02.08.2017
Kilka minut dla psa
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak dobrze spożytkować choćby kilka minut, by przy okazji zadbać o relację z pupilem?
fot. Shutterstock
Oto pomysły na to, jak spędzić czas z psem, gdy masz dla niego tylko 3, 5 lub 7 minut.
Gdy masz 3 minuty
Trzy minuty to dużo i mało. Na tyle mało, że na pewno znajdziesz ten czas nawet podczas zabieganego dnia. Ale i dużo – bowiem przez te kilka minut możesz zrobić coś dobrego dla swojej relacji z psem. Po prostu go pogłaszcz.
Brzmi banalnie? Może i tak, ale tu nie chodzi o mimowolne poklepanie go podczas oglądania ulubionego serialu, ale o skupienie uwagi wyłącznie na psie.
Zwróć uwagę, jak reaguje, które ruchy twojej dłoni odpowiadają mu bardziej, a które mniej. Przy okazji sam się zrelaksujesz, bo jak wiadomo, kontakt ze zwierzęciem uspokaja. A kto dziś tego nie potrzebuje?
Gdy masz 5 minut
Pobaw się ze swoim psem w chowanego. To proste ćwiczenie, które angażuje psa umysłowo, a przy tym – ponieważ bawicie się razem – pozytywnie wpływa na waszą relację.
Jak się do tego zabrać? Ulubionego pluszaka lub ukochaną piłkę pupila schowaj gdzieś w domu. Może być pod łóżkiem, za kanapą, a początkowo nawet w widocznym miejscu (np. na fotelu).
Odpowiednim tonem głosu i pochwałami informuj psa, kiedy jest na dobrej drodze do znalezienia skarbu. Gdy już znajdzie zabawkę, sowicie go nagródź i konieczne pobaw się z nim tym, co znalazł.
Gdy masz 7 minut
Marzysz o masażu? Twój pies na pewno też by się ucieszył, gdyby ktoś zaoferował mu masaż. To wcale nie jest takie trudne ani pracochłonne, jak mogłoby się wydawać. A przy okazji i Tobie zapewni odstresowanie po ciężkim dniu.
Jak zrobić psu masaż? Zacznij od jego głowy – podrap go za uszami, pod brodą, nad nosem i między oczami. Delikatnie masuj zwierzaka okrężnymi ruchami, schodząc niżej wzdłuż szyi. Masuj, delikatnie uciskając, przednie łapy.
Następnie wróć wyżej i lekko ugniataj ciało zwierzaka przy łopatkach. Kieruj się w stronę ogona, nie zapominając o tylnych łapach. Regularne masowanie całego ciała psa pozwoli ci zauważyć ewentualne zgrubienia lub inne zmiany, które powinno się skonsultować z weterynarzem.
Pamiętaj jednak, by wykonywany przez ciebie masaż był bardzo delikatny i dość powierzchowny – intensywne ugniatanie zostaw specjalistom, gdy zajdzie taka potrzeba!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
09.05.2025
Śpisz w łóżku z psem? Inni też! Jakie są tego plusy?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekunowie psów dzielą się, jak wiadomo, na tych, którzy śpią ze swoim psem oraz na tych, którzy śpią z pupilem, ale się do tego nie przyznają. Jakie korzyści płyną z tego wspólnego spania?
undefined
06.05.2025
Jak stworzyć idealny ogród dla psa? Oto kilka inspiracji!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dysponujesz dużym ogrodem i nie wiesz, jak zagospodarować teren, by spodobał się twojemu pupilowi? Oto kilka inspiracji, dzięki którym stworzysz idealny ogród dla psa!
undefined
01.05.2025
Co zrobić, gdy pies ucieka z ogrodu? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Psie ucieczki potrafią nieźle zszargać nerwy niejednego opiekuna… Są także ogromnym niebezpieczeństwem! Co zrobić, gdy nasz pies ucieka z ogrodu?
undefined