28.07.2018
8 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić swojemu psu
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy popełnia błędy, a serce psa potrafi nam wiele wybaczyć. Czego nie robić psu? Oto 8 rzeczy, których powinieneś się wystrzegać.
fot. Shutterstock
Nawet najbardziej troskliwi opiekunowie czasami robią rzeczy, które nie podobają się ich czworonożnym towarzyszom. Mimo że się staramy, to nieświadomie możemy wywołać u zwierzęcia stres, sami będąc przekonani o słuszności swojego postępowania. Jeśli chcesz się upewnić, czy dobrze dbasz o pupila, to zapraszamy do lektury! Dowiedz się, czego nie robić psu?
1. Nie zostawiaj psa w samochodzie
Nawet jeśli na dworze wcale nie ma takiego upału, to samochód szybko może się nagrzać, a w konsekwencji stać się dla psa puszką z temperaturą nie do wytrzymania. Zapewne nieraz staliście w korku podczas cieplejszej pogody i zauważyliście, jak szybko w samochodzie (który stoi) robi się ciepło. Co więcej, uchylone okno na niewiele się zdaje.
Teraz wyobraźcie sobie, jak pies może się przegrzać, jeśli zostawicie go tam samego. Czworonóg pozostawiony w samochodzie zbyt długo może nawet umrzeć. Dlatego bez względu na pogodę i porę roku – nie zostawiaj w nim swojego pupila.
2. Nie trzymaj psa na łańcuchu!
Wszystkie psy powinny mieć dostęp do świata zewnętrznego. Problem pojawia się, jeśli nie masz podwórka ogrodzonego płotem, a nie chcesz, by pies stale przebywał w domu. Wtedy warto postawić psu duży, zadaszony kojec. Czasami przywiązanie psa 10-12-metrową, lekką linką jest konieczne, ale tylko na krótki czas i tylko wtedy, gdy pogoda jest dobra, a zwierzę nadzorowane.
Pamiętaj jednak, że psy nigdy nie powinny być zmuszane do życia na łańcuchu, ponieważ potrzebują interakcji z człowiekiem, aby stać się częścią rodziny. Stałe pozostawianie psa uwiązanego na dworze, kiedy jego opiekunowie są w domu, a za oknem upał lub mróz, jest po prostu okrutne.
3. Nie zaniedbuj psiego zdrowia – także zębów
Mówi się, że zdrowie jest tylko jedno i nie da się ukryć, że jest to niezwykle prawdziwe powiedzenie. Należy pamiętać o okresowych szczepieniach i regularnych wizytach z psem u weterynarza. Przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii, dr Ted Cohn twierdzi, że choć codzienne szczotkowanie zębów jest zalecane, to tylko 2% właścicieli psów faktycznie dba o higienę jamy ustnej swoich zwierząt. Co więcej, 65% czworonogów, które borykają się z chorobami przyzębia w pierwszym stadium choroby, nie jest leczonych.
Dlatego regularnie sprawdzaj stan uzębienia swojego psa i nabierz nawyku regularnej pielęgnacji jego zębów. Nigdy nie używaj do mycia „ludzkiej” pasty, ponieważ mogą znajdować się tam składniki, które tylko zaszkodzą twojemu psu. W większości sklepów zoologicznych kupisz pastę i szczoteczkę przeznaczoną specjalnie dla psów.
4. Nie bij psa. Nigdy!
Czego nie robić psu? Nigdy, przenigdy nie wolno go bić! Niech ci tylko nie przyjdzie do głowy uderzyć psa dlatego, że cię czymś zdenerwował. Bicie jest najgorszą – i najgłupszą – karą, jaką tylko możesz mu wymierzyć. Jest też wyrazem twojej słabości, a nie siły. Bicie nie tylko szkodzi waszej relacji czy uniemożliwia odpowiednie szkolenie, ale może doprowadzić też do tego, że pies stanie się lękliwy bądź agresywny. Znana trenerka psów, Victoria Stilwell, w swojej książce pisze, że „kiedy uderzysz psa, nauczysz go, aby się ciebie bał, złamiesz jego zaufanie i osłabisz jego pewność siebie”.
Dlatego zamiast wymierzać psu karę, lepiej poświęć czas, aby nauczyć go tego, czego od niego oczekujesz. Pomyśl o swojej ręce jako o przedłużeniu serca i patrz, jak twój pies się w nią wtula. A nie reaguje na nią lękiem.
5. Nie zakładaj, że twój pies nie ma uczuć
Psy czują – mają emocje i je rozumieją. Ostatnie badania naukowe wykazały, że psy doświadczają miłości tak jak ludzie i na podstawie mimiki twarzy potrafią odczytywać, co czują dwunożni.
Czworonogi są zdolne do kochania, odczuwania i ekscytacji. Krytykowanie psa lub celowe denerwowanie go szkodzi nie tylko jemu, ale i waszej relacji.
6. Nie wołaj psa, gdy chcesz mu sprawić przykrość
Nigdy nie wołaj psa, aby do ciebie przyszedł, gdy zrobi coś złego. Jeśli twój pupil zachował się nieodpowiednio, a ty krzyczysz do niego „do mnie”, to pies źle zaczyna kojarzyć tę komendę i następnym razem może w ogóle na nią nie zareagować. Kiedy używasz polecenia „do mnie”, po wykonaniu komendy pochwal psa przysmakiem lub radosnym głosem.
Co ważne, powtarzaj to wiele razy, a następnie puszczaj psa wolno. Tylko czasem wykonanie komendy „do mnie” kończ zapięciem na smycz. Jeśli będziesz zawsze tak robił, pies przestanie do ciebie przychodzić.
7. Nie zabieraj psu zabawek
Kupujesz psu kolejną zabawkę, a on znów ją zniszczył? Postanowiłeś, że od tej pory już nie dostanie żadnej? To duży błąd! Psy muszą gryźć i żuć, a wszelkie gryzaki są do tego idealne. Nie możemy pozbawiać ich zabawek tylko dlatego, że zachowują się jak… psy.
Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości stymulacji fizycznej i psychicznej, i pozostawimy je same sobie, to z nudów zaczną rozwijać się u nich destrukcyjne zachowania.
8. Nie zaniedbuj procesu socjalizacji
To jedna z najgorszych rzeczy, jakie może zrobić opiekun swemu psu. Psy, które uważane są za nieposłuszne, zazwyczaj nie były nauczone przez właścicieli odpowiedniego zachowania. Kiedy zwierzę przejawia niechciane zachowania, takie jak skakanie na obcych ludzi, nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, to wyrażają one w ten sposób pewien rodzaj niepokoju czy frustracji.
Poświęć psu czas, aby nauczyć go pożądanych zachowań, które będą podstawą do wzajemnego zaufania i szacunku.
Czego nie robić psu?
To tylko nieliczne przykłady, których powinien wystrzegać się opiekun zwierzęcia. Jeśli chciałbyś dodać coś od siebie do kodeksu „czego nie robić psu” – napisz to w komentarzu.
Zobacz powiązane artykuły
01.12.2023
Jak pomóc psu, który się boi? 3 proste sposoby
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nasi pupile potrafią bać się różnych rzeczy… Lęk może towarzyszyć im podczas sylwestrowych wystrzałów czy burzy. Czasem wywołują go określone sytuacje, takie jak wizyta u lekarza weterynarii czy psiego fryzjera. Psy mogą bać się również kontaktów z ludźmi czy innymi zwierzętami – wszystkimi lub o określonych cechach.
undefined
30.11.2023
Jak uspokoić zestresowanego psa? Poznaj tych 5 sposobów
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Nadchodzący okres w roku zapowiada wiele atrakcji – święta spędzane z gośćmi lub na wyjeździe, sylwester, karnawałowe imprezy… Wielu z nas cieszy się na ten czas – ale czy również nasze psy?
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined