07.01.2023
Czego możemy nauczyć się od starszych psów?
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy miłośnik psa zgodzi się ze stwierdzeniem, że czworonogi żyją zdecydowanie za krótko. Niestety na postępujący proces starzenia nie mamy wpływu. Mamy za to wpływ na to, jak wyglądać będzie jesień życia naszego pupila. Jesteśmy w stanie zapewnić starszemu psu wyjątkowe życie, a on w zamian da nam niezwykle cenne lekcje. Jakie?
fot. Shutterstock
Niestety wciąż wiele starszych psów jest pomijanych i zdanych na pastwę losu. Również w schroniskach nie brakuje seniorów, którzy przegrywają w starciu z dużo młodszymi czworonogami. Młodsze zwierzęta kojarzą się z większą witalnością, lepszym zdrowiem czy dłuższym życiem, co oczywiście nie musi mieć pokrycia w rzeczywistości. Psiarze, mając pod opieką psiego seniora doskonale wiedzą, że życie z nim nadal jest niesamowite. Może nieco wolniejsze, ale wciąż piękne. Jeśli ktoś zastanawia się, czy przypadkiem nie przygarnąć ze schroniska starszego czworonoga, warto przeczytać o niezwykle cennych lekcjach, jakie daje nam opieka nad psim seniorem.
1. Nie ty jesteś najważniejszy
Życie ze starszym psem to dobra lekcja dla tych, którzy czasem zapominają o innych. O ile młodszy pies - jeśli nie zmaga się ze zdrowotnymi czy behawioralnymi kłopotami - nadąża za szybkim tempem życia, o tyle senior może mieć z tym problem. Krótsze spacery, większa uwaga czy dostosowanie większości planów do niego, sprawią nie tylko, że pies będzie się komfortowo czuł, lecz także nauczy opiekuna troski o inną istotę i skutecznie wyleczy z egoizmu.
2. Nie jesteś w stanie wszystkiego kontrolować!
My - ludzie - pomimo tego, że często staramy się oszukać przeznaczenie i zatrzymać czas, wiemy, że w rzeczywistości pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Usilne kontrolowanie i próba zatrzymania na siłę tego, co dobre często kończy się fiaskiem. Starszy pies doskonale o tym wie, a raczej zupełnie nie przywiązuje do tego wagi.
Jeśli podupada na zdrowiu, to szybko się z tym godzi i robi wszystko, by żyć dalej i nadal cieszyć się ulubioną zabawą. Czworonóg nie wymyśla czarnych scenariuszy, nie martwi się tym, co będzie za tydzień, miesiąc czy rok. Żyje tu i teraz, tak po prostu. Może i będzie on nieco wolniejszy, ale nadal będzie czerpał radość z zabawy. I to lekcja, której warto się nauczyć!
3. Wiek to kwestia nastawienia
Wiek to tylko liczba – to hasło, które naszemu społeczeństwu towarzyszy od dawna. I choć dla wielu jest tylko tanim przekazem motywacyjnym, to pupile „na emeryturze” z pewnością dodaliby jeszcze hasło „wiek to kwestia nastawienia”. Czworonogi szaleją, skaczą i cieszą się życiem, dopóki żyją. Czy to nie jest piękne? Nie ograniczają i nie ustawiają sobie żadnych ram czasowych. Nieco ograniczać ich może zdrowie, choć z natury ruchliwe psy, zawsze znajdą sposób na zabawę. Nieważne czy ma 3, czy 13 lat - pies z każdej chwili czerpie ile się da.
4. Wyluzuj, naprawdę nie musisz być doskonały!
Kolejna lekcja, którą starsze psy mają nam do przekazania to wyleczenie się z perfekcjonizmu. Podczas gdy wielu ludzi wydaje fortunę na lepszy wygląd, psy ten sam czas przeznaczają na dobrą zabawę, ciesząc się każdym dniem. Radość w sobie mają także psy, które posiadają widoczne wady i to one uczą nas akceptować swoje niedoskonałości, pokazując, że nie trzeba być perfekcyjnym, aby być kochanym.
5. Liczy się to, co TU I TERAZ
Każdy psiarz zgodnie odpowie, że psy mają niezwykłą umiejętność do życia „tu i teraz” bez potrzeby planowania kolejnego dnia. One nie planują, kiedy pobawią się piłką, a kiedy pluszową świnką - po prostu robią to, na co akurat mają ochotę. Nie zawsze jest to dobre. Przynajmniej nie dla opiekuna, zwłaszcza wtedy gdy pupil ma ochotę pogryźć jego buty. Psy nie rozpamiętują przeszłości. Nie martwią się też przyszłością. Dla nich liczy się to, co jest dzisiaj.
6. Doceniaj każdą wspólną chwilę
Psy żyją zdecydowanie za krótko - wie o tym każdy opiekun czworonoga, dla którego pies jest najlepszym przyjacielem. Kiedy mamy w domu szczeniaka często o tym zapominamy. Wszystko zmienia się, kiedy pies dorasta, a my widzimy zachodzące w nim zmiany. Kiedy pies staje się seniorem, zaczynamy doceniać każdą chwilę z nim spędzoną, przeczuwając zbliżający się koniec. Wdzięczności powinniśmy nauczyć się jeszcze w okresie szczenięctwa pupila.
Starszy pies uczy dostosowywać się do nieuniknionych zmian w życiu. Pomaga zrozumieć, że każdy ma ograniczony czas na ziemi, uczy cieszyć się z małych rzeczy, a przede wszystkim pokazuje, jak w pełni wykorzystać każdy dzień!
7. Miłość trwa wiecznie
Oprócz tego wszystkiego opiekując się starszym psem, dostajemy nie tylko olbrzymią dawkę wdzięczności, lecz także przekonujemy się o tym, jak wielką miłością potrafi obdarzyć nas zwierzę. Nawet gdy zdarzy nam się podnieść na niego głos, wkurzyć za pogryziony but czy zjedzone nowe legowisko, one szybko zapominają i wybaczają. Ich sierść może posiwieć, łapy odmówić posłuszeństwa, ale miłość będzie wiecznie młoda. Warto zdać sobie z tego sprawę, nawet jeśli pod opieką akurat masz szczeniaka.
źródło: www.k9magazine.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined