Przestań gadać i mnie pogłaszcz!

fot. sxc.hu

Gdyby psy umiały mówić, przekazałyby nam taką właśnie informację. Amerykańscy naukowcy odkryli, że nasi czworonożni pupile zarówno wtedy, gdy mają wybór, jak i wówczas, gdy go nie mają, wolą być głaskane.

– Pół dnia mówię do mojej suczki – mówi cytowany przez „The Huffington Post” prof. Clive Wynne z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie. – Zawsze sprawiała wrażenie, że to dla niej ważne. W tym kontekście zaskakujące jest odkrycie, że to, co mówimy do psów, nie ma dla nich znaczenia i nie pełni funkcji nagrody.

Psy schroniskowe i takie, które mają swoich opiekunów, zbadali profesor i dyrektor Canine Science Collaboratory z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie Clive Wynne oraz dr Erica Feuerbacher, antrozoolog z Carroll College w Helenie w stanie Montana. Przeprowadzili kilka eksperymentów. W pierwszym, przeprowadzonym na 42 psach schroniskowych i mających opiekunów jedna z osób mówiła do psów, a inna je głaskała. W drugim zbadano 72 psy. Przebywały one z jedną osobą – był to ktoś obcy albo właściciel. W jednym wypadku te osoby głaskały psy lub mówiły do nich. W drugim z kolei albo mówiły do nich lub nie wykazywały żadnej interakcji.

I co się okazało? Psy bardziej interesowały się osobami, które je głaskały. Ci jeszcze ciekawsze, gdy do wyboru miały mówienie lub brak interacji, wcale nie wykazywały większego zainteresowania osobą mówiącą. Dlaczego psy wolą głaskanie? Erica Feuerbacher zwraca uwagę, że we wcześniej badaniach wykazano, że podczas głaskania obniża się tętno i ciśnienie krwi u psów, podobnie jak to się dzieje u człowieka, gdy może przebywać w towarzystwie psa i go głaskać. Zatem nie tylko psy mogą być naszymi terapeutami, ale i my możemy wystąpić w roli terapeuty psa. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments