10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
null
Większość psów uwielbia, gdy ukochany opiekun poświęca im dużo uwagi. Wszak nie ma nic lepszego niż wspólne spędzanie czasu z człowiekiem! Szybki spacer, chwila zabawy czy krótkie pogłaskanie zwierzaka, który leży na drodze do kuchni, mogą jednak nie wystarczyć domowemu czworonogowi… Jak rozpoznać, że psiak czuje się samotny i potrzebuje trochę więcej uwagi ze strony opiekuna? Psy pokażą to w bardziej lub mniej subtelny sposób. Oto 5 psich zachowań, przez które psiak chce pokazać ci, że poświęcasz mu za mało czasu.
1. Psie zaczepki
Psy mają wiele bezpośrednich i dobitnych sposobów na to, by prosić o uwagę opiekuna – od uporczywego wpatrywania się, przez pacanie łapą i przynoszenie zabawek, aż do zniecierpliwionych pisków i szczekania. Psiak dobrze wie, że wydzierającego się nad naszym uchem zwierzaka nie damy rady zignorować. Szczególnie że większość opiekunów w takiej sytuacji oderwie się od swojego zajęcia i zrobi coś, by przerwać irytujące zachowanie czworonoga – rzuci mu przyniesioną piłkę, poda gryzak, wpuści na kanapę, wyjdzie na spacer… Metoda działa!
2. Głośne wzdychanie
Wzdychanie u psa można interpretować dwojako – albo jako oznakę, że psiak właśnie ułożył się wygodnie na posłaniu i zrelaksował, albo jako sygnał świadczący o rozczarowaniu i znudzeniu. Jeśli podczas takich głębokich wdechów zwierzak spogląda na ciebie maślanymi oczami, a łapiąc kontakt wzrokowy z nadzieją macha ogonem, możesz przypuszczać, że właśnie się nudzi i potrzebuje więcej uwagi z twojej strony!
3. Kładzenie się w przejściu
Psiak, który chce się wyspać, wybierze raczej zaciszny kąt, położy się na swoim legowisku, wdrapie na łóżko lub zaszyje w klatce. Rozwalający się na całą szerokość przejścia w domu zwierzak z pewnością nie chce się w spokoju zdrzemnąć. Doskonale bowiem wie, że leżąc w ten sposób, domownicy będą zmuszani do ciągłego omijania go i… zwracania na niego uwagi! Kto bowiem zignoruje psiaka, który leży na środku przedpokoju i uroczo odsłania brzuch do głasków?
4. Problematyczne zachowanie
Dla zdesperowanego psa każda uwaga ze strony opiekuna jest cenna. Nawet jeśli interakcja z człowiekiem ograniczy się do ostrzegawczego pokiwania palcem czy nieprzyjemnego skrzyczenia. Dlatego psy, które mają ogromny niedosyt i czują się samotne, mogą gryźć meble, drapać dywany, biegać szaleńczo po pokoju czy nawet ganiać za kotem. Opiekun na pewno podniesie się sprzed telewizora i COŚ zrobi!
Oczywiście takie problemy behawioralne mogą mieć także inne podłoże i być niebezpieczne nie tylko dla domowych sprzętów czy kota, ale także dla samego zwierzaka. Dlatego w takim przypadku warto skonsultować się ze sprawdzonym behawiorystą.
5. Nadpobudliwość i frustracja
Nagromadzona w psie frustracja i energia, która nie zostanie spożytkowana w odpowiedni sposób, może znaleźć ujście w postaci nadmiernego pobudzenia i reaktywności. Psiak dostający od opiekuna zbyt mało uwagi będzie znudzony i znajdzie sobie inne zajęcie, które pozwoli mu się wyładować. Brak sensownego zajęcia może więc poskutkować ciągnięciem na smyczy, demolowaniem domu, a w skrajnych wypadkach także agresją!
Kiedy i jak poświęcać psu więcej uwagi?
Psie zachowania, poprzez które zwierzak próbuje wymusić na opiekunie więcej uwagi, mogą być irytujące. Dlatego nie warto pokazywać psu, że szczekanie, gryzienie mebli czy łobuzowanie to dobry sposób na zaskarbienie sobie naszej miłości. Jeśli zauważysz, że psiak czuje się samotny i odrzucony, wyczekaj do momentu, aż będzie zachowywał się odpowiednio – położy się na posłaniu, zacznie memłać swoją zabawkę lub przestanie piszczeć. Dopiero wtedy podejdź do niego, zapraszając do interakcji. Poświęć mu wtedy dłuższą chwilę w taki sposób, w jaki najbardziej lubi.
Zachowującemu się spokojnie psu możesz też zaproponować wspólne leżenie na kanapie, gdy oglądasz film lub przytulenie się do ciebie, gdy pracujesz przy komputerze. Dzięki temu zwierzak dostanie wystarczającą ilość twojej uwagi i nauczy się, że nie musi niczego wymuszać niewłaściwymi zachowaniami. Psiaka możesz też nauczyć odrobiny samodzielności poprzez zajęcia, przy których nie będzie potrzebował twojego wsparcia. W „odklejeniu” marudnego psa od opiekuna mogą pomóc kongi wypełnione karmą, twarde gryzaki naturalne i interaktywne zabawki.
Zwierzaka, który wyraźnie ma nadmiar energii i próbuje rozładować ją w niekoniecznie dobry sposób, warto natomiast zmęczyć ciekawymi zajęciami – długimi spacerami, zabawami węchowymi, powtórką znanych komend czy nawet uczestnictwem w jakimś szkoleniu. Przy wyładowywaniu energii nie sprawdzi się za to typowe „wybiegiwanie” psa za piłką. Tego typu aktywności fizyczne nieangażujące zbytnio myślenia często jedynie pobudzą zwierzaka i niepotrzebnie podniosą w jego organizmie poziom hormonów stresu.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined