10.09.2018
Dlaczego gryzą nas psy?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przemoc rodzi przemoc. Często ofiara w sprzyjających okolicznościach staje się katem – i tak bywa nieraz w przypadku pogryzień.
fot. Shutterstock
Pod względem zachowań społecznych psy są do nas niesłychanie podobne. Metody wychowawcze obowiązujące w świecie ludzi i czworonogów są takie same. Chodzi mi o prawidłowy system kształtowania młodej osobowości przez mądrych rodziców i wychowawców. Gdyby wszyscy rodzice i nauczyciele byli mądrzy, odsetek ludzi o przestępczych skłonnościach nie odgrywałby większej roli społecznej. Gdyby wszyscy opiekunowie czworonogów traktowali je z mądrą życzliwością, pogryzienia byłyby sprawą marginalną. Ale do rzeczy: dlaczego gryzą nas psy?
Dlaczego gryzą nas własne psy?
Pogryzienia przez własnych podopiecznych zdarzają się najczęściej wtedy, gdy pies jest samcem rasy uważanej za agresywną i ma między półtora a trzy i pół roku. Właśnie w tym wieku psy dojrzewają emocjonalnie i w naturalnych warunkach walczyłyby o „stołek przywódcy”. Jeżeli wcześniej nie przekonamy zwierzaka o trwałości i niezmienności hierarchii panującej w rodzinie, może on próbować wspinać się po hierarchicznej drabinie. Szczególnie wtedy, gdy uzna, że dotychczasowy szef rodziny jest słaby i niekonsekwentny, a sama rodzina niestabilna, pies może chcieć „ratować” sytuację.
Co robić, aby tak się nie stało? Zacząć nie od psa, lecz od siebie, i to koniecznie przed podjęciem decyzji o kupnie przedstawiciela rasy trudnej do wychowania. Zadaj sobie kilka pytań. Czy masz wystarczająco dużo czasu, by poświęcić go psu? Czy cała twoja rodzina jest zainteresowana tą właśnie rasą? I najważniejsze: dlaczego chcesz mieć akurat takiego czworonoga?
Jeśli powodem jest jego wygląd, chęć zaimponowania sąsiadom lub zastraszenia kogoś – zrezygnuj. Nie każdy nadaje się na wychowawcę młodzieży i nie każdy umie wyszkolić psa. Jeżeli źle się wychowa ratlerka, ucierpi na tym co najwyżej on sam, ale jeżeli będzie to mastino napoletano, konsekwencje może ponieść cała rodzina – i nie tylko… Oczywiście, zdarzają się także pogryzienia przez własne kundelki i psy ras uznanych za łagodne, ale wtedy najczęściej przyczyną jest obrona własna i strach.
Dopóki nie wbijemy sobie do głowy, że pies ma swoją godność, że może być chory, że ma prawo czegoś się bać lub czegoś nie lubić – takie sytuacje będą się zdarzały. Najlepszą receptą na prawidłowe wychowanie czworonoga jest miłość i konsekwencja.
Dlaczego gryzą nas obce psy?
Powodów jest kilka. Jednego z nich nie jesteśmy w stanie wyeliminować: braku odpowiedzialności psich opiekunów. Można by jednak uniknąć wielu takich sytuacji, gdybyśmy sami byli odpowiedzialni. Dlaczego gryzą nas psy? Prawie każdy z nich broni swojego terytorium. Jeżeli wchodzimy na nie bez zgody szefa posesji, którym powinien być pan psa, musimy się liczyć z atakiem ze strony stróża. Nikt nie lubi być nagabywany przez obcą osobę i każdy ma prawo się przed tym bronić. Pies też ma takie prawo, o czym zapominamy, wyciągając rękę do obcego zwierzaka.
Większość czworonogów odruchowo goni uciekającego – niekoniecznie chcąc zrobić mu krzywdę. Jednak jeśli ucieczce towarzyszy przeraźliwy wrzask i typowo defensywne zachowanie „ofiary”, może to dać zwierzakowi do myślenia. Zarówno strach, jak i nadmierna ufność nie są dobrymi sposobami nawiązywania kontaktów społecznych – i to nie tylko między psem a człowiekiem. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach sami bywamy agresywni, a łatwo odpowiemy sobie na pytanie: Dlaczego gryzą nas psy?
Autor: Dorota Sumińska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined