadaniem jest między innymi neutralizowanie toksyn pochodzących z układu pokarmowego i metabolizowanie leków. Wątroba zaopatrywana jest w krew tętnicą wątrobową i żyłą wrotną. Ta druga niesie ze sobą krew z jelit, śledziony i trzustki zawierającą liczne substancje wymagające zneutralizowania przez wątrobę. W przypadku zespolenia wrotno-obocznego u psów mechanizm ten nie działa prawidłowo, co prowadzi do zatrucia organizmu.
Na czym polega zespolenie wrotno-oboczne u psa?
Zespolenie wrotno-oboczne (ang. portosystemic shunt – PSS) to patologiczne połączenie między żyłą wrotną z żyłą główną doogonową lub żyłą tylną nieparzystą. W jego wyniku dochodzi do bezpośredniego przepływu krwi z układu pokarmowego do krążenia ogólnego. Pominięcie wątroby sprawia, że do krwiobiegu psa przedostają się strawione składniki pokarmowe, amoniak, toksyny bakteryjne i żywe bakterie oraz kwasy żółciowe. Za sprawą naczyń krwionośnych po ciele roznoszą się niezneutralizowane toksyny, które uszkadzają narządy wewnętrzne psa.
Rodzaje zespoleń u psów
W zależności od przyczyny choroby i lokalizacji połączenia, u psów można rozróżnić zespolenie:
- wrodzone,
- nabyte,
- zewnątrzwątrobowe,
- wewnątrzwątrobowe.
Wrodzone zespolenie wrotno-oboczne
Wrodzone zespolenie diagnozowane jest najczęściej u młodych psów przed ukończeniem pierwszego roku życia. U zwierząt dotkniętych tym schorzeniem dochodzi najczęściej do połączenia żyły śledzionowej z żyłą główną doogonową.
Nabyte zespolenie wrotno-oboczne
Nabyty przeciek spotykany jest przede wszystkim u zwierząt starszych, po przebytych operacjach chirurgicznych lub cierpiących na nadciśnienie. Połączenia w przypadku nabytej choroby są często mnogie i mniejsze niż przy wadzie wrodzonej.
Zespolenie zewnątrzwątrobowe
Zespolenie zewnątrzwątrobowe zazwyczaj łączy żyłę wrotną z żyłą główną tylną lub nieparzystą. Typowe jest dla małych ras – m.in yorkshire terrierów, pudli czy pekińczyków. Odpowiada za około 70% chorób tego typu.
Zespolenie wewnątrzwątrobowe
Zespolenie wewnątrzwątrobowe to pojedyncze połączenie będące skutkiem niezamkniętego przewodu żylnego podczas życia płodowego. Spotykane jest najczęściej u większych psów – owczarków niemieckich, wilczarzy irlandzkich czy golden retrieverów. Odpowiada za około 30% przecieków krwi z żyły wrotnej.
Objawy zespolenia wrotno-obocznego
Objawy kliniczne obserwowane w przebiegu PSS dotyczą układu nerwowego, pokarmowego i moczowego. Obecny w krwi psa niezneutralizowany mocznik przechodzi przez barierę krew-mózg, prowadząc do uszkodzenia układu nerwowego psa i rozwoju encefalopatii wątrobowej. Daje ona objawy neurologiczne obejmujące:
- senność,
- niezborność ruchową,
- problemy ze wzrokiem,
- nadmierne ślinienie,
- napady padaczkowe.
Objawy takie nasilają się zazwyczaj w ciągu dwóch godzin po jedzeniu. Toksyczne zatrucie organizmu może powodować także wymioty i biegunki skutkujące postępującym niedożywieniem oraz zaburzenia pracy nerek mogące objawiać się problemami z oddawaniem moczu i zwiększonym pragnieniem. Nieleczone ZWO u psa prowadzić będzie do śpiączki i śmierci zwierzęcia.
Jak rozpoznać ZWO u psa?
Objawy zespolenia nie są zbyt specyficzne i mogą przypominać wiele innych problemów zdrowotnych. Dlatego do rozpoznania choroby niezbędne jest badanie kliniczne, a także wykonanie psu badań krwi oraz badania USG jamy brzusznej. Oprócz tego u psa z podejrzeniem ZWO należy wykonać badania dodatkowe obejmujące test stymulacji kwasów żółciowych i oznaczyć stężenie amoniaku w osoczu.
Obecność anomalii naczyniowych w obrębie układu wrotnego można wykryć także za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Badania takie dostępne są wyłącznie w większych klinikach weterynaryjnych.
Leczenie zespolenia wrotno-obocznego u psów
Leczenie zespolenia wrotno-obocznego może polegać na łagodzeniu objawów za pomocą leków i diety lub na przeprowadzeniu operacji chirurgicznej. Odpowiednio szybko wdrożone leczenie zachowawcze może przynieść szybką poprawę w przypadku mnogich zespoleń lub psów starszych i osłabionych. Leczenie chirurgiczne zalecane jest natomiast u psów młodych z pojedynczym zespoleniem.
Leczenie zachowawcze
Zadaniem leczenia zachowawczego jest ustabilizowane stanu psa i zminimalizowanie występujących u niego objawów. W przypadku ZWO postępowanie farmakologiczne polega na stosowaniu leków działających na bakterie wytwarzające amoniak oraz środków przyspieszających pasaż treści pokarmowej. Antybiotyki zmniejszają także ryzyko wtórnych infekcji wątroby i układu moczowego.
Leczenie zachowawcze powinno obejmować także podawanie psu specjalistycznej diety o zmniejszonej zawartości białka. Pozwala to na zmniejszenie stężenia amoniaku we krwi i zmniejszenie objawów encefalopatii wątrobowej.
Leczenie chirurgiczne
Celem leczenia chirurgicznego jest wyeliminowanie przyczyny choroby. Operacja polega na częściowym lub całkowitym zamknięciu patologicznego połączenia i przywróceniu prawidłowego krążenia krwi. Po operacji psu należy podawać leki przeciwbólowe, kroplówki, probiotyki, suplementy chroniące wątrobę i dietę niskobiałkową. Niezwykle ważny jest także monitoring poziomu glukozy i ciśnienia.
Skuteczność leczenia i rokowania
Leczenie zachowawcze może przynieść szybką poprawę i zapewnić psu stosunkowo długie życie. Takie postępowanie sprawdza się u około 30% psów. W przypadku operacji chirurgicznej możliwe jest całkowite wyleczenie psa. U około 20% psów mogą wystąpić poważne powikłania pooperacyjne obejmujące wodobrzusze lub nadciśnienie wrotne, natomiast w 40% przypadków dochodzi do nawrotu choroby.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
13.12.2024
Kupa od Święta, czyli jakie błędy popełniasz, że twój pupil ma biegunkę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u psa w okresie świątecznym to wyjątkowo uciążliwy problem… Co zrobić, by uchronić pupila przed rozwolnieniem i uniknąć przykrych niespodzianek?
undefined
13.12.2024
Biegunka stresowa u psa. Jak pomóc psu, który ze stresu dostał biegunki?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Wiele domowych czworonogów pod wpływem stresu cierpi na problemy trawienne. Jakie sytuacje mogą wywołać u psa biegunkę stresową i jak temu zaradzić?
undefined