04.10.2022
Jak zachęcić psa do aktywności, kiedy motywacja jedzeniem nie działa?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zapewnienie odpowiedniej dawki aktywności fizycznej to jeden z najważniejszych elementów opieki nad psem. Jednak co robić w sytuacji, gdy ten nie jest skory do współpracy mimo stosowania smakołyków? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku!
Fot. Shutterstock
Część psów jest zawsze gotowa do spacerów czy zabawy, jednak niektóre z nich potrzebują do tego odpowiedniej zachęty. W takiej sytuacji większość opiekunów sięga po smakołyki, ale niestety te nie zawsze działają. Dlaczego tak jest i co możesz zrobić, by zmotywować pupila do aktywności? Sprawdź!
Dlaczego pies nie chce podejmować aktywności?
Istnieje wiele możliwych przyczyn niechęci do ruchu. Jedną z nich może być rozwijająca się w jego organizmie choroba. Dlatego przed wprowadzeniem nowych metod motywacji, udaj się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Jeśli ich wyniki będą prawidłowe, warto wybrać się do fizjoterapeuty, by sprawdzić, czy w jego ciele nie ma żadnych bolesnych obszarów.
Kolejnym powodem prowadzącym do unikania aktywności fizycznej może być silny lęk u psa. Jeśli czworonóg boi się hałasów, obcych ludzi czy innych zwierząt, nie będzie chciał wychodzić, nawet w zamian za nagrodę. W takiej sytuacji należy zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa i zabrać go w miejsce, w którym nie ma czynników stresogennych, na przykład do lasu poza miastem. Potem stopniowo można zwiększać poziom trudności spacerów, cały czas nagradzając pupila za spokojne zachowanie.
Redakcja poleca:
1. Dlaczego psy chcą zawsze chodzić jedną i tą samą drogą na spacerze?
2. Jak nauczyć psa łapania zabawek? Sprawdź, jak robić to bezpiecznie!
Zadbaj o różnorodność aktywności
Psy tak samo jak ludzie mają swoje upodobania. Być może twój pupil nie lubi danej zabawy, co wcale nie musi oznaczać, że w ogóle nie przepada za aktywnością fizyczną. Jej rodzaj powinien być przede wszystkim dostosowany do wieku oraz kondycji zwierzaka. Niektóre czworonogi preferują psie sporty wykorzystujące przede wszystkim ich zwinność i szybkość, inne wolą aktywności angażujące umysł takie jak na przykład noseworking. Próbuj różnych form, by wprowadzić dodatkowe urozmaicenie i znaleźć tę idealną.
Energiczny towarzysz do zabaw
Jeśli twój pupil lubi towarzystwo innych czwórnogów, warto to wykorzystać. Obecność młodego psa może być doskonałą motywacją do podjęcia aktywności fizycznej, a dla wielu zwierzaków zabawa z innymi futrzakami jest znacznie ciekawsza od tej z opiekunem. Oczywiście każdy pies jest inny i nie wszystkim będzie odpowiadało towarzystwo drugiego czworonoga.
Jednak w przypadku, gdy wiesz, że kontakt z innymi zwierzakami dobrze wpływa na twojego podopiecznego, warto mu go zapewnić. Możesz umówić się na spacer z opiekunami z sąsiedztwa lub zdecydować się na zapewnienie domu tymczasowego jednemu z potrzebujących psiaków.
Dlaczego smakołyki nie działają?
Jeśli pies jest zdrowy i nie przejawia zachowań lękowych, problem może tkwić w rodzaju oraz sposobie podawania smakołyków. Przede wszystkim mogą być one nieatrakcyjne dla twojego podopiecznego. Zwierzaki tak jak ludzie mają swój gust, w związku z czym mogą zwyczajnie nie przepadać za danym jedzeniem na tyle, by zmotywowało je ono do rozpoczęcia jakiejś aktywności. Warto próbować różnych produktów, pamiętaj jednak, by zawsze wybierać te wysokiej jakości oraz nie przekarmiać pupila.
Kolejną przyczyną braku zainteresowania smakołykami może być pora ich podawania zwierzakowi. Jeśli będziesz próbować motywować czworonoga przysmakami tuż po zjedzeniu przez niego posiłku, ten może nie wykazywać chęci do podjęcia aktywności. Postaraj się tak ułożyć plan dnia, by od momentu karmienia do treningu minęło możliwie jak najwięcej czasu.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined